brusszel


Cserháti Ilona: Új lehetőségek a statisztikában - A mikroszimulációs modellek

Figyelő Online
2012.09.17  08:04   
mail
nyomtatás
A világban a statisztikai szolgálatok egyre több elemi szintű adatbázist állítanak elő. Milyen többlet információt nyerhetünk ezekből? Milyen újszerű módszereket kell alkalmaznunk, hogy a legrészletesebb eredményeket kaphassuk?
A mikroszimuláció egy ilyen újszerű - bár a világban már jól ismert és elterjedten használt - elemzési módszer, ami Magyarországon is forradalmasíthatná a hatásvizsgálatokat. Milyen feltételei vannak az alkalmazásának? Mire használják az ilyen modelleket a nagyvilágban? Milyen kulcskérdéseket tudnánk itthon reálisabban, sokrétűen elemezni ezzel a módszerrel? Ezekre a kérdésekre keresem a válaszokat a cikksorozatomban



A mikroszimulációs módszer legfontosabb eleme, hogy az aggregált eredmények a mikroegységek (egyén, háztartás, vállalat) tulajdonságainak, ezek időbeli változásának és a mikroegységek közötti kapcsolatok modellezése révén alakulnak ki. Ez azt jelenti, hogy egy vizsgált esemény következményeit úgy tudjuk követni, mintha minden egyes egyed helyzetébe belehelyezkedhetnénk, egyedileg reagálnánk a minket ért impulzusokra, illetve realizálnánk a helyzetünkben ily módon bekövetkező változásokat. A makroszintű következmények az egyedi reakciók összesítése révén alakulnak ki, így az eredmények közvetlenül magyarázhatók, és az aggregálás szintjei és irányai is rugalmasan igazíthatók az adott elemzés szükségleteihez. A mikroszimuláció alkalmazásának alapfeltétele, hogy a modell alapját képező (általában nagyméretű) adatbázis megfelelően reprezentálja a vizsgálandó sokaságot. Másik fontos elem, hogy ismerjük a mikroegységek reakciófüggvényeit, azaz tudjuk, vagy legalább feltételezzük, hogy a szereplők egy külső impulzusra tulajdonságaiktól függően hogyan reagálnának.

A mikroszimulációt intenzíven használják Európán belül például Nagy-Britanniában és a skandináv országokban. Ezek a modellek részletes információkkal szolgálnak többek között az aktuális vagy csak tervezett adórendszer hatásairól. Hogyan alakulnak a nettó keresetek, a lakossági jövedelmek? Mennyi adóbevétel várható? A változásnak kik a nyertesei és a vesztesei? Ezek mind megtudhatók néhány kattintással - nem kell hosszasan várakoznunk a hivatalos statisztikai adatok megjelenésére és esetenként szűkszavú információira.

Svédországban nem fogadnak el adótörvény-módosítást addig, amíg a képviselők nem kapják meg az adóváltozás mikroszimulációs modellel végzett makroszintű és réteghatás-elemzését, azaz, hogy például az aktuális javaslat a szegényeknek vagy a gazdagoknak előnyös-e, regionálisan okoz-e egyenlőtlenségeket, családtípusonként inkább a nagycsaládosok a kedvezményezettek vagy az egyedülállók. Emellett természetesen vizsgálják azt is, hogy összességében milyen adó- és jövedelemhatás várható.
Az Európai Unió mikroszimulációs modellje az EUROMOD, amely az EU-SILC (Statistics on Income and Living Conditions) harmonizált adatbázisára épít, és összehasonlító elemzéseket végez a tagországok jövedelemegyenlőtlenségi folyamatairól, a szegénység alakulásáról, illetve a munkanélküliségnek az életkörülményekre gyakorolt hatásairól.

Ausztráliában a Statisztikai Hivatallal és a canberrai egyetemmel szoros együttműködésben működő, de önálló mikroszimulációs kutató intézetet (NATSEM) hoztak létre, ahol egy sokdimenziós modellrendszert dolgoztak ki. Már az adatfelvételeket úgy alakították ki közösen, hogy azok alkalmasak legyenek a mikroszimulációs elemzésekre, és az adatbázisok egyéni szinten is összekapcsolhatóak legyenek. A modellszámítások szerint például Ausztráliában a 65 éven felüliek aránya 2050-re elérheti a 23 százalékot (a 2009-ben mért 13,5 százalékkal szemben). A kormányzati egészségügyi kiadások várhatóan elérik a 7,3 százalékot, az összes egészségügyi költség három évtized alatt várhatóan több mint kétszeresére nő. Fontos új irány az egészségügy modellezése: így vizsgálhatók a gazdasági környezet (képzettség, jövedelem, munkaerő-piaci részvétel), az egészségügyi kockázatok (dohányzás, alkohol, mozgásszegény életmód) és a genetikai tényezők szerepe az egyéni „egészség életút" alakulásában. Az ausztrál egészségügyi rendszer részletes modellezése révén a várható egészségügyi kockázatok mellett az egyéni és a társadalmi költségek is kalkulálhatók akár 50 évre előre is.

Másik fejlődő kutatási irány a térbeli mikroszimuláció: kistérségi szinten kalkulálták például a lakás megfizethetőségi indexet, azaz, hogy Ausztrália egyes szegletében hogyan alakult az ott élők jövedelme és a helyi ingatlanárak aránya. Vizsgálható a lakáspiaci vásárlóerő összességének változása, illetve a térségi szerkezet-változás is. A NATSEM elemzéséből kiderült, hogy a 90-es években még 5 évnél kevesebb átlagkereset kellett egy átlagos ausztrál lakás megvásárlásához, addig napjainkra ehhez 7 évnél is több idő kell. Az eredeti állapot visszaállításához még akkor is várni kellene az évtized végéig, ha a lakásárak egy centtel sem emelkednének többé.

A Kanadai Statisztikai Hivatal szintén intenzív dinamikus mikroszimulációs kutatásokat folytat. Kiemelkedők demográfiai előrejelzéseik, a népesedési folyamatok mellett a népesség vallási, nemzetiségi szerkezetét is előre tudják jelezni. Kanada jelenleg is a nemzetközi migráció kiemelt célpontja. Az elemzések ráirányították a figyelmet a jövőben várható esetleges feszültségekre. A modellszámítások szerint 2031-re Kanada minden 4. lakosa első generációs bevándorló lesz, többségük ázsiai származású. A keresztények aránya ¾-ről 2/3 alá csökken, a muzulmánoké 2,7 százalékról 6,8 százalékra nő. A lakosság 30 százaléka nem angol vagy francia anyanyelvű lesz. Az elsőgenerációs bevándorlás a metropoliszokra koncentrálódik. Torontó lakosságának fele várhatóan bevándorló lesz 2031-re.

A mikroszimulációs modellezési eszköztár a gyakorlatban is jól segíti mind a statisztikai szolgálatok, mind a gazdaságpolitikai döntéshozók munkáját.
A hazai mikroszimulációs eredményekről, illetve a magyar gazdaság hosszabb távú (demográfiai, egészségügyi, nyugdíj, regionális, stb.) folyamatait vizsgáló kutatási tervekről a későbbiekben számolok be.

Cserháti Ilona egyetemi docens, a Budapesti Corvinus Egyetem Statisztikai Tanszékének oktatója.

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200