brusszel


A közszféra a legkorruptabb Szlovákiában

Figyelő Online
2012.09.19  14:19   
mail
nyomtatás
A minisztériumokban, a strukturális alapokból származó támogatásokat folyósító intézményekben, valamint az államigazgatás központi szerveiben érzik leginkább a korrupciót a szlovák vállalkozók - derült ki a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) aktuális felméréséből, amelyet szerdán juttatott el az MTI-nek.
A 425 vállalkozó megkérdezésével készült felmérés szerint a megbízások elnyeréséről szóló döntéseket leggyakrabban a közszférában, legkevésbé pedig a magánszektorban befolyásolja a korrupció és a kliensrendszer.

A vállalkozók nullától négyig terjedő skálán (nulla - egyáltalán nem befolyásoltak a döntések, négy - nagyon gyakran befolyásoltak a döntések) értékelhették a korrupció jelenlétét a PAS által összeállított listán szereplő intézményekben. A felmérésben részt vevő vállalkozók a legrosszabb értékelést a minisztériumoknak (3,6), a strukturális alapokból származó támogatásokat folyósító intézményeknek (3,45) és az államigazgatás központi szerveinek (3,4) adták. A 25-ös listán a legjobb eredményeket a magánvállalatok (1,5) a magánkézben lévő egészségügyi intézmények (1,8) és magán oktatási intézmények (1,9) érték el.

"A közbeszerzési eljárásokban való részvételtől a legtöbb vállalkozót az riasztja el, hogy meggyőződésük szerint nem a legjobb ajánlatot nyújtó pályázókat választják, hanem azokat, akiknek a legjobb kapcsolataik vannak a közintézmények vezetőivel" - összegezte a felmérés eredményeit Robert Kicina, a PAS elnöke. Hozzátette: a megkérdezett vállalkozók kétharmada vélekedik így és csupán 12 százalékuk bízik abban, hogy egy jó ajánlat nagyobb súllyal bír a döntéshozatalnál, mint a pályázó személyes kapcsolatai.A felmérésből az is kiderült, hogy a vállalkozók legtöbbje szerint (a megkérdezettek 42 százaléka), a megbízások és támogatások elnyeréséhez szükséges kenőpénz aránya az ügylet értékének 10-20 százalékát teszi ki. A válaszadók közel egyharmada 5-10 százalék közöttire becsüli a kenőpénz arányát, 13 százalékuk viszont ennél jóval magasabb, 20-50 százalék közötti kenőpénzről beszél.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.