Hússzaporítás - Dodonai döntés Gyuláról
Figyelő Online
- Szirmai S. Péter
2012.09.06 06:16
Még nem ismertek a különleges státusú Gyulai Húskombinát megmentésére hozandó állami mentőakció részletei,
de a konkurensek jó előre hasonló segítséget követelnek.
Újabb fordulatot hozott a Kapuvári Hús Zrt. tulajdonosainak elmérgesedett vitája. A kisebbségi részesedést birtokló Foltányi Árpád lemondott igazgatósági elnöki posztjáról, miután múlt héten a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Igazgatósága rajtaütésszerű házkutatást tartott a lakásán. Az ok: egy bizonyos szlovákiai importügylet kapcsán feltételezhető, közel 50 milliós áfacsalás gyanúja. A házkutatás után a hatóság emberei magukkal vitték és kihallgatták az ártatlanságát hangsúlyozó érintettet.
Közben a húsvertikum más szegletében is fokozódik a feszültség a múlt szerdai kormányülés után, amelyen képletesen eldördült a startpisztoly a nemzeti sertésprogram beindítására, és tárgyaltak a Gyulai Húskombinát Zrt. megmentéséről. Még a bennfentesek sem tudják ugyanis egyértelműen értelmezni Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter kormányülés utáni dodonai kijelentését. Ez úgy szólt, hogy a dél-alföldi cég Magyarország egyik legrégebbi és legjelentősebb húsipari vállalata, ahol 420 ember dolgozik; a kormány stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette. „Ez kifejezi azt, hogy minden szükséges lépést megtesz a kabinet a magyar húsipar és ezen belül a Gyulai Húskombinát megsegítésére” – közölte a miniszter.
Az üzenet nem egyértelmű. Egyrészt megnyugtathatja a mentőakciót árgus szemekkel figyelő uniós versenypiaci illetékeseket, mert nem állítja, hogy megkülönböztetetten támogatja a magáncéget, ami sértené a közösségi versenyjogot. Másrészt viszont üzenet a cégnek és a vele kapcsolatban álló termelőknek, hogy közvetetten, valamilyen formában mégiscsak segít, aktívan hozzájárulva a piaci versenyben alulmaradt, a bedőlés határán billegő nagyvállalat megmentéséhez. Egyes piaci szereplők máris tudni vélik, hogy az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bankon vagy annak vállalatán keresztül kaphatná meg a cég a segítséget, ezt viszont önmagában durva piaci beavatkozásnak tekintenék.
„Pozitívan kell értékelni, hogy a kormány végre a húsipar problémájával is foglalkozik” – mondja a mentőakcióval kapcsolatos konkrét döntés megszületése, részleteinek nyilvánosságra hozatala előtt Éder Tamás, a Hússzövetség elnöke, aki így csak találgat. Egy hosszú folyamat első lépésének tekinti az esetleges állami mentőakciót, amely intézkedést, reményei szerint, rövid időn belül sok hasonló követ.
A szövetség évek óta kongatja a vészharangot, mert az évi mintegy 300 milliárd forintos termelési értékű magyar húságazatban nemcsak ez az egy szereplő jutott válságos helyzetbe, hanem a szektor egésze. Vállalkozások hosszú sora működik veszteségesen, küzd a fennmaradásért, szinte minden szereplő tőkeinjekcióra szorul, mert az elmúlt években nem tudott a fogyatkozó bevételeiből fejleszteni.
„Biztosak vagyunk abban, ha egyáltalán lesz ilyen állami intézkedés, a közeljövőben minden olyan húsipari vállalat számára lehetővé válik hasonló kondíciókkal ugyanilyen állami tőkeemelés, amely majd erre igényt tart” – vélelmezi jámbor optimizmussal az elnök. Mert ha nem így lenne, a gyulai cégmentés szerinte diszkriminatív állami beavatkozásnak minősülne, ami ellentmondana a versenysemlegesség elvének. Ezt azonban az elnök, mint mondta, el sem tudja képzelni, sokkal inkább azt, hogy ha lesz, az az ágazat megsegítése érdekében tett első lépés lenne. Az államnak azonban a kritikus helyzet kezelésére egyéb eszközök is rendelkezésre állnak, hogy horizontálisan segítse a húságazatot. Szükség van egyebek között az élelmiszerlánc-felügyeleti díj eltörlésére, a vágástéri hulladék megsemmisítési költségeinek támogatására is. A Gyulai Húskombinát nehézségeit az elnök jelentős részben az egyre nagyobb arányú feketegazdaságnak tulajdonítja, amely ellen végre olyan érdemi intézkedéseket vár, mint az alapvető élelmiszertermék áfájának radikális csökkentése.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.