brusszel


Nem kér pénzt az EDF a fessenheimi atomerőmű bezárásáért

Figyelő Online
2012.09.16  19:25   
mail
nyomtatás
Cáfolta a francia energiaipari csoport, az EDF azokat a médiaértesüléseket, amelyek szerint 2 milliárd euró kártérítést követel a francia államtól, amiért Francois Hollande államfő elrendelte a legrégibb francia atomerőmű, a fessenheimi bezárását 2016 végéig.
Az elnök pénteken, egy energetikai és környezetvédelmi konferencián jelentette be, hogy - választási ígéretének megfelelően - leállítja a francia-német határ közelében lévő, 1977-ben üzembe helyezett atomerőművet. Hollande a választási kampányában megígérte, hogy a francia energiaellátásában az atomenergia jelenlegi 75 százalékos arányát 2025-re 50 százalékra csökkenti.

A Journal du Dimanche vasárnapi lap forrás megjelölése nélkül írta, hogy az EDF több mint 2 milliárd eurónyi kártérítést kér a leállítás miatt kimaradó nyereség és az erőmű élettartamának meghosszabbítását célzó beruházások ellentételezéseként. Az EDF azonban már vasárnap cáfolta a médiaértesülést.

A vállalat szóvivője a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy "az EDF semmilyen kérést nem fogalmazott meg". Németországi energiaipari vállalatok több milliárd eurónyi kártérítést kérnek számon a német államon, amiért Angela Merkel kancellár a 2011. évi fukusimai atomerőmű-baleset után bejelentette, 2022-ig valamennyi német atomerőművet leállítják.

A három atomerőmű-üzemeltető, a német E.On és RWE, illetve a svéd Vattenfall a német alkotmánybírósághoz fordult az ügyben. Utóbbi illetékes választottbíróság megállapítását kérte a Világbankhoz tartozó Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjától (ICSID).
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.