brusszel


Rosta Miklós: Tokaji aszú Itáliából

Figyelő Online
2012.09.09  08:00   
mail
nyomtatás
Évek óta tervezem, hogy egy árnyas diófa alatt békésen olvasgatom Wallerstein fő művét, A modern világgazdasági rendszer kialakulását. Ebben az évben végre belevágtam. Lassan, megfontolva haladok, hiszen - ahogy erre Lánczi András professzor még egyetemi tanulmányaim alatt felhívta a figyelmemet - a jó tudományos műveket úgy kell olvasni, ahogyan a jó bort inni: lassan, minden mondatát ízlelgetve.
Wallerstein könyve különben is komoly kihívást jelent, mert már-már átláthatatlanul sokrétű és szertágazó forrásra támaszkodik. Többek között Carlo M. Cipolla világhírű gazdaságtörténész műveire, aki a középkori Itália talán legnagyszerűbb kutatója volt.




Rossz szokásom, hogy egy-egy könyv olvasása közben elkalandozom az idézett szerzők irányába, így volt ez most is. A vak szerencsének köszönhetően egy közeli könyvesboltban belebotlottam Cipolla eddig egyetlen magyarra lefordított és talán a legkedvesebb könyvecskéjébe, az Allegro ma non troppoba (zenei jelentése: gyorsan, de ne túlságosan), amely két pamfletjét tartalmazza.

Ha Wallerstein meghozza az ember étvágyát a gazdaságtörténet iránt, Cipolla rövid kötete még inkább felkelti az érdeklődésünket iránta. A mű, amely alig nyolcvan oldal, mosolyt fakasztva világít rá mély igazságokra, egyedülálló humorral és önirónival mutatja be a közgazdaságtan és azon belül is saját szakterületének, a gazdaságtörténetnek a szépségeit és furcsaságait. Szándékosan írtam öniróniát, hiszen Cipolla a legjelentősebb gazdaságtörténészek egyike, így az általa megfogalmazott iróniát nyugodtan tekinthetjük öniróniának is. A könyv a legfinomabb tokaji aszú, amit az érdeklődő olvasó a kezébe vehet.

Gyanítom, hogy szakmabelieken kívül kevesen ismerik Cipolla munkásságát, pedig a Berkeley egyetem 2000-ben elhunyt professzora - nem mellesleg az angol és az amerikai tudományos akadémia tagja - jelentős mértékben hozzájárult, hogy jobban átlássuk a középkori gazdasági folyamatok okait, demográfiai, pénzügyi valamint intézményi hátterét, így megérthessük, hogy a most éppen rogyadozó (?), vagy erőt gyűjtő (?) kapitalista világgazdaság hogyan is jött létre.

A könyvet a szerző eredetileg barátainak írta, de kiváló humora és olvasmányos stílusa miatt a kalózkiadásokat felváltotta egy szélesebb közönségnek szánt verzió, amelyet aztán az Európa kiadó 2009-ben magyarul is közkincsé tett. Már a könyv célja is tanulságos, Cipolla igazi példa arra, hogy a hétköznapi monoton munkánkat hogyan lehet izgalmas és érdekes oldalról megfogni, hogyan lehet komoly dolgokról vidáman és önfeledten gondolkodni.

Cipolla első spiritosa invenzioné-ja, azaz szellemi ötlete A bors, a bor (és a gyapjú) mint a középkori gazdasági fejlődésnek meghatározó tényezői címet kapta. A mű tudományos igényességgel mutatja be a középkori gazdasági élet kialakulását és fejlődését egészen a kapitalista világgazdaság létrejöttéig. Nos igen, tudományos igényességgel, de hogyan! Cipolla szerint a történelemi fejlődés hajtóereje elsősorban a vágyak hajhászása. Ezt különben már az ókori görögök is tudták, de szerzőnk hipotézisét könnyedén bizonyítja a gazdaságtörténeti események pontos bemutatásával.

