Nagyon fontos döntés előtt a német alkotmánybíróság
Figyelő Online
2012.09.12 08:12
A német alkotmánybíróság szerdán hirdeti ki az állandó euróövezeti válságkezelő rendszer (ESM) és a költségvetési szigort és államadósság-csökkentést előíró fiskális paktum ratifikációja elleni indítványok ügyében hozott határozatát.
Vezető német alkotmányjogászok egyöntetű várakozása szerint a karlsruhei bíróság engedélyezi a két szerződés beillesztését a német jogrendbe, de feltételeket támaszt, valószínűleg arra kötelezi a kormányt, hogy gondoskodjon a törvényhozás felügyeleti jogainak erősítéséről.A ratifikációról rendelkező jogszabályokat ellenzéki támogatással, kétharmados többséggel fogadta el a törvényhozás júniusban. Az alkotmánybíróságtól azonban csaknem 37 ezer polgár azt kérte, hogy állapítsa meg a törvények alkotmányellenességét, az eljárás befejezéséig pedig ideiglenes rendelkezéssel tiltsa meg az államfőnek a törvények életbe léptetését. A ratifikáció ellenzői szerint a két szerződés révén Németország részvétele az európai integrációban szétfeszíti az alaptörvény által meghatározott kereteket, és kiüresedik az államháztartás törvényhozási ellenőrzésének joga.Az alkotmánybíróság 10 órakor hirdeti ki határozatát.
Erre várnak a piacok
Elemzők szerint a német alkotmánybíróság délelőtti határozata mozgathatja a tőzsdei árfolyamokat szerdán, mivel az eurózóna jövőjét meghatározó döntésről van szó. A német alkotmánybíróság szerdán hirdeti ki az állandó euróövezeti válságkezelő rendszer (ESM) és a költségvetési szigort és államadósság-csökkentést előíró fiskális paktum ratifikációja elleni indítványok ügyében hozott határozatát.
Somi András, a KBC üzletkötője szerint kivárás jellemezheti a piacokat a német döntés bejelentéséig, és a keddi záróárak környékén nyithatnak az indexek. Ha pesszimistára fordul a nemzetközi hangulat a bejelentés után, akkor a BÉT-en az utóbbi napokban jól teljesítő papíroknál - például a Mol-nál - is elfogyhat a lendület, és korrekció jöhet - vélekedett. Gabler Gergely, az Equilor üzletkötője is nulla körüli, vagy kis pluszos nyitásra számít a BÉT-en, ahol napközben a német fejleményeken túl még két esemény is irányt adhat az árfolyamoknak. Egyrészt Hollandiában választások lesznek, másrészt az Apple is bejelentésre készül, várhatóan bemutatják az iPhone 5 készüléket.
A szakértő a német döntés kapcsán hozzátette, hogy a piacon kedvező döntést várnak, de meglepetések - például a döntés elhalasztása - mindig lehetnek. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 270,47 pontos, 1,48 százalékos emelkedéssel, 18 604,96 ponton zárt kedden.A részvénypiac forgalma 12,3 milliárd forint volt, a vezető részvények a Magyar Telekom kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.A Mol 640 forinttal, 3,67 százalékkal 18 100 forintra erősödött, 2,6 milliárd forintos forgalomban.
Az OTP részvények ára 50 forinttal, 1,28 százalékkal 3969 forintra nőtt, forgalmuk 8,0 milliárd forintot tett ki.A Magyar Telekom árfolyama 6 forinttal, 1,40 százalékkal 423 forintra csökkent, forgalma 691,7 millió forint volt.A Richter papírok árfolyama 50 forinttal, 0,13 százalékkal 39.000 forintra emelkedett, forgalmuk 433,5 millió forintot ért el.A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 485,4 millió forintos forgalom mellett 340 forinttal, 1,97 százalékkal 17 640 forintra növelte értékét.A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1059,98 ponton zárt kedden, ez 11,68 pontos, 1,11 százalékos emelkedés a hétfői záráshoz viszonyítva.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.