Egy német állami bank vásárol a Daimler EADS-részesedéséből
Figyelő Online
2012.09.11 16:57
A német szövetségi tulajdonban lévő KfW Bankengruppe fejlesztési bankcsoport az év végéig megvásárolja a Daimler AG-nak az EADS óriásvállalatban lévő 15 százalékos részesedése legalább felét - mondta Peter Hintze német szövetségi helyettes gazdasági miniszter kedden. A politikus nem közölt részleteket a tervezett tranzakcióval kapcsolatban.
Az autóipari vállalat több ízben adott hangot annak, hogy értékesíteni kívánja tulajdonhányadát, mivel az EADS nem tartozik a stratégiai fontosságú leányvállalatai közé. A Daimler azonban eddig nem talált vevőt a 15 százalékos részvénycsomagra, amely egy 2007-es megállapodás alapján 22,35 százalékos szavazati jogot biztosít az óriásvállalatban.
A német szövetségi kormány arra törekedett, hogy német tulajdonban maradjon a részvénycsomag, annak érdekében, hogy ne csökkenjen a német befolyás a gazdaság szempontból stratégiai fontosságú vállalatban. Berlin célja többek között az, hogy a vállalat irányítását tekintve paritásban maradjon Franciaországgal. A francia Lagarde Csoport és a francia állam által alkotott konzorcium ugyanis szintén 15 százalékos tulajdonhányaddal bír a - többek között - az Airbus repülőgépeket, Eurofighter vadászrepülőket és Ariane 5 űrrakétákat is gyártó EADS vállalatóriásban.
A Daimler az EADS 2000-es létrehozásakor szerezte tulajdonrészét a vállalatban. Akkor német, francia és spanyol cégek, többek között a DaimlerChrysler Aerospace AG összevonásával, alkották meg az EADS óriáscéget. A KfW már korábban együttműködött az EADS-hez tartozó Airbus-szal: ennek során repülőgépek kivitelét és fejlesztését finanszírozta.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.