Miért bukott el a Római Birodalom és adta át a helyét a sötét középkor barbár világának? E kérdésre sok tudós kereste a választ, de Cipolla egy meg nem nevezett amerikai szociológus igen meghökkentő verzióját preferálja: az ok a római nemesség túlzott ólomfogyasztása, azaz az arisztotanázia, amely terméketlenné tette őket, kiszolgáltatva Rómát a barbároknak. A középkor így valójában a rómaiak lassú öngyilkosságával kezdődött, amely a sötét középkorba vezetett, ahol az európaiakat keletről a magyarok, délről a muzulmánok, északról a skandinávok szorongatták. Azt, hogy a magyarok miért is csaptak le a vad nyilaikkal a nyugati társadalmakra, Cipolla nem elemzi, de a vikingek támadásának okaira egy neves norvég szerző tanulmánya alapján rávilágít: „a nők a harcias skandináv társadalomban nagyon fontos szerepet játszottak. A büszke és félelmetes viking nők alkalomadtán veszedelmesen hűtlenek tudtak lenni, és semmiképpen nem tűrték az alávetettséget". A viking férfiak egyszerűen egy kis nyugalomra és szerető lelésre vágyva indultak délre, ahol valóban ölelő asszonyok vártak az izmos északiakra.

Mindezen folyamatok azonban nem emelték volna ki a sötétségből Európát, ha demográfiai változások nem állnak be. A gazdaság motorjának beindításához Európa népességének is növekednie kellett, ehhez pedig - egyszerű biológiai okok miatt - fokozni kellett a szexuális teljesítményét az európai polgároknak, mivel a halálozási arány továbbra is igen magas maradt. Viagra nem lévén egy természetes ajzószer iránt nőtt meg a kereslet: a bors vált az európai kereskedelem legfontosabb árucikkévé.

Az ajzószer azonban nem elég, szükség volt még egy bódítószerre is, hogy az ajzószer használata iránti vágyak beinduljanak. E bódítószer nem más, mint a híres francia bor. Így aztán nem elég, hogy keresztes lovagok ezrei indultak hadba, hogy borsot szerezzenek a muzulmánoktól, illetve biztosítsák a bors útját nyugatra, kitört a százéves háború a francia borokért. A háborúk ugyan férfias játékok, de a nők életét is megváltoztatták, egyben a fémipar expanziójához vezettek. Miért is? Nos, Cipolla szerint nem a kardok és páncélok készítése növelte a keresletet a megmunkált fémek iránt, hanem a keresztes lovagok féltékenysége, amely abból a népi bölcsességből eredt, hogy „jó, ha bízunk a feleségünkben, de még jobb, ha nem". A fémipar így erényöveket gyártásával robbanásszerű fejlődésnek indult.

Nem akarom Cipolla összes puskaporát ellőni, így az első történetének ismertetését itt be is fejezem, de aki a preprotestáns protestánsokról akar hallani, vagy arról, hogy miért szaporodtak el a Smith, Schmidt, a Ferrari és a Favre nevek Európa szerte, aki tudni szeretné, hogy Aquitaniai Eleonóra miért is vágta férje, VII. Lajos francia király fejéhez, hogy „nem érsz többet egy rohadt körténél", az olvassa el a Cipolla írását.

Cipolla második történetéről, Az emberi butaság alapvető törvényeiről el sem kezdek mesélni, maradjuk annyiban, hogy aki nem olvassa el e két nagyszerű írást, az a szerző elmélete szerint vagy „buta", vagy „ügyefogyott". Az okosak tudniillik vesznek egy jó magyar bort, kiülnek egy árnyékos diófia alá és örömmel ízlelgetik Cipolla szellemének sziporkázását és a gyümölcsös nedűt.

Rosta Miklós tanársegéd a Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtudományi Karának Összehasonlító Gazdaságtan Tanszékén.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200