brusszel


Londoni elemzők Orbán blogbejegyzésének következményeiről

Figyelő Online
2012.09.07  08:06   
mail
nyomtatás
Valószínűtlen, hogy Orbán Viktor miniszterelnök csütörtöki kommentárja az IMF-feltételekről az IMF/EU-tárgyalások végét jelentené, de a tárgyalási folyamat elhúzódhat, és arra is van esély, hogy a tárgyalásokat felfüggesztik - vélekedtek csütörtöki értékeléseikben londoni felzárkózópiaci-elemzők.
"Ezen az áron, így nem kell" biztonsági, pénzügyi garancia a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) és az Európai Uniótól - jelentette be a Fidesz-KDNP-frakció döntését csütörtökön a miniszterelnök Facebook-oldalán. Orbán Viktor ezzel a Magyar Nemzet csütörtöki számában is megjelent IMF-kölcsönfeltételekre utalt, amelyek egy részét, köztük a nyugdíjak csökkentését, a bürokrácia leépítését, a bankadó megszüntetését és a bankoknak juttatandó pénzeket megemlítette a közösségi oldalon közzétett videóüzenetében.

Daniel Hewitt, az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays kutatási részlegének felzárkózópiaci-főközgazdásza csütörtök esti kommentárjában úgy fogalmazott, hogy a magyar kormány "hátraarcot csinált", miután a miniszterelnök elvetette az IMF által a programhoz fűzött feltételeket, és jelezte, hogy hamarosan alternatív javaslatokkal áll elő. Hewitt véleménye szerint az új IMF/EU-programról szóló tárgyalások ezután "meghatározatlan ideig" elhúzódhatnak, sőt megvan a lehetősége annak is, hogy a tárgyalásokat felfüggesztik.

A Barclays londoni elemzője közölte: a cég tudomása szerint az IMF a júliusi előkészítő megbeszélések után írt levelében kérte a magyar kormányt annak átgondolására, hogy miként lehet a 2013-as költségvetésben meglévő, a valutaalap által a hazai össztermék (GDP) 2 százalékára becsült űrt kitölteni, az MNB-re kiterjesztett pénzügyi tranzakciós adó eltörlésével és a növekedést jobban ösztönző gazdaságpolitika kidolgozásával együtt. Ezek nehéz feltételek, de nem következik belőlük, hogy a kormánynak - az MNB-re vonatkozó pénzügyi tranzakciós adó kivételével - meghatározott feladatokat kellene végrehajtania; a kormánynak magának kell döntenie a válaszlépések mikéntjéről - fogalmazott kommentárjában a Barclays vezető londoni elemzője.

Hewitt kiemelte, hogy a forintban kibocsátott állampapírok kereslete erőteljes, és ez azt jelenti, hogy a magyar kormányra nem nehezedik azonnali finanszírozási nyomás. A kormány csaknem megkétszerezte az MNB-nél elhelyezett betéteit a jelentős forintkötvény-kibocsátások révén, ugyanakkor a magyar jegybank váratlan negyed százalékpontos augusztusi kamatcsökkentése és a miniszterelnök által az IMF-feltételekről tett csütörtöki bejelentés nyomán a forint alulteljesítővé vált; hozzávetőleg 3 százalékot gyengült két hét alatt. A Barclays londoni felzárkózó piaci közgazdászának csütörtöki helyzetértékelése szerint valószínű, hogy ezek a fejlemények mindaddig a jelenlegi, 6,75 százalékos alapkamat tartására kényszerítik az MNB-t, amíg "nem tisztázódnak valamelyest" az IMF-hez fűződő kapcsolatok.

Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég, a Capital Ecomomics felzárkózó piaci főközgazdásza csütörtök esti kommentárjában közölte: véleménye szerint valószínűtlen, hogy Orbán Viktor csütörtöki bejelentése az új programról szóló tárgyalások végét jelentené. Shearing szerint ugyanakkor a sajtóban megjelent feltételeket a piaci szereplőknek nem kellene meglepetésként fogadniuk, hiszen eddig is nyilvánvaló volt, hogy ezek lesznek az elsődleges vitás kérdések a hitelcsomagról folyó tárgyalások során. A Capital Economics vezető londoni elemzője közölte: véleménye szerint a Fidesz vezetése arra a következtetésre jutott, hogy az IMF-csomaghoz csatolt feltételek teljesítésének olyan politikai ára lenne, amelyet nem érdemes megfizetni.

Shearing szerint e következtetés mögött részben az a tény állhat, hogy a magyar befektetési eszközök piacán az utóbbi időben "markánsan enyhült" a feszültség. A forint augusztus végén tízhavi csúcsra, 276 forint/euróig erősödött, a tízéves magyar állampapír hozama az elmúlt egy hónapban pedig 150 bázisponttal csökkent. Ezt az erősödést részben az általános globális kockázatvállalási készség javulása okozta, ugyanakkor éppen annak a piaci reménynek is része volt e fellendülésben, hogy a magyar kormány az IMF/EU-megállapodás küszöbén áll - fejtegette csütörtöki értékelésében a Capital Economics londoni felzárkózó piaci főközgazdásza. Shearing szerint mindezek alapján a csütörtöki kormányfői bejelentés "óhatatlan következményeként" valószínűsíthető az eladási nyomás kialakulása a magyar kötvény- és forintpiacon.

A szakértő szerint az múltbeli tapasztalatok alapján a következő napokban a forint "könnyedén" akár a 295 forint/eurós szintig is gyengülhet, különösen akkor, ha az eurójegybank (EKB) által az euróövezeti adósságválság enyhítésére kilátásba helyezett fellépéssel kapcsolatos "eufória" csitulni kezd. Shearing közölte: várakozása szerint e piaci nyomás előbb-utóbb rákényszeríti a magyar kormányt a megállapodáshoz szükséges engedményekre.

Csütörtökön nőtt Londonban a szuverén magyar törlesztésleállási kockázat elleni piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) árazása. Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató és elemzőcsoporthoz tartozó CMA piacfigyelő cég piaci információs platformja szerint az ötéves lejáratú magyar szuverén kötvénykötelezettségek törlesztésbiztosítási tranzakciói 410 bázispont felett mozogtak a késői londoni jegyzésben a 401,1 bázispontos előző esti záró után, jóllehet a magyar CDS-középárfolyam a nap korábbi szakaszában még idei mélypontján járt 400 bázispont alatti jegyzésekkel.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.