Komorowski lengyel elnök június 12-én a lengyel-orosz focimeccsen sállal a nyakában szurkol a nemzeti csapatnak. |
Fotó: EPA |
A Bronisław Komorowski lengyel köztársasági elnök a gyors csatlakozással kapcsolatos aggályainak adott hangot a tévéinterjúban. Véleménye szerint Lengyelországnak mindenképpen törekednie kell a csatlakozáshoz szükséges gazdasági feltételrendszer megteremtésére, azonban arra csak abban az esetben kerülhet sor, ha az tényleg a lengyel gazdasági érdekeket szolgálja.
Komorowski szerint hosszútávon elkerülhetetlen az euró bevezetése Lengyelországban ahhoz, hogy az ország Európa gazdasági élmezőnyében maradjon. Azonban nem szabad elsietni ezt a döntést, hiszen nem mindegyik európai gazdasági nagyhatalom van az euróövezeten belül. Az elnök érvelése szerint „az euró jelenleg gondokat okoz az uniónak, ezzel szemben mi most a gazdaság és egyéb dolgok területén sikertörténetnek számítunk. Tehát ez nem azt jelenti, hogy hirtelen át kéne alakítanunk eddigi politikánkat." Komorowski később hozzátette: „Lengyelországnak készen kell állnia a csatlakozásra, azonban annak időpontját a lengyel félnek kell meghatároznia, mégpedig úgy, hogy az szolgálja a hazai gazdasági érdekeket, ne pedig rontsa azokat."
Az állásfoglalás valódi értékét legtisztábban az eurózónával szemben elfoglalt pozíció tükrözi. „Egy nem teljesen működőképes szervezethez való csatlakozás mindig hatalmas rizikót rejt" - foglalta össze helyzetértékelését a lengyel köztársasági elnök.
Bár Komorowski kiemelte, hogy Varsónak támogatnia kell az euró megmentésére irányuló törekvéseket, mert egy erős közös európai valuta létezése összességében Lengyelország stratégiai érdekeit szolgálja, egy korábbi sajtótájékoztatón Jan Rostowski lengyel pénzügyminiszter is elárulta, hogy a csatlakozás lehetséges időpontja főként az uniós válságkezelés ütemétől függ.
Mindez egyrészt további felelősséget helyez az euró megmentésén fáradozó német államra, másrészt kifejezi a valutazóna további bővítésének legfőbb kockázatát, ami Magyarország számára is elsődleges stratégiai szempont lehet.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.