brusszel


Pinke Zsolt: gazdálkodj okosan!

Az ártérhasználat újragondolásáról
Figyelő Online - Pinke Zsolt
2012.09.06  06:18   
mail
nyomtatás
Az egykori árterek helyét jelző, belvízzel veszélyeztetett területek többsége a legaszályosabb térségben található.
Relatív vízhiány és felesleg egyaránt kihívást jelent. Az aszály- és belvízkár, amely ebben a régióban az utóbbi száz esztendőben a szántóföldi növénytermesztést érte, átlagosan háromévente meghaladta a magyar GDP 0,5, de egyes esetekben a 2 százalékát is! Valószínű, hogy az idei aszálykár országosan túllépi a GDP 1,2-1,5 százalékát, és az utóbbi száz esztendőhöz hasonlóan ismét a kukoricatermésben mutatkozik a legnagyobb terméskiesés.

Bár a vízhiány jelentékeny és visszatérő károkat okoz, mégis, aszályos síkságainkról évente átlagosan a Balatonnak megfelelő térfogatú belvizet vezetünk le. A károk és védekezési költségek mértéke kétségbe vonja az egykori ártereken folytatott földhasználat, az erre épülő ár- és belvízvédelmi rendszer fenntarthatóságát, hiszen itt a szántóföldi gazdálkodás csak adófizetői forintokból, a központi költségvetés folyamatos támogatásával tartható fenn. Ebben a kritikus, belvíznek és aszálynak egyaránt kitett zónában a gazdálkodó a szántóföldi művelés helyett André Kostolany szavaival élve „akár rulettezhetne is”!

GLOBÁLIS KIHÍVÁS
A magyar aszályprobléma nem elszigetelt jelenség, globális léptékű kihívást jelent. Tetézi a bajt, hogy a klímaváltozás hatására várhatóan a szélsőséges időjárási események száma és mértéke is növekszik. Az aszálykitettség csökkentése érdekében – elsősorban az Egyesült Államokban – az 1940-es évek óta óriási összegeket fektettek az agrárkutatási szektorba. Szárazságtűrő fajták, öntözési technológia, vízpótlás és a területhasználat táji adottságokhoz igazodó tervezése jelentette a kulcsterületeket. Hazánk a növénynemesítés terén éllovasnak számít, de a másik két meghatározó területen ma is súlyosak a lemaradásaink.

Kérdés, hogy a szántóföldi művelésre kevéssé alkalmas egykori ártereket milyen más módon lehetne hasznosítani. A természet szolgáltatásainak értékelésével foglalkozó, könyvtárnyira duzzadt irodalom számos gyakorlati példáját mutatja annak, hogy az árterek természetes vagy természetközeli állapotukban nagyobb hasznot hajtanak, mint a lecsapolásukkal létrehozott, alacsony hozamú szántóföldek. Általános tapasztalat, hogy a természetes vízpótlás helyreállítása, az adottsághoz illeszkedő földhasználati rendszer működtetése jelenti a gazdasági és környezeti szempontból fenntartható megoldást.

A bősi szlovák–magyar vita során pénzben is kifejezték, hogy a vizes élőhelyen talajba szivárogtatott víz milyen pozitív hatással van a környezetében fekvő szántóföldek terméseredményeire. Az ezredforduló körül készült értékelés szerint például a Tisza-tó egységnyi területén a turizmus magasabb és kiszámíthatóbb bevételt hozott, mint a környezetében fekvő szántókon folytatott növénytermesztés. Vizsgálataink azt mutatják, hogy a Tisza mentén elvégzendő több milliárd eurós árvízvédelmi beruházás kiváltható lenne a korábbi árterek víztározó képességének kiaknázásával. Nem elhanyagolható a vizes élőhelyek biomassza-termelő, víztisztító, szénmegkötő képessége sem, amelyek bevételt és költségmegtakarítást biztosíthatnak a közösség és az egyén számára egyaránt.

A KÁROK CSÖKKENTÉSE
A természettudomány és az információtechnológia fejlődése lehetőséget teremtett arra, hogy az elemi csapások okozta kár mértékét a mai töredékére csökkentsük azáltal, hogy a földhasználatot a táji adottságokhoz igazítjuk. Így zsebünkben maradhat a rendkívül magas ár- és belvíz-védekezési költségek jelentős része. Ebből a szempontból bizakodásra ad okot, hogy a jelenlegi mély és elhúzódó gazdasági válság kikényszeríti a kiadások szigorú felülvizsgálatát. Így évszázados életciklusú, elavult infrastruktúrák sok vesződséggel járó lecserélésére nyílik lélektani lehetőség, amire békésebb időszakban valószínűleg kevésbé vállalkoznánk.

A szerző a Pécsi Tudományegyetem Multidiszciplináris Doktori Iskolájának hallgatója
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200