brusszel


Egyre tisztább vizet öntünk a Dunába - ÉlőDuna Projekt képgaléria

Figyelő Online - Varga Ágnes
2012.09.06  14:06   frissítve: 2012.08.28 13:07
mail
nyomtatás
Most is épülnek még az ÉlőDuna Projekt kapcsolódó létesítményei. 2012 év végére Budapest csatornázottsága és szennyvíztisztítása körülbelül 95 százalékos lesz.
Az Európai Uniós normák és korunk igényeinek megfelelően megszületett a Duna tehermentesítésének terve, mely a budapesti szennyvízelvezetés korszerűsítését tette szükségessé. Ennek a folyamatnak a végső fázisa az ÉlőDuna Projekt, mely a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep (BKSZT) és Kapcsolódó Létesítményei Projekt néven vált ismerté. A 2005-ben kezdődött beruházással 2012 év végére Budapest csatornázottsága és szennyvíztisztítása körülbelül 95%-os lesz. A projekt mintegy fél milliárd euró összértékben valósul meg, melynek 65%-át az Európai Unió, a fennmaradó 35%-ot Budapest Főváros és a Magyar Állam biztosítja.

A BKSZT építése mellett új főgyűjtők, csatornák is épültek, és felújították a szivattyútelepeket, melyek eddig a Dunába, ezt követően a szennyvíztisztítóba juttatják a szennyvizet. Az 1891-94 között épült Ferencvárosi szivattyútelep (PSS) is felújításra került, melynek záporoldala Infrastrukturális kategóriában elnyerte a 2011-es Építőipari Nívódíjat. A felújított telepen beépített új technológiák jól megférnek a műemlék jellegű épületekkel.

A BKSZT próbaüzeme alatt kiderült, hogy a közben hatályba lépő új megközelítésű uniós irányelveket minden tekintetben nem képes produkálni a telep. Így szükségessé vált a 3. tisztítási fokozat megépítése, mely a nitrogént, és csapadék esetén a lebegőanyag tartalmat nagyobb hatásfokkal képes eltávolítani a tisztítási folyamatban. Ebben az ütemben hatalmas mennyiségű, csaknem 6000m3 beton, 700 tonna betonacél, épületgépészeti és technológiai gépészeti szerkezetek beépítésével 3 új (T1, T2 és U) műtárgy készül el, mintegy 20000 lm3 térfogattal.


A csepeli átemelő telep (Vas Gereben utca) felújítása is szükségessé vált a területen keletkező szennyvizek BKSZT-re juttatása miatt. A telep érdekessége a tangenciális homokfogó, mely a szennyvíz kényszeráramlásának hatására centrifugálisan kicsapódó homokszemeket gyűjti össze.


A Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep 2 éve üzemel
Felújított, Nívó-díjas szűrőház, műemlék jellegű gépház, és új szennyvíz szűrőház a ferencvárosi átemelőtelepen
100 éves csatornához csatlakozik az új zápor átemelő. Zápor esetén  a szelvény kb. 80 %-ban megtelik (PSS)
Budapest első átemelő gépházát az 1890-es években építették (PSS)
A II. világháború előtt beüzemelt Ganz gépek máig üzemképesek, de már nincs szükség rájuk
A nagy becsben tartott, Nagymamának becézett gép 80 éves, 240.000 cm3-es, sűrített levegővel indul
Csaknem száz éve kezdték az üzemelés körülményeit dokumentálni. A korabeli gépész a világháború eseményeit is rögzítette
Az új szennyvízátemelő terepszint feletti része (PSS)
A záporvíz átemelő belülről
A záporoldali homokfogó kapacitása 24m3/sec (Ferencváros)
A tangenciális homokfogó szinte művészi alkotás (Vas Gereben utca)
A telephely automatizált, 2-3 személy elég a felügyeletre (Vas Gereben utca)
A szennyvíz oldali finomrácsok -10 méteres mélységben végzik  a mechanikai szűrést (Vas Gereben utca)
Az átemelő telepről a technológiai gépészeten át halad a víz a  BKSZT, vagy havária esetén a Duna felé (Vas Gereben utca)
A rácsszeméttel megtelt konténereket speciális lerakóba szállítják (Vas Gereben utca)
Az épülő T1 és T2 műtárgyak a BKSZT nitrogén eltávolításának hatásfokát növelik (III. fokozat)
2900 m3 betonból, 380 t betonacélból épül a T1, T2 műtárgy (III. fokozat)
A záporvíz kezelő a lebegőanyag tartalmat csökkenti (III. fokozat)
A nagy méretekre való tekintettel csak ütemekben lehet a vasbeton műtárgyat megépíteni (záporvíz folyósó, III. fokozat)
Gépi és emberi erővel (III. fokozat)
Műszak vége
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.