Habár a pokol most szabadult el, az „új gazdaság" már több mint egy évtizede megmutatta, hogy a régi találmányokra kidolgozott szabadalmi rendszer alkalmazása a jelenlegi technológiai fejlődés mellett problémákhoz vezethet. Az Amazon.com által levédett, egy kattintással lebonyolítható internetes vásárlás már a múlt században is heves jogi vitákhoz vezetett. A Barnes & Noble könyváruház pedig emiatt kényszerült még egy kattintást kérni a világhálón keresztül vásárló ügyfeleitől.
Ugyan a jelenlegi szabadalomháború is kárt okozhat a fogyasztóknak, mivel az elérhető termékpaletta csökkenéséhez vezethet, a béke is áldozatokkal jár. Azok a kereszt-licencelési megállapodások, amelyek keretében a szerződő cégek szabadon felhasználhatóvá teszik egymás számára a felsorolt szabadalmakat, korlátozhatják a versenyt, mivel az ilyen egyezségek rögzíthetik a piaci részesedéseket, illetve megnehezíthetik új versenytársak belépését.
Ha sem a háború, sem a béke nem vezet pozitív eredményre, mi lehet a megoldás? A Chicagói Egyetem jogprofesszora, Richard Posner, aki az egyik szövetségi kerületi fellebbviteli bíróság kidobta az Apple keresetét a Motorola Mobility-vel szemben, mert úgy véli, hogy a szabadalmi rendszer alapjaiban hibás, és a legtöbb iparágban nem lenne szükség szabadalmakra.
Mi a magyarázata ennek az első ránézésre radikális véleménynek? A szabadalmak egy szűk mezsgyén próbálnak egyensúlyozni. Egyrészt ösztönözni szeretnék az innovációt, ezért a befektetett erőforrásokért cserébe kizárólagos jogot, azaz monopóliumot biztosítanak a feltalálónak. Másrészt azonban, mivel a monopólium nem hatékony, ezt a jogot csak korlátozott időtartamra (az Egyesült Államokban 20 évre) biztosítják.
Ugyan a rendszer bizonyos iparágakban - például a gyógyszergyártásban - jól működik, olyan területeken, ahol a technológia 3-5 évenként elavul, egy 20 éves védelem inkább rosszízű tréfaként hat. Arról nem is beszélve, hogy sokszor külső ösztönzők nélkül is megérheti a cégek számára, hogy komoly összegeket fordítsanak kutatásra: például azért, mert az elsőként piacra lépő szereplő komoly előnyre tehet szert.
A jelenlegi szabadalomháború minden valószínűség szerint nem az innovációt védi, hanem éppen gátolja a technológiai fejlődést. Az egymást szabadalmakkal sakkban tartó cégek ugyanis kétszer is meggondolják, hogy beépítenek-e valamilyen új technológiát készülékeikbe; ha pedig mégis emellett döntenek, annak az lehet a következménye, hogy versenytársaik jogi úton szorítják ki őket egyes piacokról. Ha azonban ennek a szabadalomháborúnak az eredményeképpen a döntéshozók újragondolják a szabadalmi rendszer alapjait, akkor a háború után maradt romokon új virágok sarjadhatnak ki.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.