brusszel


Gervai Pál, Trautmann László: Gazdaságpolitika a neoliberalizmus után

Figyelő Online - Gervai Pál, Trautmann László
2012.08.24  15:00   
mail
nyomtatás
A magyar kormány megkezdte a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Bizottsággal. Már a tárgyalások előtt megfogalmazták a hazai politikusok, hogy csak olyan kérést teljesítenek, ami egybeesik a magyar érdekkel.
Volt olyan vélemény is, hogy „az IMF-nek az a problémája, hogy nem igazán tud mit kérni", hacsak nem fogja felvállalni bizonyos tőkés csoportok érdekeit. Továbbá, hogy a magyarok nem szeretik, ha beleszólnak az ügyeikbe, hogy „Brüsszel problémái nem a miénk".



Álláspontunk szerint a tárgyalásokkal kapcsolatban ezek a reakciók azért nem állják meg a helyüket, mert a nemzetközi szervezetek a világgazdasági válság kezelésének tanulságaival már új felfogást képviselnek. Nemcsak a gazdaság változott meg, hanem a politikai-gazdaságpolitikai irányítás, és ennek részeként a közgazdaságtudomány is. A hazai politikusok és a közgazdászok közül sokan még nem követik ezt az új gondolkodásmódot, és ebből fakadhatnak a félreértések. A világgazdaság működését meghatározó globális intézmények már nem a neoliberális közgazdasági elvek alapján működnek.

A gazdaságpolitikai irányváltást a szakma jelezte. Joseph Stiglitz a pénzügyi és a reálszektor közötti diszharmóniaként értékelte a válságot. Legutóbbi, Freefall címmel 2010-ben az Egyesült Államokban megjelent könyvében egy új gazdaságpolitikai intézményrendszer létrehozását sürgette, amely nagyobb összhangot teremt a pénzügyi folyamatok és a termelés között. Nem tagadja a pénzügyi intézmények szükségességét, mindössze az elmúlt korszak egyoldalúságainak megszüntetését szorgalmazza.

Paul Krugman és Richard Layard, a LSE két neves professzora néhány hete indított útjára egy kiáltványt a közgazdászok körében a megszorítások ellen. A kiáltvány aláírói két neoliberális közgazdasági alapvetést cáfolnak. Egyrészt tagadják, hogy a megszorítások és a magas kamatláb teremti meg a piacok bizalmát - szerintük éppen ellenkezőleg, a fejlődési stratégia, a globális gazdaságélénkítési tervek állítják helyre a gazdálkodók hitét. Másrészt elutasítják, hogy a piacoknak, a gazdasági szereplőknek maguknak kellene kiküzdeniük a fejlődési modellt - a közgazdászok szerint megkerülhetetlen a világos és következetes gazdaságpolitikai irányítás.

Ennek célját többek között Benjamin Friedman, a Harvard Egyetem közgazdász professzora fogalmazta meg magyarul is megjelent Jólét és erkölcsösség című könyvében. A gazdasági fejlődés és növekedés értelme az erkölcsi rend, a közösségi értékek, a szabadság és a demokrácia tisztelete és védelme. Olyan gazdálkodói kultúrát kell kialakítani, amely mindezt segíti, tehát, a növekedés hozzájárul a toleráns értékrend érvényesüléséhez. A stabilitás és a növekedés új aránya alakul ki.

A politikai gazdaságtani alapelvek tehát jelentősen megváltoztak. Megváltozott a profit tartalma és forrása. A hosszú távú profitszempont vált dominánssá a rövid távúval szemben. A hosszú táv pedig ma már azt is jelenti, hogy a profit a közjó szolgálatának a jutalma, a társadalom, a kultúra és a civilizáció fenntartása érdekében végzett tevékenység a profit alapvető forrása. A neoliberalizmus ezt az összefüggést tagadta, általában sem fogadta el a közjót, mint a gazdasági élet mozgatórugóját, azt üresnek és tartalmatlannak tekintette. A logikájába nem fért bele, ezért a gazdaságpolitikája nem tudott mit kezdeni ezzel a fogalommal. Ma már a hosszú távú gazdaságpolitikai elvek elsődlegesek a gazdasággal szemben.

