brusszel


Diagnózis mobiltelefonnal

Figyelő Online - NTE
2012.09.11  12:44   
mail
nyomtatás
Vérnyomás- és vércukorszint-mérő mHealth eszközök használatát vezettek be Szabolcs-Szatmár-Bereg megye öt kórházában. Egy közelmúltban végzett kutatás szerint a mobil eszközökkel 40 ezerrel csökkenthető a kórházban töltött napok száma.
A fonendoszkóp óta az okostelefon a legnépszerűbb orvosi eszköz - derült ki a Telenor második alkalommal megtartott jövőkutató szimpóziumán, ahol az mHealt (mobil egészségügy) eredményeiről, lehetőségeiről számoltak be a szakemberek. A szimpózium előadói szerint az internet és a mobiltechnológia minden képzeletet felülmúló mértékben átalakítja az egészségügyi gyakorlatot.


III. Klausz Ferenc

A társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg megye öt kórházba kísérleti projektet indított abból a célból, hogy az orvosok a mobil eszközökkel hogyan tudják hatékonyabban ellátni a náluk kezelt 120 vidéken élő szív- és cukorbeteg páciensüket. A cég 480 Medistance vérnyomás- és vércukorszint-mérő eszközt bocsátott a kórházak rendelkezésér amelyekkel már 50 ezer mérést végeztek. A vizsgálat során kiderült, hogy 20 százalékkal csökkenthetők a kórházi költségek, és mivel a betegeknek nem kell időről időre elutazni a gyógyító intézményekbe, 30 százalékkal csökkent az ő kiadásuk is - mondta Christopher Laska a Telenor vezérigazgatója. A mobil eszközök segítségével ugyanis összeköttetést lehet teremteni a betegek és az orvosok között, folyamatos a vérnyomás és a vércukorszint ellenőrzés.


A szimpóziumon beszámoltak a Boston Consulting Group (BCG) és a Telenor Csoport közelmúltban végzett tanulmányáról is, amiből kiderül, hogyan takaríthat meg Norvégia 1,5 milliárd eurót az idősgondozásban a távfigyelő megoldások segítségével, vagy miként csökkentheti Magyarország 40 ezerrel a kórházban töltött éjszakák számát bizonyos betegek távkezelésével.


A tanulmány a norvég, dán, svéd, magyar, szerb, montenegrói, thaiföldi, malajziai, orosz, bangladesi, pakisztáni és indiai egészségügy helyzetével foglalkozik. Mindegyik piacon bemutatja, milyen megoldások alkalmazását teszi lehetővé az egészségügyben a mobil kommunikáció.

„Utánanéztünk például, hogyan fokozhatjuk a modern egészségügy hatékonyságát olyan távfigyelő megoldásokkal, amelyek révén az idősek tovább élhetnek saját otthonukban. Úgy látjuk, hogy az okostelefon az a varázspálca, amelynek segítségével ideális megoldásokat nyújthatunk a túlterhelt egészségügyi rendszerek támogatására. A mobiltechnológia valóban csodákra képes „- tette hozzá.

Az érintett országok előtt álló legfontosabb egészségügyi kihívások közé tartozik a népesség öregedése és az egészségügyi szolgáltatások emelkedő költsége. Magyarországon 2025-re várhatóan 47 százalékkal növekednek az egészségügyi kiadások, áll a BCG tanulmányban. A mobiltechnológiával segített otthoni monitorozással az idősek hosszabb ideig élhetnek saját otthonukban, ami csökkenti a gondozási létesítményekre nehezedő terhelést. A távfigyelés eszközt ad az idősek kezébe, hogy megőrizhessék függetlenségüket és emberi méltóságukat.


A jelenleg is zajló átalakulások miatt ezekben az országokban nehézséget jelent a megfelelő gyermekágyi és újszülött-ellátás, a fertőző betegségek megfékezése, továbbá az elhízás, a szív- és érrendszeri megbetegedések és a cukorbetegség kezelése. A távdiagnosztika és a mobil betegfigyelés nagymértékben elősegítheti a vidéki népesség megfelelő egészségügyi ellátását.

Minden feltétel adott hozzá, hogy a távközlési szektor központi szerepet játsszon a mobil egészségügy fejlődésében. Az orvosokkal, a betegekkel és az egészségügyi szolgáltatókkal együtt, a hatóságok határozott elkötelezettségével ritka pillanatnak lehetünk részesei: valódi „win-win" helyzetet alakíthatunk ki, amely minden érintett számára előnyös" - jelentette ki III. Klausz Ferenc, a Telenor Magyarország fejlesztési vezérigazgató-helyettese.

A Pannon Egyetem Egészségügyi Informatikai Kutatóközpontja áttörő jelentőségű megoldást fejlesztett ki HealthTrack néven. A rendszer okostelefon-alkalmazások segítségével nyújt a felhasználóknak étrendi és életviteli tanácsadást, miközben az egészségi állapotukról érzékelők segítésével gyűjtött személyes adatokat a Telenor Objects Shepherd adatbázisban tárolja.
Meskó Bertalan kutatóorvos szerint ugyan a modern technika sosem helyettesítheti a közvetlen orvos-beteg kapcsolatot, ám jelentősen növelheti a gyógyítás hatékonyságát. Példaként említette, hogy Svédországban már okostelefon segítségével küldheti el a lefényképezett bőrelváltozást a páciens a doktornak, aki azonnal diagnosztizálhatja azt. „ Be kellene vezetni a digitális írás készség és az mHealt oktatást az orvosképzésbe, amit már a debreceni egyetemen elkezdtek, s ez évtől 200 hallgató vesz részt ezeken a még nem kötelező képzéseken „ - tudtuk meg Meskó Bertalantól.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.