A közös valuta sorsa az európai integráció jövőjét is meghatározza. Az euróövezet válságában kiemelt szerepet játszik az államadósság magas szintje és a bizalomvesztés. Ezekre átfogó megoldást kell adnunk, ami szükségessé teszi a bankunió megteremtését, ami egy állomás a gazdasági, fiskális és politikai unió felé vezető úton. Az EKB aktuális programja ennek az integrációs keretnek a része.
A válság világosan rámutatott az európai bankfelügyelet hibáira. Az együttműködés mértékét növelve egy egész EU-ra kiterjedő felügyeleti szerv létrehozására van szükség, hogy megoldjuk a jelenlegi, és megelőzzük a jövőbeli problémákat. Európa most képes a negatív folyamatok megállítására egy egységes szabálykönyv létrehozásával, ami később a közös szabályozó testületen keresztül megnyitná az utat a bankok feltőkésítéséhez is.
Az Európai Bizottság szeptember 12-én mutatja be az új Egységes Bankfelügyeleti Mechanizmust, ami három pilléren nyugszik:
1. Az egységes felügyelet létrehozása a nemzeti hatóságok közti együttműködés meghaladását jelenti. Egy központi bankfelügyelet erősíti majd a bizalmat az eurózónában.
2. A hitelességet garantálja, hogy az EKB vállalja a felelősséget a mechanizmus működéséért. Ugyanakkor ez a tevékenysége elválik a monetáris politikában betöltött szerepétől.
3. A széles körű lefedettség funkciója, hogy akár azon országok is részt vehessenek a döntéshozatalban, akik ma még nem tagjai az övezetnek.
A mechanizmus bevezetése nem igényli az alapszerződés megváltoztatását, így akár már 2013 januárjában életbe léphet.
A közös, központosított felügyelet az első lépés a bankunió felé. Ezután az Európai Bizottság a jelenlegi javaslatok alapján egy egyedülálló határozati és finanszírozási alap felé tehet lépéseket, ami már a bankunió létrehozását jelentené. Ez sem tesz azonban csodákat, mégis fontos lépés a biztonság, az átláthatóság és az önbizalom visszanyerése érdekében. A legfontosabb azonban, hogy a bankunió valami sokkal nagyobb kezdete lehet. „Még egyszer hangsúlyoznám, az EU a tanulságokat levonva halad előre a saját útján, ez pedig nem csak nekünk, de az egész világgazdaság számára is jó hír" - zárta írását Barroso.
José Manuel Barroso (1956) az Európai Bizottság elnöke, 2002 és 2004 között Portugália miniszterelnöke volt.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.