brusszel


Kamu lista

A szerkesztő véleménye
Figyelő Online - Brückner Gergely
2012.09.13  06:48   
mail
nyomtatás
Szögezzük le nagyon határozottan: a Magyar Nemzetben kiszivárogtatott, majd Orbán Viktor miniszterelnök által is hitelesíteni próbált IMF-lista nem létezik!
Ilyet a szervezet nem készített, nem küldött, és ehhez hasonlót jóhiszeműen még az előzetes jegyzékváltások, levelezések, tárgyalások tematikái alapján sem lehetett összeállítani. Ez az igazság. A sok gyatra utólagos kommunikáció arról, hogy aznap éppen milyen dokumentumból vélik kiolvashatónak a politikusok a sok ajánlást, vagy az a logika, hogy korábban is hasonlókat kért az IMF, csak még kínosabbá teszi ezt az egész ügyet. Nincs ilyen lista, nem ezeket a pontokat és nem így kéri az IMF. A kormány megint hadakozik valamilyen általa felépített ellenségképpel, trükközik, vagy, ahogy már újabban, például a szíriai kutyaidomárok vagy az azeri baltás gyilkos átadása kapcsán megszokhattuk, magyarázni próbálja a megmagyarázhatatlant.

De vajon mi a mögöttes cél, milyen valós vagy vélt nemzeti érdek vezet politikusokat arra, hogy komoly arccal nem létező listákat igazoljanak és védelmezzenek?

Mario Draghi EKB-elnök a lista megjelenésének napján éppen megnyugtatta a globális piacokat. Erre a beszédre időzítette a miniszterelnök az IMF-megállapodás szükségességét megkérdőjelező Facebook-monológ kiposztolását. Vagyis úgy segített kiárazni a túlzottan optimista elemzői várakozásokat, hogy a csalódás azért ne csapja nagyon fejbe a forintot és a magyar vonatkozású piacokat. Előtte-utána pedig sok felelős politikus azt is igyekezett deklarálni, hogy megállapodás azért lesz, sőt, hamar lesz. Vagyis folytatódott a csiki-csuki, kapott üzenetet a piac, kaptak a hívek is, megindult a belpolitikai és a tárgyalási pozíciókeresés. Felsejlett ismét a török út, vagyis az a hosszúra tervezett, de szűk ösvény, amelytől sem a megegyezés, sem a végleges szakítás nincs igazán messze, de nincs igazán közel sem, lehet lavírozni. A politika nem éppen őszinte világában mindez akár ügyes manőverezésnek is tűnhet, de nem az. Hiszen mindez nem az ország, hanem egy szűk kör, a kormánypárt egyes politikusainak érdekében történik. Ők félnek a megállapodástól, annak belpolitikai következményeitől, a gazdaságpolitikai függetlenség feladásától, a mozgástér elvesztésétől, és ezért inkább fenntartják továbbra is a magyar államadósság drága finanszírozását, veszélyeztetik azt a megállapodást, amely a sérülékeny nemzetközi helyzetben később akár életmentő is lehetne.

Olykor nagyon elválhat egy ország és egy országvezető érdeke. Magyarországnak talán semmi nem lenne fontosabb, mint a biztonság, a megállapodás, a levegő, az erőgyűjtés. Orbán Viktorról viszont gyakran írják a politikai elemzők, hogy lételeme a konfliktus, a permanens háború, defenzívában érzi igazán jól magát. Sajnos mintha az ellenséget egyre gyakrabban az egykori barátainknál, Európában, Brüsszelben vagy éppen az IMF-nél keresné. Nem tűnik jó választásnak!
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200