Két éve használatbavételi engedéllyel rendelkezik a 8 milliárd forintból felújított fővárosi Rác fürdő és a mellette épült ötcsillagos szálloda, de továbbra sem tudni, mikor nyílik meg a nagyközönség előtt. Holott a munkálatok végeztével eredetileg 2010. májusára tervezték a megnyitót.
A beruházást 7 milliárd forint hitellel finanszírozó állami Magyar Fejlesztési Bank július közepén felmondta a 2005-ben kötött hitelszerződést a
Rác Nosztalgia Kft. projektcéggel, írta pénteki számában a Napi Gazdaság.
|
Korhűen felújított, üresen álló csarnok. |
Fotó: Varga Ágnes |
|
A Figyelő Online fotóriportere a felújított épületben járt. Kattintson a képgalériára! |
A 25 százalékban a fővárosi
Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. által birtokolt, 75 százalékban pedig a Rác Beruházó Befektető és Szolgáltató Kft tulajdonaként 2001. februárjában bejegyzett társaság a bank szóvivője szerint tavaly június óta nem tesz eleget fizetési kötelezettségeinek, a tartozása több mint 7 milliárd forint. „A hitelfelvevők megszegték a szerződést azzal, hogy nem jegyeztették be a bank jelzálogjogát. Az MFB kifogásolja azt is, hogy a magánbefektetők és a főváros a bank háta mögött egyezkednek a jelzálogtárgyról. Ezt nem lehet másképp kezelni, mint a szerződés felmondásával" - mondta az MTI-nek Nyíri János, az MFB szóvivője.
Az eredeti szerződésben tett vállalás szerint az MFB jelzálogjogát az ingatlanra be kellett volna jegyeztetni, ezt azonban a hitelfelvevők a bank által adott haladékkal sem teljesítették, írta a gazdasági napilap.
A Népszabadság júniusban arról számolt be, hogy egyezség született a Rác fürdőről, amelynek ügyét sürgősséggel tárgyalta a Fővárosi Közgyűlés, így megnyílhat az út a fürdő és szálloda megnyitásához. A megállapodás szerint a
Rác Beruházó Befektető és Szolgáltató Kft. 65 százalékos, a 100 százalékban a főváros tulajdonában lévő Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. pedig 35 százalékos tulajdoni hányadot kap a Rác Nosztalgia Kft.-ben - így a fővárosi tulajdon nőtt a projektcégben. A kft. ingatlan- és vízhasználati díjat fizet évente előre, és őt terhelik a felújítási és karbantartási költségek is. A Magyar Fejlesztési Bank pedig, amely 7 milliárd forintos hitelt nyújtott a 8 milliárd forintos beruházáshoz, hitelének fedezetéül jelzáloggal terheli az ingatlant.
A cégadatok szerint a bankhitel zálogkötelezettje egyedül a Rác Nosztalgiában 75 százalékot birtokló, a 25 százalékos tulajdonos, a fővárosi tulajdonú BGYH Zrt.-t viszont nem terheli kötelezettség. A 663 millió forintos jegyzett tőkével 2005-ben alapított kötelezettségeként azonban a hivatalos cégadatok tanúsága szerint jelenleg „mindössze" 2,5 milliárd forint van feltüntetve. A cégnek már 2009-ben sem volt bevétele, kötelezettsége azonban 2010-re 1 milliárd forinttal nőtt az előző évihez képest. Az MFB egyetlen esélye arra, hogy visszakapja a pénzét az, ha a 7 milliárd forintos jelzálogbejegyzés rákerül a felújított fürdőre és szállodára.
Az állami fejlesztési bank tehát most fut a pénze után. Mivel a már meglévő jelzálogjogot csak a magáncég tudná bejegyeztetni a felújított Rác fürdőre és szállodára, ám ezt többszöri felszólításra sem tette meg, a bank elveszítette a türelmét. Sérelmezte azt is, hogy a komplexum és a Rác Nosztalgia jövőjéről idén május 14-én a hitelező MFB-vel folytatott egyeztetés nélkül hozott döntéseket a főváros és a magánbefektető. Az adósok egymás között eldöntötték, hogy a hitelező érje be a szerződés szerint járó összeg felével-harmadával, ami a pénzintézet szerint gazdasági-pénzügyi "nonszensz" - írta a Napi Gazdaság. Ez a kitétel a Rác Beruházó Befektető és Szolgáltó Kft. mérlegében feltüntetett 2,5 milliárd forintos kötelezettségre utal.
A nyáron közben új megállapodás született a magánbefektetők és a főváros között. Az egyezség szerint a főváros tulajdonába a fürdő ingatlan 35 százaléka kerül, viszont a projektcégből, a komplexumot majdan üzemeltető Rác Nosztalgia Kft-ből kiszáll a budapesti gyógyfürdőcég. A fővárosi területrész miatt az üzemeltető minden évben jelentős díjat fizet majd a fővárosnak, a BGYH pedig vízhasználati díjat is szed majd az üzemeltetőtől. Ez a „háttérmegállapodás" azonban nem hozta meg az MFB által várt, de mindhiába sürgetett jelzálogbejegyzést - amely annak is a feltétele lenne, hogy a főváros megadja a működési engedélyt. A Figyelő Online háttérinformációja szerint a BGYH Zrt. kivonulna a Rác fürdő üzemeltetéséből, ha a Rác Nosztalgia Kft. ezt évi 100 millió forint bérleti díjjal megváltaná.
Az mindenesetre kétséges, hogy a hitelszerződés felbontása lenne a legmegfelelőbb eszköz arra, hogy az MFB valaha visszakapja a 7 milliárd forintot. Már a 2005-ben kötött hitelszerződés a Rác Nosztalgia Kft. és az állami bank között felveti azt a kérdést, hogy kellő körültekintéssel jártak-e el az állami pénz kihelyezői. Mindenesetre akkoriban a befektető közel állt a tűzhöz. A Rác Beruházó Befektetési és Szolgáltató Kft-ben a
Vale Invest Kft-n keresztül többségi tulajdonosként Valkó Csaba üzletember érdekelt, aki több szálloda-befektetésben érdekelt. Valkó a Demszky-érában a szocialista városvezetőkkel ápolt jó kapcsolatot, olyannyira, hogy „a többségi tulajdonában álló
Graviton Invest Kft. 2005-ben pályáztatás nélkül 20 százalékkal beszállhatott az óbudai gázgyár hasznosításával megbízott fővárosi cégbe, a Budapesti Városfejlesztési és Városrehabilitációs Zrt.-be" - írta róla a HVG 2008. decemberében. A hetilap szerint a Gravitont Somlyódy Csaba, az MSZP fővárosi pénztárnokaként nyilvántartott városatya hozhatta képbe. A zárt képviselőtestületi ülésen hozott döntés előterjesztője Somlyódy volt. Más részről az MFB-hitelfelvétel idején a Rác Nosztalgia Kft-ben 25 százalékkal tulajdonos fővárosi BGYH Zrt. felügyelő bizottsági elnöki posztját Somlyódy Csaba töltötte be.
A Rác Nosztalgia Kft. bevétel hiányában fizetésképtelenné vált, pedig alvállalkozók irányába is van még kötelezettsége. A cégbejegyzés szerint a kft szeptember 4-én csődeljárás iránti kérelmet nyújtott be a Fővárosi Bíróságon, amely úgy határozott, hogy a bíróság további döntéséig ideiglenes fizetési haladék illeti meg a céget.