brusszel


Bódis Lajos: A magyar hr-esek lehetséges tévedése

Figyelő Online
2012.08.19  11:04   
mail
nyomtatás
A teljesítmények növelése terén a magyar menedzserek mintha túl sokat várnának a magas bérek kifizetésétől és a felvételi válogatástól, és túl keveset a dolgozók mindennapi munkáját segítő és ellenőrző vezetési eszközöktől.
Elméleti modell és egyben napi tapasztalat, hogy a piacinál magasabb bér az átlagosnál jobb képességű és hajtósabb dolgozókat vonz. Ők öntevékenyen, a vezetés esetleges hiányosságai mellett is megoldják a problémákat. Tétje van számukra az állás megtartásának, mivel a munkapiacon többnyire rosszabb lehetőségeket találnak.


A piacinál magasabb bér a dolgozók nehezen megfigyelhető képességei és munkahelyi magatartása esetén ésszerű. Ám számos helyzetben sem logikai érv, sem gyakorlati tapasztalat nem támasztja alá, hogy inkább növelhető így a teljesítmény, mint a munka jobb megszervezésével és hatásosabb ellenőrzéssel. A jó munkaerő-politika összeállítása a vezetők képességeitől, a HR eszközeinek okos alkalmazása a személyes erőfeszítésüktől is függ.

A versenyszféra jól működő vállalatai lefölözik a munkaerőpiacot, és az elsők között alkalmaznak korszerű vezetési technikákat. Bizonytalan annak megítélése, hogy a vállalati teljesítményhez mekkora hozzájárulást jelentenek az egyes menedzsment területek, köztük a HR javaslatai és eszközei.

A magyarországi HR-menedzsment szerintem leginkább gondolatébresztő vizsgálata az önként jelentkező vállalatok minden vezetői szintjén kérdőívekkel és interjúkkal végzett Humán Tükör felmérés. A 2003 és 2011 között öt hullámban végzett felmérés egyik tanulsága, hogy a sikeresnek számító vállalataink sem jeleskednek a szervezeti összefüggések felismerésében és kezelésében. A HR-esek megítélése tartósan ambivalens. A vezetők elismerését kiérdemlő HR tevékenységek rutinszerűek (például az eszközök mindennapi működtetése és adminisztrációja), kevéssé igényelnek vállalatra szabott megoldást (mint a felvételi válogatás), nem függnek más tevékenységektől (például a kafetéria működtetése), vagy a vezetők szerint nem túl fontosak (mint a dolgozói sokszínűség kezelése, atipikus foglalkoztatási formák bevezetése). Ezzel szemben a vezetők tartósan elégedetlenek a munkamegosztással, teljesítménynöveléssel, képzéssel összefüggő tevékenységekkel, hiányolják a válság kezelésére alkalmas kezdeményezéseket. A szervezeti konfliktusokba a HR-esek vagy személyesen és túlzottan bevonódnak, vagy teljesen elzárkóznak. Ritkán tudnak a vállalatra szabott, de rendszerszerű megoldásokat ajánlani.

A túlzottan informális megoldások hátránya, hogy nehéz a jó gyakorlatokat megosztani, a rosszakat visszaszorítani. A jó képességű és hajtós dolgozók sok problémát megoldanak, a többletköltségeket maguk viselik. De ami rövidtávon megoldás, az idővel komoly veszélyforrás lehet. A szervezet számára láthatatlan költségek sok formát ölthetnek, mint például indokolatlan többletmunka, személyes konfliktusok, frusztráció, kilépés a vállalattól.

Előfordulhat, hogy a vállalatok rutinszerűen alkalmaznak más szervezetektől, a nemzetközi gyakorlatból átvett HR technikákat, miközben hasonlóan rutinszerűen már nem követik ezek logikáját. Példa a munkakörök bérkategóriákba sorolásának és az egyéni teljesítmények értékelésének összefüggő rendszere, amely tartalmazza a kivételek kezelésének módját is. A közvetlen vezetők olykor néhány durva eredmény- és költségmutató betartása mellett lényegében arra használhatják ezeket a szofisztikált eszközöket, amire akarják. Természetesen ezt a beosztottak is észreveszik, és olyan játszmák indulhatnak közöttük, amelyekbe a felsőbb vezetői szintekről - a szóban forgó technikák eredeti feladatával ellentétesen - egyáltalán nem látnak bele.

Ha nem sikerül közelíteni a vezetők által hatékonynak tartott gyakorlatokat a formálisan előírt eljárások logikájához, az utóbbiakat talán érdemes volna kidobni a léghajóból. Ezt persze a HR-esek és feltehetően a multicégek központjai is elleneznék. Ám a válság elhúzódásának hatására alaposabban összehasonlíthatják a tagvállalataik működését. Ha esetleg úgy találják, hogy a lengyel, szlovák vagy román leányok helyi vezetői kevésbé ellentmondásosan rakják össze a működés elemeit, akkor versenyképesebbnek értékelhetik őket, és ez akár mindegyikük sorsát eldöntheti. Az is lehet, hogy a kibővült munkaerőpiacon versenyképes alkalmazottak fogják menekülésre, ha a belső folyamatok zötyögése túl nagy személyes terheket okoz nekik.

A HR-esek és általában a vezetők hozzáadott értékének része a rejtett költségek és kockázatok azonosítása, a rendszerszintű gondolkodás és végrehajtás. Rajtuk múlik, hogy szakszerű elemzéseket készítsenek és alapos megbeszéléseket folytassanak a saját szervezetükről, és szükség esetén levonják a megfelelő következtetéseket.


Bódis Lajos a Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtudományi Kar Emberi Erőforrások Tanszékének docense.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200