brusszel


Moody's: Amerika elveszítheti "Aaa" osztályzatát adósságstabilizáció nélkül

Figyelő Online
2012.09.11  17:39   
mail
nyomtatás
Az Egyesült Államok elveszítheti lehetséges legjobb, "Aaa" szuverén adósbesorolását, ha jövőre nem születik olyan politikai megállapodás, amely stabilizálja az államadósság-dinamikát - közölte kedden Londonban ismertetett átfogó elemzésében a Moody's Investors Service.
A piacon komoly feltűnést keltő - ugyanakkor csak mérsékelt árfolyammozgásokat eredményező - figyelmeztetésében a világ legnagyobb hitelminősítő csoportja bejelentette, hogy egyelőre fenntartja az amerikai államadósság jelenlegi "Aaa" besorolását, amelyre leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes. A Moody's a tízoldalas elemzésben ugyanakkor egyenes utalást tett arra, hogy legkésőbb jövőre dönt az amerikai adósosztályzat sorsáról. A cég szerint "igen valószínűtlen", hogy a mostani helyzet - vagyis a negatív kilátású "Aaa" besorolás - 2014-ben is fennmarad. A hitelminősítő közölte: ha a kongresszusi költségvetési tárgyalások a GDP-arányos szövetségi adósságráta stabilizálását, majd csökkenő pályára állítását eredményező gazdaságpolitikához vezetnek, akkor a cég valószínűleg megerősíti az "Aaa" osztályzatot, és a kilátást visszajavítja stabilra.

Ha azonban a tárgyalásokon nem sikerül ilyen költségvetési tervet kidolgozni, a Moody's várhatóan egy fokozattal "Aa1"-re rontja az amerikai besorolást - áll a keddi elemzésben. A Moody's tavaly nyáron már közel járt ahhoz, hogy leminősítse az Egyesült Államokat. A cég 2011 júliusában osztályzatrontást valószínűsítő megfigyelés alá vonta az amerikai besorolást, azzal az indokkal, hogy a szövetségi adósságlimit emeléséről folytatott ádáz kongresszusi vita és a döntés hiánya miatt akkoriban "csekély, de növekvő" valószínűsége volt az Egyesült Államok mint szuverén adós törlesztésképtelenné válásának. A hitelminősítő azonban nem sokkal később a leminősítési megfigyelést negatív kilátásra enyhítette, miután a Kongresszus döntött az adósságplafon megemeléséről.

A Moody's akkori indoklása szerint ezzel "gyakorlatilag megszűnt" annak a kockázata, hogy az amerikai kormány törlesztési hátralékba kerül. A nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban a leminősítési megfigyelés a negatív kilátásnál sokkal erőteljesebb utalás a várható - és jóval rövidebb időn belüli - osztályzatrontásra.Egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's azonban már elszánta magát erre a lépésre. Az S&P tavaly augusztusban megvonta az Egyesült Államoktól az e cég módszertanában "AAA"-val jelölt lehetséges legjobb szuverén adósosztályzatot, egy fokozattal "AA plusz"-ra rontva az amerikai besorolást, amelyre ráadásul negatív kilátást hagyott érvényben. A Standard & Poor's annak idején azzal a véleményével indokolta a döntést, hogy az adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.