Tényleg ezt követeli az IMF?
Figyelő Online
2012.09.06 08:18 frissítve: 2012.09.06 13:05
Egyebek mellett nyugdíjcsökkentés, a nyugdíjkorhatár emelése, a családipótlék csökkentése, személyi jövedelemadó-emelés, valamint értékalapú ingatlanadó lehet az IMF-hitel feltétele - írja a Magyar Nemzet. Szakértők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy az IMF ilyen követeléseket soha nem támaszt. Egyáltalán csak akkor fogalmaznak meg ajánlásokat, ha a kormány által készített gazdasági terv nem megfelelő, ám ezeket az ajánlásokat az Orbán-kormány bármikor kiválthatja más lépésekkel.
Megismerték a kormánypárti képviselők az IMF követeléseit; a honatyák szerda este Sárváron kaptak tájékoztatást a feltételekről - írta csütörtöki számában a Magyar Nemzet.
A lap szerint az IMF követelései a következők: nyugdíjcsökkentés, nyugdíjkorhatár-emelés, családipótlék-csökkentése, személyijövedelemadó-emelés, privatizáció, utazási kedvezmények csökkentése, bürokrácialeépítés, általános, értékalapú ingatlanadó, önkormányzatok kiadásainak csökkentése, bankadó eltörlése, pénzjuttatás a bankszférának. Ezen túl a megállapodás akadálya lehet a jegybanki tranzakciós adó, amely az Európai Központi Bank szerint veszélyezteti a magyar jegybank függetlenségét - tették hozzá.
A Magyar Nemzet azt írta: a kemény feltételek ellenére Orbán Viktor miniszterelnök bízik abban, hogy ősszel megegyezéssel zárulnak az IMF/EU-hiteltárgyalások.
Az IMF soha nem állapít meg konkrét követeléseket a hitelszerződés aláírásáért cserébe, így valószínűleg a kormány túlzott interpretációjáról van szó - mondta a Figyelő Online-nak Békesi László, volt szocialista pénzügyminiszter, aki a '90-es években több alkalommal is tárgyalt az IMF-fel. A Valutalappal történő tárgyalások úgy zajlanak, hogy a segítségre szoruló ország kifejezi az együttműködés szándékát, majd elküldi az IMF-nek azoknak az intézkedéseknek a listáját, amelyeket a hitelért cserébe felajánl. Ez azért szükséges, mert a Valutaalap biztosítékot akar arra, hogy a pénzt nem hiába önti egy rosszul működő gazdaságba.
Abban az esetben viszont, ha a kormány tervezett lépései nélkülözik a gazdasági racionalitást, akkor az IMF ajánlásokat fogalmaz meg, de ezek soha nem kötelező erejűek - fogalmazott Békesi, aki szerint a kormánynak mindig lehetősége van arra, hogy újabb ajánlásokat tegyen, s kiváltsa valamelyik IMF-ajánlást. Olyan ajánlást viszont egészen biztosan nem fogalmaztak meg, hogy csökkenteni kell a nyugdíjak összegét. Ezt legfeljebb olyan megfogalmazásban kérhették, hogy racionalizálni kell a nyugdíjrendszert. Ez azonban a mostani nyugdíjakra biztosan nem lenne kihatással, csak a következő generációkat érintené - tette hozzá.
Az IMF tehát nem diktál és nem követel, de ha a hitelt igénylő ország olyan tervet készít, amely nem tartható vagy bénítja a gazdasági növekedést, akkor ezt a Valutaalap nem fogadja el - mondta Békesi László.
Az origo értesülései szerint ugyanakkor a kormányfő - a résztvevők benyomása szerint - sokkal inkább egy valamennyi eshetőséget számba vevő "horrorforgatókönyvet" vázolt fel, mintsem a szervezet konkrét kéréseit.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.