brusszel


A fejlődés mentális határai

Figyelő Online - Antal Gergely
2012.09.11  07:55   
mail
nyomtatás
Mikor találjuk meg a rák ellenszerét? Mikor hal meg az utolsó maláriás beteg? Mikor terjednek el az önmagukat vezető autók? A válaszok nem pusztán a tudósokon, hanem a polgárok gondolkodásán, és így az oktatáson is múlnak - állítja a világ egyik legbefolyásosabb vállalkozója, Esther Dyson a Project Syndcate-en publikált elemzésében.
Az emberiséget érintő problémák megoldását illetően szakadék van a technikai ismeretek és az alkalmazás között. Bár pontosan tudjuk például, hogy miként kezelhető a szájhigiénia, mégis többeknek okoz gondot, mint ahányan rákban vagy maláriában szenvednek. Hosszú távon gondolkodva az erőforrások nagyobb részét koncentrálnánk a megelőzésre, az oktatásra és azokra a közszolgáltatásokra, amelyek hozzájárulnak a kollektív termelékenységhez.

Bár a fejlődés tempója a tudósokon és kutatókon áll, a társadalom sokkal nagyobb része dönt arról, milyen újításokat fog alkalmazni. A vonakodást leginkább az okozza, hogy nem szeretjük azokat a gépeket, amelyek helyettünk hoznak döntéseket.

Nagy kérdés, hogy a korlátozások hogyan hatnak az fejlődésre. Az egyén szintjén például a személyes érintettség segíthet a legjobb megoldás meglelésében, azonban az embereknek a lehető legnagyobb mértékben szabadnak kell lenniük saját céljuk követésében. Végső soron a szabad elmék hoznak létre nagyszerű műalkotásokat, vagy teljesen új iparágakat.

A társadalom szintjén a legmeghatározóbb korlát a képviselet érvényesítésének módja. A kormányok egyre inkább úgy vélik, a döntéseknek nem az elit, hanem a teljes társadalom véleményét kell tükrözniük. A rövid távú előnyök azonban mindenkit elcsábíthatnak. A feladat egy olyan technológia kidolgozása, amely egyszerre biztosít társadalmi konszenzust a közügyekkel kapcsolatban, és ad védelmet az elitek nyomása, valamint a tájékozatlan tömegek manipulációjával szemben.

Az elsődleges megoldás az oktatás színvonalának javítása, ami hozzásegíti a társadalom széles rétegeit, hogy átgondolt, felelős döntéseket hozzanak a személyes ügyeikben és a közéletben egyaránt. Ezáltal felmérhetjük azt is, hogy mennyi értéket teremthetünk, ha egy szebb jövő építésébe fektetünk.
Az emberiség egyik legnagyobb kihívása az, hogy hosszú távban gondolkozzon. A piacok által ösztönzött rövid távú szemlélettel szemben az oktatás hozzásegíti a társadalmat, hogy meghaladja fizikai korlátait és olyan technológiákat alkalmazzon, amelyek jobb és hosszabb életet biztosítanak. A tét nagy: vajon kifizetődik-e végül a küzdelmünk, vagy az egyik legősibb gyengeségünk fog minket legyőzni?

Esther Dyson (1951) a világ egyik legnagyobb feltörekvő digitális technológiákkal foglalkozó vállalkozója. Többek között a del.icio.us és a Flickr létrehozásánál is jelen volt, manapság repüléssel és egészségüggyel kapcsolatos start-upokra fókuszál.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200