brusszel


Közgép-biznisz Azerbajdzsánban?

Figyelő Online
2012.09.06  10:05   
mail
nyomtatás
"Van-e magánüzlet az azeri baltás gyilkos hazaengedésének ügye mögött - a Közgép Bakuban?" címmel nyújtott be írásbeli kérdést Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció ügyvezető alelnöke az Országgyűlésben Orbán Viktorhoz. Azt tudakolja, hogyan és milyen célból lett az Orbán-kormány egyik kiemelt külpolitika és gazdasági célpontja Azerbajdzsán, s milyen szerepet szánnak e kapcsolatban a Közgépnek.
Ott járt a kormányfő, Schmitt Pál köztársasági elnök, a kormány több tisztségviselője (Répássy Róbert, Szijjártó Péter, Nagy Rózsa, Németh Zsolt, Olajos Péter). "Mivel az Ön kormánya lehetővé tette az azeri baltás gyilkos hazaengedését és szabadon bocsátását, sokakban felmerült a kérdés: vajon milyen titkos üzletet készül kötni a magyar kormány Azerbajdzsánnal?" – írja kérdésében a DK alelnöke.
Az azeri kapcsolatról a sajtóban megjelent eddigi információk alapján az alábbi tények tudhatók – olvasható az írásbeli kérdésben: "Nagy Rózsa államtitkár asszony bejelentette, hogy a gazdasági tárca által többmilliárd forintból felállítani szándékozott keleti kereskedőházak közül a legelsőt éppen Bakuban kívánja megnyitni a magyar állam. E kereskedőház feladata a magyar cégek üzleti lehetőséghez juttatása és segítése lesz Azerbajdzsánban. Szijjártó Péter államtitkár idén nyáron építőipari, csatornázási és vasútfejlesztési munkákat ajánlott azeri partnereinek. Köztudomású, hogy a hazai építőipari, csatornázási és vasútfejlesztési állami megrendelések legnagyobb kedvezményezettje a Simicska Lajos által fémjelzett Közgép vállalat.
Az egyik Bakuban tárgyaló magyar delegációban 17 magyar cég képviselői vettek részt. Csutora Zsolt, bakui magyar nagykövet a sajtóban csak a Fidesz budapesti pártpénztárnokaként emlegetett Csutora László testvére. Csutora László a Népszava információi szerint nagyon közel áll Simicska Lajoshoz és az Ön miniszterelnökségi államtitkárának, Győri Tibornak a sógora. Győri Tibor korábban a Simicska-féle Mahir cég vezetője volt.
Mindezek alapján a Demokratikus Koalíció alelnöke többek között azt tudakolja:
"1. Mely cégek vettek részt a Bakuban tárgyaló magyar delegációban?
2. Részt vett-e a tárgyalódelegációban a Simicska Lajoshoz köthető cégek bármelyike, különös tekintettel a Közgépre?
3. Győri Tibor, Az Ön államtitkára, egy Simicska Lajoshoz köthető cég korábbi vezető tisztségviselője felhasználja-e családi kapcsolatait és politikai befolyását bármely Simicska Lajoshoz köthető cég azerbajdzsáni megjelenéséhez?
4. Tett-e indítványt a magyar kormány bármely szerve azeri partnerének arra, hogy mely magyar cégekkel javasolja a kapcsolatot felvenni? Ha igen, akkor ezen cégek között van-e Simicska Lajoshoz köthető vállalkozás, különös tekintettel a Közgépre?
5. Segíti-e a magyar kormány bármely szerve a Közgép azerbajdzsáni megjelenését? Ha igen, mely módon teszi ezt?"
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás
címkék: OS

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.