A neoliberalizmus a gazdaság és a piac önszabályozó erejét tekintette meghatározónak, öncélú elsődlegességéből indult ki, a piacot fontosabbnak tekintette a jogállamnál. A jogállam feltétel nélküli intézmény. A globális értékrenden alapuló politika elsődleges a gazdasággal szemben. A neoliberalizmus a munkaerő áru jellegét hangsúlyozta, a bérrabszolgaság hagyományát. Ennek a modernizált változata az antiszociális piacgazdaság, amikor a tisztességtelen verseny érvényesül a munkaerőpiacon is. Ez nem fér össze a jogállami intézményrendszerrel, a foglalkoztatáspolitika az állampolgári létet szolgálja.

Globális gondolkodás érvényesül a gazdasági tervezésben. Nem tartható tovább a világpiac öntörvényűségének a felfogása sem. Globális gazdaságpolitikai intézményrendszer épült, és már ez szabályozza a világgazdasági folyamatokat. Az ágazati arányokat is globális méretekben tervezik és szervezik, a világpolitikában és a világgazdaságban a harmonikus rend kialakítása a fő feladat. Nem arról van szó, hogy világméretű birodalom jönne létre, a globalizáció a globális partnerségen alapszik. Az igaz, hogy Magyarország ne legyen gyarmat, de ezt senki nem is akarja.

A közgazdász szakma fejlődése világosan mutatja, hogy le kell zárni a teremtő rombolás időszakát, mert új korszak kezdődött el a világpolitikában és a világgazdaságban. Ami a teremtő rombolás szelleméből megmarad, az a szélsőjobboldali szellemiséget kiszolgáló gazdálkodói kultúra ellen irányul. Ez a globális partnerség és a felzárkóztatás korszaka, amihez a felvilágosult, nyugati értelemben vett konzervativizmusra és a szociáldemokráciára, és ezek együttműködésére is szükség van. Ennek érdekében először is elválik egymástól a szélsőjobboldali áramlat és a konzervativizmus. Ez már az idézett Joseph Stiglitz gondolatmenetéből következik, mert következetesen ragaszkodott az erkölcsi értékek érvényesítéséhez a gazdaságban.

A konzervativizmus azonban csak akkor képes szembefordulni a szélsőjobbal, ha partneri viszonyba lép a szociáldemokráciával. Ez azt jelenti, hogy középtávon a szociáldemokrata irányzat fogja formálni a gazdaságpolitikát, hasonlóan ahhoz, ahogy az elmúlt húsz-huszonöt évben a neokonzervatív gondolkodás volt a meghatározó. Ez nem jelenti a politikai szabadság elvesztését. Alaptalan az a félelem a konzervativizmus részéről, hogy a vezető szerep átadása esetén elvesztené a szabadságot (ez az aggodalom kiolvasható Friedman könyvéből). Ez már csak azért sem következhet be, mert a szociáldemokrácia és a konzervativizmus versengő együttműködése az átfogó politikaelméleti keret. Ennek fontosságára az Európai Unió szempontjából Alberto Alesina hívta fel a figyelmet Európa jövője című munkájában. Alesina szerint a teljesítményelv és a szociális modell nem kerülhet szembe egymással, és ehhez a két politikai irányzat együttműködésére van szükség.

Ez természetesen nem csak európai kérdés. A globalizáció jelenlegi szakaszában a globális partnerség kiterjed a világ egészére. Fareed Zakaria a magyarul is megjelent A poszt-amerikai világ című munkájában írta le a globális partnerségen alapuló együttműködési rendszert. Ez csak akkor lehetséges, ha a világon egységes értékrend, a biztonság, szabadság, demokrácia, jólét érvényesül, ebben egyetértenek a nemzetközi kapcsolatok szakértői. Ezek a politikai gazdaságtani következtetések szűrhetők le a globalizáció közgazdaságtani elméletének szakirodalmából. Mindezzel együtt elismerjük a neoliberális korszak szükségszerűségét.

