brusszel


Német gazdasági kamarák: sikeresek a reformok az euróövezeti válságállamokban

Figyelő Online
2012.08.29  14:56   
mail
nyomtatás
Sikeresek a reformok az euróövezeti válságállamokban, a közös fizetőeszközt használó uniós országok térsége jövőre már hozzájárulhat a világgazdasági fellendüléshez - véli a német kereskedelmi és iparkamarák szövetsége (DIHK).
A több mint 3,5 millió német vállalatot képviselő szervezet elemzése szerint a válságba jutott euróövezeti államokban végrehajtott szerkezeti reformok jövőre beérnek. A megszorítások, adóemelések és kiadáscsökkentések az idén még visszafogják a gazdaságot, de az övezet összesített hazai összterméke (GDP) a 2012 egészére várt 0,2 százalékos csökkenés után jövőre már 0,7 százalékkal nő majd, és hozzájárul ahhoz, hogy a világgazdasági növekedés mértéke az idei 3,3 százalékról 3,9 százalékra emelkedjék 2013-ban.

Az eurózóna megerősödve kerül ki a válságból, ezt mutatja például az, hogy a versenyképesség legfontosabb mutatójaként számon tartott egységnyi munkaerőköltség például Görögországban 15 százalékkal csökkent 2010 óta, és jelentősen mérséklődött egyebek között Írországban és Spanyolországban is.

Görögország előrehaladását mutatja az is, hogy a dél-európai ország exportja már elérte a válság előtti utolsó évben, a 2007-ben mért szintet, holott a GDP időközben 27 százalékkal csökkent - áll a DIHK jelentésében, amelyet a Financial Times Deutschland című üzleti lap ismertetett szerdán.

A beteg gazdaságok gyógyulásának további biztató jele a kereskedelmi deficit nagyarányú csökkenése. A 2008-2011 közötti időszakban a görög külkereskedelmi mérleg hiánya 54 százalékkal csökkent, míg a spanyol külkereskedelmi deficit 50 százalékkal, a portugál 40 százalékkal, az ugyancsak külső segítségre szoruló Ciprus hiánya pedig 20 százalékkal mérséklődött.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.