brusszel


Olaszország kényszerpályán

Figyelő Online - Hivatal Adrienn
2012.08.31  07:56   
mail
nyomtatás

A sikeres gazdaságpolitikai fordulat után az adósságkezelés új eszközeihez kell fordulnia a kormánynak - állítja Olaszország két vezető közgazdásza, Alberto Alesina és Francesco Giavazzi a Corriera della Sera hasábjain.

A sikeres gazdaságpolitikai fordulat után az adósságkezelés új eszközeihez kell fordulnia a kormánynak - állítja Olaszország két vezető közgazdásza, Alberto Alesina és Francesco Giavazzi a Corriera della Sera hasábjain.
Velencei színek.

Valójában nem az adósságállomány abszolút értéke, hanem a GDP-hez viszonyított aránya számít, ami csak megfelelő növekedési ütem mellett tud tartósan csökkenni. A szerzőpáros óva int azoktól, akik csodareceptekkel állnak elő, kiváltképp, ha a vagyonadó bevezetését sürgetik, mert az adófizetőktől már így is túl sokat von el az állam.

A vagyonadó néhány évig csökkentheti a GDP-hez viszonyított adósság arányát, ez viszont nem tart örökké. A kilencvenes években végrehajtott privatizáció körülbelül 10 százalékponttal csökkentette az olasz államadósságot, ez az előny azonban néhány év után elszállt, köszönhetően legfőképpen az állami kiadások drasztikus növekedésének.

Az adósságállomány csökkentése ezért csak az állami kiadások visszafogásával érhető el, ami alapvetően a keynesi gazdaságpolitika (a gazdasági növekedés kulcsa az állami kiadások fokozása) negatívja. Ennek hiányában mindenképpen maradnak a már-már elviselhetetlenül magas adóterhek.

Annak ellenére, hogy a Monti kormány 9 hónap alatt többet tett a növekedésért, mint az elődje 9 év alatt, további sürgős feladatok várnak rá. Meg kell szüntetni a munkaerőpiaci torzulásokat és azokat a magas adóterheket, amelyek éppen a foglalkoztatottakat sújtják.

Olaszország válaszút előtt van, mert a fokozatos kompromisszumok helyett immár bátor reformokra van szüksége.

Alberto Alesina olasz politikai közgazdász, PhD fokozatot a Harvardon szerzett. Jelenleg a Harvardon oktat politikai közgazdaságtant. Korábban dolgozott többek között a Nemzetközi Valutaalapnál, az Európai Bizottságban és a Világbankban.
Francesco Giavazzi a Bocconi Egyetem közgazdász professzora, az Európai Bizottság elnökének gazdasági tanácsadócsoportjának tagja.

mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200