brusszel


Európa válságterve a német alkotmánybíróság előtt

Figyelő Online - Pap Milán
2012.09.05  07:45   
mail
nyomtatás
Az európai gazdaság sorsa most a német alkotmánybíróság, illetve a német állampolgárok, és nem az európai közgazdászok vagy politikusok kezében van. Edin Mujagic és Sylvester Eijffinger, a Tilburg egyetem közgazdászai a Project Syndicate szakportálon augustrus 30-ikán megjelent cikkükben arra is felhívják a figyelmet, hogy az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) alkotmányosságáról döntő alkotmánybíróság szeptember 12-i határozatával egyúttal megteremtheti az európai válságpolitika gazdasági és politikai kereteit is.
A holland szerzőpáros szerint mindaddig puszta elméleti okoskodás marad az eurózóna megmentéséről szóló gazdasági tervek sokasága, míg az elemzők nem veszik figyelembe az egyik legfontosabb döntéshozatali faktort: a Karlsruheban székelő német alkotmánybíróságot. A testület szeptember 12-i döntésében határoz arról, hogy a német (és európai) politikusok által elfogadott Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) összhangban van-e a német alkotmánnyal és az abban lefektetett demokratikus elvekkel. A nemleges válasz ugyanis hátráltatná az ESM ratifikációját Németországban, egyúttal a stabilizációs mechanizmus európai intézményének létrejöttét is gátolná. A döntés fontossága mutatja a német alkotmánybíróság megnövekedett szerepét az európai politikában, mely így a jogi szabályozás területén túl a gazdasági és politikai döntéshozatal szférájába is átnyúlik.


A német Alkotmánybíróság tagjai.
Fotó: MTI, EPA, Uli Deck



Az alkotmánybíróság korábbi döntései nyilvánvalóvá tették, hogy nem támogat olyan politikai döntéseket, melyek az állampolgári akaratot megkerülve, alkotmányellenes módon köttettek. Így megtiltja minden olyan európai fiskális mechanizmus bevezetését, melyek fölött a német szövetségi parlament nem rendelkezik közvetlen felügyelettel. Ráadásul, mivel az alkotmánybíróság elfogadottsága igen magas a németek körében, a taláros testület megkerülését egyetlen hazai politikus sem kockáztathatja meg.
Mujagic és Eijffinger szerint az európai politikusok és közgazdászok hasznára is válhatnak az alkotmánybíróság által lefektetett irányelvek, mivel azok megállapodási keretként, az európai megegyezés paramétereiként szolgálhatnak a közösségi válságkezelés számára. A „Karlsruhe faktor" ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a politikai szuverenitás, még a válságkezelést érintő gazdasági kérdésekben is, végső soron az állampolgárokat illeti.

Edin Mujagic (1977) közgazdász, újságíró, blogger. A Tilburgi Egyetem közgazdász tanára, a holland Oranje Lelie makrogazdasági tanácsadó cég alapítója.
Sylvester Eijffinger (1953) a Tilburg Egyetem közgazdászprofesszora, a londoni Centre for Economic Policy Research és a müncheni CESifo Research Network kutató-munkatársa.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200