A felzárkóztatás programjának két, egymással szoros kapcsolatban álló vonatkozása van. Fel kell számolni a rombolás szellemi irányzatát. Ez Magyarországon a szélsőjobboldali mozgalmak és azok gazdasági bázisa elleni fellépést jelenti. Nemcsak a szűk, pártpolitikai mozgalmakról beszélünk. Létezik olyan vállalkozói kör Magyarországon, amelyik érdekelt a nacionalizmus, a kirekesztés fenntartásában, amelyik nem tud felzárkózni a globalizáció követelményeihez, és ezért támogatja a bezárkózást. Nyilvánvaló, hogy az ezzel a körrel szemben alkalmazott megszorítás teljesen helyénvaló, a növekedés forrása nem lehet a bezárkózás. Ez az irányzat nemzetközi színtéren sem játszik meghatározó szerepet. Nem tekintjük érvényesnek azt a tételt, hogy figyelni kell a szélsőjobbra. Minden ország igyekszik felszámolni a szélsőséges mozgalmait különböző eszközökkel. Magyarország sem tehet mást, mert a belső és a regionális stabilitást ez a szubkultúra veszélyezteti. A felszámolásban lehet támaszkodni a külföldi partnerek segítségére, mert nincs olyan jelentős erő ma a világpolitikában, amelyik Magyarország politikai és gazdasági instabilitásában lenne érdekelt.

Elkerülhetetlen egy, a globalizációhoz jobban illeszkedő szemléleti és világnézeti megújulás. Ehhez a szakfilozófiai eredmények is támpontokat adhatnak. A neoliberalizmus filozófia-ellenessége után a filozófia is felzárkózik újra a matematika mellé, mert a közgazdaságtan társtudománya. Semmilyen döntést sem lehet hozni bölcseleti alap nélkül. A neoliberalizmus egyik tragikus öröksége, hogy eltekintett a gondolkodás szabályaitól, törvényeitől, amit a bölcselet foglalt össze, és teret engedett az önkényes döntéseknek.

A filozófiai szakma érdeklődésének középpontjába a korai felvilágosodás került, mert ennek a hagyománya alkalmazható támasz a globalizáció második, kiteljesedő szakaszára, és ez a közgazdaságtudomány számára is fontos összefüggéseket hordoz. A neoliberalizmus ugyanis a szabadság részének tekintette a bűn választásának lehetőségét, és a szuverenitás fogalmát az önkényes döntés lehetőségeként fogta fel. Egyik állítás sem igaz, a szabadság az értékrend alkalmazásában, és nem annak megsértésében áll. A Descartes, Locke, Leibniz, Spinoza által felvetett egyik legfontosabb kérdés a szabad akarat használata, célja és értelme. A szabad akaratot azonban „nem lehet dicsérni vagy kárhoztatni". Az embernek „szilárd és állandó eltökéltséget kell éreznie magában ahhoz, hogy jól éljen vele, azaz, hogy mindig meg legyen benne az akarat" a legjobb választására. „Ez pedig nem más, mint az erény követése" - írja Descartes.

A semlegesség, a közömbösség csak a szabadság legalsó foka, a külső hatásoktól való függetlenség. A valódi szabadság ezzel szemben „azt jelenti, hogy egyáltalán nincs választás, mert vagy az értelem világossága, vagy az isteni kegyelem olyannyira meghatározza az akaratot, hogy az egyedül helyes döntésnek nincs alternatívája" - írja Boros Gábor Descartes: A lélek szenvedélyei és más írások című kötetéhez írt bevezetésében. „Ha ugyanis mindig tisztán látnám, mi az igaz és mi a jó, sohasem mérlegelném, mit ítéljek, vagy mit válasszak, s így noha teljességgel szabad volnék, semleges nem lehetnék soha" - írja Descartes Elmélkedések az első filozófiáról című munkájában. A neoliberalizmus egyik alapelve volt a lemondás a tökéletességre való törekvésről.

A filozófusok, köztük Descartes is elismeri, hogy a jó választásához műveltségre, tudásra, folyamatos önfejlesztésre van szükség. Az öröklött, született nemességgel szemben igazi nemességre van szükség, amely az erényt feltétlennek tekinti. Az erény, az értékek feltétlensége idealizmus, és a globalizáció korában az idealizmusnak nincs alternatívája. Erő és igazság nem állítható szembe egymással, csak az igazságnak és az igazságosságnak alárendelt erő létezik. Ezen az elven működik a globalizáció intézményrendszere. A globális politikai színtér formálói ebben nem különböznek egymástól.
(Folytatjuk)


Gervai Pál közgazdász, filozófus, a Magyar Tudományos Akadémia Komplex jövőkutatási kutatócsoportjának tudományos munkatársa.
Trautmann László docens, a Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtudományi Kar Mikroökonómiai Tanszékének vezetője.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200