A Mol működési cash-flowból finanszírozza a hároméves magyarországi beruházási programját
Figyelő Online
2012.09.25 12:39
A Mol Nyrt. a pénzügyi stabilitása megőrzése érdekében működési cash-flowjából finanszírozza a három évre meghirdetett több mint 300 milliárd forint értékű magyarországi beruházási programját - közölte az olajvállalat kedden az MTI kérdésére.
A cég éves beruházása 2012-2014 között csoportszinten maximum évi 2 milliárd dollár (megközelítőleg 420 milliárd forint) körül várható. Ebből finanszírozza a vállalat a 300 milliárd forintos hazai beruházást is 2012-2014 között. Az idei évben várhatóan 1,4 -1,6 milliárd dollár (mintegy 300 milliárd forint) körül lesz az éves költés csoportszinten.
A Mol hétfőn este közölte, hogy felgyorsítja beruházási programjait, és a következő három évben több mint 300 milliárd forintot fektet be Magyarországon. A beruházási programok a vállalat kutatás-termelési és finomítás-kereskedelmi üzletágát egyaránt érintik. A beruházási keret mintegy felét magyarországi szénhidrogén-kutatásra és mezőfejlesztési projektekre költik, amely nem-hagyományos kutatásokat is tartalmaz.A vállalat a termékpalettáján eddig nem létező új termék gyártására üzemet épít az elkövetkező 3 évben Tiszaújvárosban, a beruházás nagysága mintegy 30 milliárd forint. A termék a műgumi-gyártás egyik kiemelt alapanyaga lesz. A tervekben szerepel egy új, nagyobb kapacitású kőolajellátó vezeték felújítása Százhalombatta és a szlovákiai Ipolyság közötti szakaszon.
A beruházási programok része még a tiszaújvárosi vegyipari üzem és a százhalombattai kőolaj-finomító közötti vegyipari termékvezeték felújítása, továbbá egy úgynevezett tárolótartály-rekonstrukciós program - mind a logisztika, mind a finomítás területén -, valamint a vállalat hazai kiskereskedelmi töltőállomás-hálózatának további fejlesztése.A földgázszállítás területén a nyugat-európai importkapacitás növelése a cél, valamint a meglévő rendszer minőségi színvonalának folyamatos fejlesztése, irányítástechnikai és kontrollrendszeri beruházások révén.A Mol közölte azt is, hogy szeptember 24-én aláírták az 500 millió dollár összértékű, fix kamatozású kötvények kibocsátására vonatkozó szerződéseket. Ez az első kibocsátás a 2012. szeptember 12-én felállított EMTN (European Medium Term Note - európai középtávú) kötvényprogram keretében, amelynek összértéke egymilliárd dollár.
Az MTI kérdésére a társaság azt válaszolta, hogy a kötvénykibocsátásból befolyó pénzt általános üzleti célokra kívánja fordítani. A programban a második 500 millió dollár értékű kötvénykibocsátás időzítése jelenleg még nyitott kérdés, és függ a belső üzleti folyamatoktól és a külső környezet alakulásától is. Hozzátették, hogy a jelenleg meghirdetett kötvényprogram hatálya alatt erre 12 hónap áll rendelkezésre.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.