brusszel


Leállnak a japán vállalatok Kínában

Figyelő Online
2012.09.17  09:04   
mail
nyomtatás
Több japán cég is leállítja kínai termelését miután a két ország közötti feszültség, és az ebből fakadó kínai tüntetések veszélyeztetik kínai gyártótevékenységük biztonságát.
A két ország között azt követően alakult ki diplomáciai feszültség, hogy a japán kormány a Rjúkjú-szigetek és Tajvan között elhelyezkedő szigetek egy részét kedden megvásárolta egy magántulajdonostól. A üzlet bejelentésére Peking hevesen tiltakozott, és Kína-szerte Japán-ellenes tüntetéseket hívtak össze. Vasárnap megmozdulások voltak Pekingben, Sanghajban és a Hongkonggal szomszédos Sencsenben is, utóbbiban a rendőrség könnygázzal és vízágyúkkal kergette szét a tüntetőket. Az elmúlt héten egy kínai gazdasági döntéshozó arra hívta fel a figyelmet, hogy a konfliktus megkeserítheti a két ország közötti gazdasági kapcsolatokat is. Ha gazdasági-diplomáciai szinten még nem is jelentkezett hatása a nézeteltérésnek, a tömegtüntetések miatt máris bezártak több gyárat és kereskedelmi egységet.

Az elektronikai cikkeket gyártó Canon hétfőn három kínai gyárában rendelt el kétnapos leállást arra hivatkozva, hogy így látja biztosítottnak alkalmazottai testi épségét. A Panasonic két gyárában függesztette fel a termelést, egy harmadikat pedig ideiglenesen bezárt, s egyben felszólította alkalmazottait, hogy maradjanak otthon. A két leállított gyártóüzemben a heves Japán-ellenes tiltakozások nyomán keletkezett kár, míg a harmadik, bezárt telepen kínai alkalmazottak hajtottak végre szabotázsakciót.Az autóipari gyártó Toyota arról számolt be, hogy éppen kárfelmérést végeznek az egyik autókereskedésben történt gyújtogatás után. Az All Nippon Airways légitársaságnál pedig egyre többen mondják le a Kínából Japánba tartó útjaikat.

A helyi média beszámolója szerint legalább öt kínai városban rongáltak meg japán autókat és éttermeket, illetve fosztogattak japán illetőségű boltokban. A csingtaoi városi rendőrség hétfői bejelentése szerint több embert letartóztattak, akiket a közrend megsértésével gyanúsítanak. A Reuters brit hírügynökség beszámolója szerint egyre jobban tartanak a tiltakozási hullámtól a Kínában élő japán állampolgárok is és több japán nemzetiségi iskolában is tanítási szünetet rendeltek el.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.