brusszel


Börtön helyett "elektromos lábbilincs"

Figyelő Online
2012.08.24  10:29   
mail
nyomtatás
Az áldozatok is beleszólást kaphatnak a jövőben abba, hogy erőszakos bűncselekmények tetteseit börtönbüntetésre, vagy "elektromos lábbilincs" viselése melletti házi őrizetre ítélje-e a bíróság - jelentette be Beatrix Karl igazságügyi miniszter két közelmúltbeli, felháborodást kiváltó esetre reagálva egy televíziós interjúban.
A miniszter az ORF csütörtök késő esti híradójában közölte: kezdeményezi a jogszabály módosítását annak érdekében, hogy a jövőben az áldozatokat is hallgassák meg a döntés előtt.Az egyik esetben egy 51 éves férfit két év részben felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték egy 15 éves lány elleni szexuális bűncselekmények miatt. A büntetés hat hónapos letöltendő részét egy linzi felsőbíróság utóbb a korlátozott mozgásszabadságot jelentő "lábbilincs" viselése melletti házi őrizetre módosította. A nemi erőszak áldozata a bíróságon tiltakozott a döntés ellen, és a médiában is hangot adott felháborodásának. A most 20 éves nő nehezményezte a döntés mellett azt is: hivatalosan nem értesítették arról, hogy támadója már nincs börtönben. Egy másik, stájerországi nemi erőszak áldozata a sajtónak elmondta: attól való félelmében, hogy ismét találkozik a férfival, elköltözött a városból, ahol addig lakott.
"Nem tudtam arról, hogy kint van, amíg mások meg nem látták az utcán" - mondta.Az elektromos lábbilincset 2010-ben vezették be Ausztriában, vitáktól övezve. A törvény módosítását most több párt és áldozatvédelmi szervezetek is szorgalmazták. A miniszter kijelentette: véleménye szerint az alkotmányellenes lenne, ha más bűnelkövetőkkel szemben nemi erőszaktevőket nem lehetne "lábbilinccsel" kiengedni a börtönből. Hozzátette ugyanakkor, hogy az alkotmánnyal összeegyeztethető megoldások között lehet az áldozat bevonása a döntésbe. Kijelentette azt is, hogy kezdeményezni fogja a linzi eset felülvizsgálatát a közigazgatási bíróságnál.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás
címkék: Ausztriajog

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.