A hét legérdekesebb hazai és külföldi tudományos hírei
Figyelő Online
2012.08.16 06:03
A hét legérdekesebb hazai és külföldi tudományos hírei
Kicselezett azonosítás
A szem szivárványhártyájának mintázatán alapuló személyi azonosítást eddig hamisíthatatlan eljárásnak tekintették, ám egy Las Vegas-i biztonságtechnikai konferencián spanyol és amerikai kutatók olyan módszert mutattak be, amellyel ez mégis lehetséges. Az egyénre jellemző írisz képének első szkennelésekor a rendszerek körülbelül 240 kitüntetett pontot tárolnak el, vagyis nagyjából 5 kilobit adatmennyiséget. Ez teszi lehetővé, hogy gyorsan megtörténjen az azonosítás. A felismerni kívánt személyek adatai ezután egy adatbázisba kerülnek, amelyből, legalábbis eddig így gondolták, nem lehet visszafejteni az egyes személyek adatait. A kutatók viszont egy olyan matematikai modellt készítettek, amely az adatbázis ismeretében 100-200 iteráció után genetikus, az evolúciót utánozó algoritmusok segítségével visszafejti az eredetileg beszkennelt képet. Így juthatnak a hackerek a belépéshez szükséges kódhoz, amelyet aztán egyszerűen kinyomtathatnak úgy, hogy még csak nem is látták annak a személynek a szemét, akinek az íriszét lemásolták.
Fürgébb légpárnások
Két brit unokatestvért, Michael Merciert és Chris Jonest jó ideje bosszantotta, hogy évtizedek óta senki sem fejlesztette tovább a kedvenc járművüknek számító légpárnás hajókat. Ezért nekilátnának maguk, és az indiegogo nevű közösségi finanszírozó oldalon kezdtek gyűjtésbe. Azt állítják, hogy a terveik kiküszöbölik az eddigi legnagyobb problémát, a légpárnás járművek nehézkes irányíthatóságát. Szabadalmi elbírálás alatt lévő ötletük lényege, hogy a hajó oldalán számítógép-vezérelt, finomhangolású propellerek stabilizálnák a járművet, fékezéskor pedig előre lehetne irányítani a szerkezeteket. Szénszál-erősítésű műanyagból és alumíniumból készült hajójukat 20 ezer dollárért szeretnék árulni, a prototípus jövő tavaszra készülhet el.
Parányi ugró vízi robot
Először sikerült a víz felszínén ugrálni képes rovarok mozgását robotokkal is megvalósítani. Korábban is készítettek már vízen járni tudó szerkezeteket, de a természetben megfigyelt ugrálás megvalósítása nehézkes volt, mert ha túl nagy erővel vagy túl gyorsan akarna felpattanni egy gép, akkor a víz felszíne alá merülnének a lábai. A kínai Harbin műszaki egyetemének kutatói azonban nikkelhabból készítették a lábakat; ez az anyag porózus, könnyű, emellett víztaszító is. A robot ennek köszönhetően 14 centiméteres magasságba tud emelkedni, és 35 centit ugrik. Vizek minőségének megfigyelésére szeretnék használni, ugrótehetsége pedig úszó ágak, növények leküzdésére teszi képessé.
Nanoantenna fénytovábbításhoz
Ahogy a mobiltelefonok és rádiók működéséhez szükséges elektromágneses hullámokat antennákkal lehet továbbítani, ugyanez igaz az elektromágneses sugárzás egy másik fajtájára, vagyis a látható fényre. A fény milliószor gyorsabban oszcillál, mint más kommunikációra használt sugárzások, ezért a fényhullámok felerősítéséhez sokkal kisebb, nanométeres eszközökre van szükség. Ezt fejlesztették ki most francia kutatók. Két 36 nanométeres aranyrészecske közé DNS-darabokat rögzítettek, s egy parányi fluoreszcens, tehát a fotonok tárolására és kibocsátására képes molekulát kapcsoltak a nanoszerkezethez. Eljárásukkal rögtön több millió ilyen erősítőt gyártottak le. Az eszköz segíthet a mikroelektronikában a félvezetők előállítása során használt levilágításos eljárások továbbfejlesztésében, hatékonyabb LED-es fényforrások és napelemek előállításában.
Fapados mosógép
Több százmillióan élnek áram és vezetékes víz nélkül világszerte, ez akár heti többnapos feladattá is teheti a mosást. Sokszor kilométerekről kell a vizet a helyszínre vinni, majd egyesével a hideg vízben a ruhákat kimosni. Amerikai formatervezők Peru szegénynegyedeiben járva határozták el, hogy olcsó és könnyen szállítható megoldást keresnek a problémára. Az eredmény a GiraDora nevű mosógép lett, amelyre rá lehet ülni, és a beépített pedállal lehet meghajtani. A külső, műanyag borítás egy forgó dobot takar, amelyet megforgatva először ki lehet mosni a szennyest, majd a vizet leengedve centrifugaként is működtethető a gép. Mindössze 40 dollárba kerül, azaz ötödébe, mint a legolcsóbb mosógépek, de a legnagyobb előnye talán mégis az, hogy áram nélkül is működik.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.