„Mindezek ellenére az elmúlt években a YouTube komoly veszteségeket termelt a Google számára. Nagyon nehezen fordíthatók bevételt termelővé a videók, a tapasztalatok alapján csak tömeges eléréssel, értékesítéssel lehet reklámot eladni" - mondja Dén Mátyás, az Opinion Leaders Kft. ügyvezetője. A médiaszakértő szerint ennek első lépése volt az évekkel ezelőtt bevezetett, videók közben felugró reklám, banner, majd a 2010-ben debütáló, lejátszás előtt megjelenő mozgóké-pes videoreklám. A felhasználók legnagyobb bánatára idén februártól már a magyar felületen is elkerülhetetlenül futnak a videók előtti reklámok. Bár publikus információ nincs és valószínűleg nem is lesz arról, hogy regionális szinten mekkora bevételt hoz mindez a hirdetőknek és a Google-nak, az általános felhasználói vélemény megegyezik: a netes videók előtti hirdetés zavaró, és egyelőre nincs trükk a kikerülésére.
MINDEN LÉPÉST FIGYELNEK
A célzott megjelenésnek két módja létezik: tartalmi és felhasználói. Lehet targetálni kategóriára, kulcsszavakra, ez a Google szemantikai rendszerének segítségével válogatja össze azokat a releváns videókat, amelyek előtt megfelelő haté-konyságú lehet egy-egy reklám. A másik módszer a Google alkalmazásait (levelezés, dokumentumszerkesztő, képmegosztó és hasonlók) használja, ahová a felhasználó bejelentkezik a böngészőjével. A Google szoftvere ugyanis pontosan feljegyzi, milyen weboldalakon jártunk a keresést követően, milyen témájú e-maileket kaptunk és írtunk, ha a Gmail levelezőrendszerét használtuk. A program ezek alapján állítja be a feltételezetten személyes érdekeltségű reklámot, hirdetést.
A külföldön 2010 óta működő videók előtti hirdetés újdonsága, hogy habár elkerülhetetlenül megjelenik a videó előtt, öt másodperc leteltével a felhasználó dönti el, hogy tovább nézi-e, vagy a videóhoz kattint. Annak ellenére, hogy a kivédhetetlenül megjelenő hirdetés és a pluszkattintások zavarók, a felhasználók 15-45 százaléka végignézi a reklámot. Ennek oka nagy valószínűséggel az a pszichológiai sajátosság, hogy ha az illető azt érzi, van beleszólása és lehetősége megszakítani a folyamatot, sokkal kevésbé tiltakozik ellene. A pénzügyi részletek is mások ez esetben - az eddigi hirdetéseknél akkor számláztak, ha a felhasználó rákattintott, ennél a reklámfajtánál viszont akkor, ha legalább 30 másodpercig tekinti meg vagy végignézi a videót.
ALMÁSOK ELŐNYBEN
Augusztus 23-a óta a tengerentúlon már a mobilos YouTube-felhasználók számára is megjelennek a lejátszás előtti reklámok. Egyelőre csak az androidos telefonokon elérhetők, mert az iPhone YouTube-alkalmazása még nem engedélyez hirdetést. A megválaszolatlan kérdés még rengeteg, és a hatékonyság korántsem garantált, mindenesetre a hirdetők nem akartak abba a hibába esni, mint a Facebook esetén, ahol a mobilfelületes verzióban nincsenek reklámok, ezért hiába a temérdek felhasználó, bevétel jóformán nincs. „Értem, hogy az elképesztően nagy szerverparkot és annak üzemeltetését indirekt módon a nézőkkel akarja megfizettetni a Google, de a mobiltelefonon, tableten megjelenő ilyen szintű direkt rek-lám túlzottan belenyúl a felhasználó privát szférájába" - osztja meg véleményét a Figyelővel Dén Mátyás. „Az az érzésem, mintha egy ismeretlen ember úgy szólítana le az utcán, hogy az arcomtól öt centire kezd el beszélni."
YouTube-trükkök
Mivel a Google a YouTube tulajdonosa, így a legtöbb beállítást és trükköt Google Chrome böngészővel használhatjuk, amikor a legismertebb videomegosztót nézzük. A YouTube Options for Google Chrome nevű ingyenes program letöltés után beépül a Chrome böngészőbe. Ennek Beállítások, azon belül Bővítmények menüpontja számos lehetőséget kínál, ráadásul más videós oldalakon is használható. A Show advanced settings fülre kattintva még több beállítás érhető el. A teljesség igénye nélkül az alábbi opciók választhatók:
- állítható a videók mérete és felbontása
- lejátszás közben megjelenő reklámok, feltöltő megjegy¬zéseinek, feliratainak tiltása, finomítása (Behavior opció)
- videók letöltése
- folyamatos lejátszás, kapcso¬lódó videók megnyitásának helye (új lapon, új ablakban futó videó helyett)
- Layout menüpont alatt rendezhető, finomítható az oldal
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.