brusszel


Hogyan előzzünk meg egy újabb közel-keleti háborút?

Figyelő Online - Antal Gergely
2012.09.19  09:38   
mail
nyomtatás
A közel-keleti nukleáris konfliktus Izrael és Irán közt egyre feszültebbé válik, ahogy Barack Obama, kabinetjével egyetértésben halogatja a konkrét állásfoglalást Irán atomprogramjával kapcsolatban - összegez az indiai származású Fareed Zakaria a Washington Post hasábjain.
Az amerikai elnökválasztási kampányról szóló vezércikkek alatt egyre többször olvashatunk olyan híreket, amelyek egy közelgő közel-keleti háborúról szólnak. Izrael miniszterelnöke, Benjamin Netanjahu nyilvánosan kritizálta az Egyesült Államokat, amiért az nem szab határt az iráni nukleáris programnak, aminek megsértése esetén azonnal intézkedne. Ha nem történik semmilyen váratlan fordulat, Izrael a következő 6-9 hónapban minden bizonnyal csapást fog mérni az iráni nukleáris létesítményekre.





Izrael érvelése azon alapul, hogy a nemzetközi szankciók szigorúbbak, mint valaha. Az Obama-kormány egy globális koalíciót hozott létre, több titkos akcióban segítette Izraelt, és amellett, hogy hadieszközökkel is ellátta az országot, többször is kifejtette, hogy erővel teremtené meg a békét.

Fontos látni, hogy bár Netanyahu Obamát kritizálja, ő maga sem szabta meg azt a bizonyos határt - hiszen ez jelentősen szűkítené Izrael intervenciós mozgásterét. Ha Izrael számára nincs értelme megtenni ezt a lépést, vajon miért gondolkodna másképp az USA? - teszi fel a kérdést a szerző.

Izrael cselekedeteit bizonytalanság övezi. Ez annak köszönhető, hogy az ország politikai berendezkedésének köszönhetően mind a teljes kabinetnek, mind egy kisebb biztonsági tanácsnak rá kellene bólintania egy katonai akcióra annak végrehajtásához. Egyetértés viszont nincs, mivel sokan azt gondolják, egy támadás csak késleltetné, és nem megsemmisítené Irán atomprogramját - ahogy ezt az 1981-es iraki példa is igazolja. Irán atomprogramja már most is nagy népszerűségnek örvend az országon belül, egy izraeli támadás ezt minden bizonnyal csak fokozná, sőt, akár támogatást is nyújthatna Teheránnak a belső konfliktusokkal szemben.
Az Obama-kormány mindent megtesz, hogy megelőzze az izraeli katonai akciót. Eközben azonban figyelniük kell arra, hogy ne hozzák magukat olyan kényszerhelyzetbe, ahonnan már elkerülhetetlen az amerikai katonai beavatkozás.

Fareed Zakaria a Washington Post külügyi szakértője, külpolitikával foglalkozó műsora a CNN-en látható.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200