A korábban kiszivárgott információkhoz képest szinte semmi újat nem tartalmazott Mario Draghi csütörtöki beszéde, ennek ellenére eufórikus volt a tegnapi kereskedés. A Figyelő Online által megkérdezett elemzők szerint a piac valószínűleg a kötvényvásárlás korlátlanságának örült, valamint annak, hogy az EKB a privát intézményekkel azonos feltételekkel vesz részt a tőkepiacon. Draghi lépésének azonban komoly kockázatai vannak: ha az érintett országok nem teljesítik a feltételeket, akár hitelességi probléma is felmerülhet.
Draghi csütörtöki bejelentéséből csak a jó hírt hallották meg a befektetők - így kommentálták a Figyelő Online által megkérdezett elemzők, hogy a tegnapi kereskedés euforikus hangulatban telt. Mario Draghi az Európai Központi Bank elnöke ugyanis amellett, hogy bejelentette a korlátlan kötvényvásárlási szándékot, romló növekedési kilátásokról, valamint a gazdasági növekedést fenyegető kockázatok erősödéséről is beszélt.
Utóbbiakat azonban szinte teljesen figyelmen kívül hagyták a befektetők: az S&P, a Nasdaq, valamint a DAX is éves csúcsán zárt, ráadásul az első kettő négyéves csúcsra szökött.
|
Kimondani könnyű volt... |
Fotó: MTI/EPA/Arne Dedert |
Az is teljesen „elkerülte" a befektetők figyelmét, hogy az EKB lefelé módosította GDP-előrejelzését: 2012-ben a GDP 0,6 százalék és 0,2 százalék közötti csökkenését várja, 2013-ban pedig 0,4 százalék csökkenés és 1,4 százalék növekedés közöttit. Mario Draghi szerint ugyanis a gazdasági növekedési kockázatok nem enyhülnek a pénzpiaci feszültségek miatt, az európai országoknak pedig el kell kötelezniük magukat a strukturális átalakítások folytatása mellett.
Az EKB elnöke egyben azt is leszögezte, hogy vásárlások összegkorlátozás nélkül, elsősorban 1 és 3 év közötti lejáratokra irányulnak majd, valamint hogy a tőkepiacokon az EKB a privát intézményekkel azonos feltételekkel vesz részt. Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza szerint Draghi beszédében ez jelenthetett újdonságot a korábban kiszivárgottakhoz képest, a befektetők pedig annyira csak a jó hírt akarták meghallani, hogy a nehézségekre már nem figyeltek.
Két százalékos inflációAz EKB előrejelzése szerint az euróövezeti infláció 2 százalék felett marad 2012-ben, de 2 százalék alatti lesz 2013-ban. Az inflációs kockázat visszafogott és főként az energiaáraknak és közvetett adóknak tulajdonítható. Mario Draghi szerint az euróövezeti növekedés vontatottan halad, az üzleti hangulatot a pénzpiaci feszültségek és növekvő bizonytalanság terhelik meg. A pénzpiaci feszültség növekedése fokozza a gazdasági növekedési és inflációs kockázatokat. A gazdasági mutatók gyenge gazdasági aktivitásra utalnak az év hátralévő részében. Draghi ugyanis azt is kijelentette, hogy az Európai Központi Bank csak abban az esetben kezd kötvényvásárlásba, ha a segítséget kérő országok teljesítik a gazdasági racionalizálását célzó intézkedéseket. A görögök példája viszont azt mutatja, hogy a megszorítások gyakran a kormányokon buknak el, és az egyelőre nem tisztázott, hogy mit tesz majd az EKB, ha például csak félig teljesülnek a feltételek. Tényleg felfüggeszti a vásárlásokat? - vetette fel Kondrát Zsolt, aki szerint ha nem tartja a szavát az EKB, akkor az könnyen hitelességi problémákhoz vezethet.
Az EKB lépése ugyanakkor elkerülhetetlen volt, miután az elmúlt hónapokban Spanyolország és Olaszország is elkezdte racionalizálni a gazdaságát, de amit ennek köszönhetően megspóroltak, az elveszítették a magas hozamok miatt - fejtette a Figyelő Onlinenak Szabó László a Concorde Alapkezelő igazgatósági elnöke. Szerinte emiatt az Európai Központi Banknak kötelessége volt a beavatkozás, miután a két déli állam joggal mondhatta volna azt, hogy nem folytatják a megszorító politikát, hiszen semmi eredménye sincs.
A Draghi-féle kötvényvásárlási rendszer azonban csak abban az esetben fenntartható, ha a spanyolok és az olaszok nem dőlnek hátra, azaz nem hagyják abba a gazdaság átalakítását. Szabó László szerint ebben van a legnagyobb veszély, a két ország ugyanis próbálkozhat a gyeplő kiengedésével, ám egy ezt sugalló bejelentést a piac perceken belül megbüntetne. Amíg a két ország vállalja a megszorításokkal járó társadalmi konfliktusokat, addig az EKB-nak kutya kötelessége ezt támogatnia - fogalmazott Szabó László.
Az IMF nagyon örült a lépésnekA Nemzetközi Valutaalap (IMF) főigazgatója Christine Lagarde közleményben üdvözölte az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki kezdeményezését az euróövezeti szuverén kötvénypiaci feszültségek feloldására.
"Üdvözöljük az EKB szuverén kötvénypiaci intervenciókra létrehozott új Outright Monetary Transactions (OMT) keretét a makrogazdasági kiigazítások és ennek keretében végrehajtott strukturális és pénzügyi reformok ellenében az EFSF és az ESM támogatásában részesülő országok szuverén kötvényeinek vásárlására. Az IMF kész a saját lehetőségein belül együttműködni."
"Az intervenciós program következetes végrehajtása segíti helyreállítani a monetáris transzmissziós mechanizmus működését, valamint támogatja az országok fenntartható makrogazdasági átalakítás során adósságszolgálatuk finanszírozhatóságának biztosítására tett igyekezetét. Az EKB programját az euróövezeti stabilitás és növekedés megerősítése felé tett fontos lépésnek tekintjük" - fogalmaz a szervezet honlapján megjelent közlemény.