brusszel


Reakciók José Manuel Barrosónak az Európai Unió helyzetét értékelő beszédére

Figyelő Online
2012.09.12  15:17   
mail
nyomtatás
Az Európai Unió helyzetét értékelve José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a gazdasági és monetáris unió megvalósítását, a fiskális és a politikai unió, a föderáció irányába történő elmozdulás szükségességét hangsúlyozta szerdán Strasbourgban, az Európai Parlamentben.
A beszédre reagálva Joseph Daul, az Európai Néppárt (EPP) frakciójának vezetője kifejtette, vissza kell térni a költségvetési egyensúlyhoz. A francia konzervatív politikus leszögezte, átfogó kezelésre van szükség, ehhez pedig - mint fogalmazott - "reformokra és nem reformocskákra" van szükség. Ezért felszólította a bizottságot, dolgozzon ki akciótervet az egységes piac megvalósítására.

Hannes Swoboda, a balközép Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) frakciójának osztrák vezetője kifejtette: a bankunió és a bankfelügyelet nagyon fontos, erősebb szabályozás kell a nagy sebességű pénzmozgások esetében és az adóelkerülés érdekében, de csak olyan lépéseket támogatnak, amelyek támogatják a növekedést. Swoboda megállapította, a reformok költségeit nem szabad az emberekre hárítani.

A szociáldemokrata politikus szerint a trojka, az EU, a Nemzetközi Valutaalap és az EKB megszorításokat sürget, és rossz recepteket diktál.Guy Verhofstadt, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE) frakciójának vezetője szerint a válság mély, de ez nem a közkiadásokról és Görögországról szól, hanem politikai válság. Kifejtette, hogy a politikai tehetetlenség miatt a föderális unió felé kell elmozdulni. Daniel Cohn-Bendit a Zöldek/Európai Szabad Szövetség képviselőcsoportjának társelnöke egyetértett azzal, hogy új irány kell, de szerinte a parlament és a többi uniós intézmény is tehetetlen. Cohn-Bendit szintén nemzetek fölötti föderáció megteremtését sürgette. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy az Európai Unió Tanácsa egyszerre lát el jogalkotó és végrehajtó szerepet.

A magyar európai parlamenti képviselők közül Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz EP-képviselője szerint a bizottság tervei "szépek és kecsegtetőek", de nem életszerűek. A néppárti képviselő azt mondta, a bizottság terve azt a 10 országot, amelyek még nem vezették be az eurót, eleve kizárja az érdemi munkából. Rámutat arra is, hogy ugyan számukra is adott a belépés lehetősége, de ezzel előnyökhöz nem jutnak, viszont ha kimaradnak, akkor ennek "élvezik" minden hátrányát.Tabajdi Csaba szocialista képviselő aggodalmának adott hangot, hogy a beszéd "annyit fog érni, mint döglött lovon a patkó", mert üzenete nem jut el az európai polgárokhoz. Tabajdi szerint ez mindaddig így lesz, amíg a magyar miniszterelnök az Országgyűlésben arról beszél, hogy az Európai Unió nem a megoldás, hanem a probléma része. A közös bankfelügyelet előnyét a magyar szocialista képviselő abban látja, hogy az embereknek jó az, hogy ez meggátolja a kormányok felelőtlen költekezését. A politikus ismét felhívta a bizottságot, hogy hozzon létre európai demokrácia-felügyeleti mechanizmust, hogy a jogállamiságot és a demokratikus alapértékeket se a jobboldali Orbán-kormány, se a román szociáldemokrata-liberális Ponta-kormány ne sérthesse meg. A szintén szocialista Gurmai Zita a nemek egyenlőségére vonatkozó irányelv mielőbbi elfogadását sürgette, mert a magyar képviselő szerint bár ezt több tagállam próbálja megtorpedózni, ez igenis gazdasági hatékonyság kérdése. Morvai Krisztina, a Jobbik EP-képviselője arra kérte José Manuel Barrosót, nézzen szét Magyarországon, ahol Morvai szavai szerint a harmadik világ valóságával szembesülne, ahol emberek 250 euróból tengetik mindennapjaikat, tanárok és orvosok pedig 400 eurós fizetésért dolgoznak vagy elvándorolnak.


Ha arra kíváncsi, hogy mit mondott az Európai Bizottság elnöke, kattintson!
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.