brusszel


A BKV-szakszervezetek nem értenek egyet a buszágazat önállósításával

Figyelő Online
2012.08.31  12:56   
mail
nyomtatás
A BKV két fő szakszervezete nem ért egyet azzal, hogy a BKV-n belül az autóbusz- és trolibuszüzem külön divízióba kerüljön.
Nemes Gábor, az Cinkota Autóbuszközlekedési Szakszervezet elnöke pénteken az MTI-nek azt mondta, szerinte csak akkor lehet eredményes a leválasztás, ha a BKV jelenleg fennálló, mintegy 60 milliárd forintos külső adósságát rendezik.

Ha ez nem történik meg, akkor a megmaradó kötött pályás ágazatoknak kell a hitelt kitermelniük, miközben a bevételek csökkennek. További probléma, hogy 150 új, alvállalkozói busz forgalomba állításával 450 BKV-s munkahely veszélybe kerül, ezzel kapcsolatban tárgyalásokat kezdeményeztek a munkáltatóval - tette hozzá.A szakszervezeti vezető szerint érthetetlen, miért akarják megpályáztatni a BKV-t a busztendereken azok után, hogy különálló cégekbe szervezik a buszos üzletágat, hiszen ezek a vállalatok továbbra is önkormányzati tulajdonban lennének.

Úgy vélte, a megrendelőnek a BKV-t kellene megbíznia a feladat végrehajtásával, és így az eljárási költség megspórolható lenne. Jelezte: a hitelképessé tett autóbuszos cég ugyanúgy tudna új járműveket lízingelni, mint az alvállalkozók. Gulyás Attila, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VTDSZSZ) elnöke szerint a cél az, hogy az autóbuszos üzem költségei kimutathatók legyenek, így rávilágítva arra, hogy olcsóbb tud-e lenni a BKV üzeme az alvállalkozókénál. Ezt a célt viszont a busz és a troli egy divízióba szervezésével nem érik el, mert összemosódik a két üzem költségigénye.

Gulyás Attila megjegyezte: a troli kötött pályás közlekedést jelent, az infrastruktúra használata miatt drágább az üzemeltetése. Így olyan hamis képet is fel lehet állítani, hogy a BKV drágábban tud buszokat üzemeltetni – mondta. Szerinte a trolibuszt a kötött pályás üzemmel kellene együtt kezelni és a BKV-ban tartani, mert csak így tud versenyképes lenni a buszos üzletág. Az MTI csütörtökön az ügyet jól ismerő forrásból úgy értesült, hogy a BKV igazgatósági ülésén az a döntés született, hogy október 1-jével külön divízióba kerül a buszos, illetve a trolibuszos üzem. Ez az első lépés a cégek önállósulása, a BKV-tól való függetlenedése útján.
MTI
mail
nyomtatás
címkék: KözlekedésBKV

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.