brusszel


Bepörgetik a választást a Facebokkal

Figyelő Online
2012.09.15  14:52   
mail
nyomtatás
Több mint 300 ezerrel nőtt a szavazók száma a 2010-es amerikai kongresszusi választásokon annak a nagyszabású kísérletnek az eredményeként, amelyet a Facebookon szerveztek a közösségi hálózatok befolyásának tanulmányozására - állítják amerikai kutatók. A vizsgálatról szóló tanulmányt a Nature című brit tudományos folyóirat eheti száma közölte. A szerzők szerint a próba sikeres volt.
James Fowler, a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem politológia tanára kijelentette: "Tanulmányunkból kitűnik, hogy a választási részvétel növelésére a legjobb eszköz a társadalom befolyása lehet". A kísérletet a 2010. november 2-án lezajlott kongresszusi választásra időzítették.

Ma van a választások napja

A Facebook 60 millió használója kapott egy politikailag semleges üzenetet, amely arra emlékeztette, hogy "ma van a választások napja". Az üzenetet kiegészítette egy link - internetes cím -, amelyen a szavazóhelyiségek listája volt elérhető, továbbá egy "szavaztam" szövegű gomb, valamint egy számláló, amely az előbbi gomb használatát tartotta nyilván, valamint azoknak a Facebook "barátoknak" a profilja, akik már rákattintottak a "szavaztam" gombra.

A tanulmány szerzői "társadalmi üzenetnek" nevezték el a választási emlékeztetőt. Mintegy 600 ezer Facebook-használó ugyanezt a szöveget kapta meg "tájékoztató üzenet" címen, de a barátok profilja nélkül. Végül további 600 ezer Facebook-használó semmiféle üzenetet nem kapott ebben a témában, ők alkották a kontrollcsoportot. A kutatók kimutatták, hogy a "társadalmi üzenet" címzettjei nagyobb arányban keresték fel valamelyik szavazóhelyiséget és használták a "szavaztam" gombot, mint a két másik csoport tagjai. Ez az "online magatartás" azonban nem szolgáltatott információt azoknak a számáról, akik ténylegesen is szavaztak. James Fowler csapata ezért külön módszert dolgozott ki a Facebook-használók választási részvételének követésére, méghozzá úgy, hogy a közösségi portál ne tudhassa, kik azok, akik ténylegesen szavaztak. Nem okozott nagy meglepetést, hogy mintegy 4 százaléka azoknak, akik azt jelezték, hogy szavaztak, valójában nem voksolt.

Az üzenet terjed mint egy ragályos betegség

A kutatók számára azonban ennél fontosabb megállapítás volt, hogy a "társadalmi üzenet" címzettjeinek sorában nagyobb volt a szavazók aránya. A "tájékoztató üzenet" címzettjeinek és kontrollcsoport tagjainak részvételi aránya a szavazáson megegyezett - ez a kutatók szerint kétséget ébreszt a "tájékoztató üzenetek" hatásosságát illetően. A Facebookon megjelent "társadalmi üzenet" viszont becsléseik szerint 60 ezerrel növelte a szavazók számát. Ehhez a kutatók hozzáadtak még 280 ezret, mint a világhálón terjedő "társadalmi fertőzés" eredményét.

Számításuk a következő volt: egy-egy Facebook-felhasználó átlag 149 "baráttal" rendelkezett, és Fowler becslése szerint minden közvetlenül a "társadalmi üzenet" által voksolásra bírt szavazó mellé a világháló legalább további négyet nyert meg. "Ha csak a célközönséget figyeljük, melléfogunk" - magyarázta a kutató. Sinan Aral, a New York-i egyetem tanára ugyancsak a Nature hasábjain leszögezte: "Ez a tanulmány mindmáig a legmeggyőzőbb bizonyítékot jelenti arra, hogy az internetes társak és a digitális társadalmi jelzések képesek befolyásolni a politikai mozgósítást". A Facebook közösség hálózat saját adatai szerint június végén 955 millió aktív látogatót számlált, akik közülük 522 millió tart fenn mindennapos kapcsolatot "barátaival".
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.