brusszel


Kálecz-Simon András, Bakó Barna: Elszabadalom

Figyelő Online
2012.09.26  07:55   
mail
nyomtatás
A szabadalom veszélyes fegyver: az Apple az elmúlt hónapban 1 milliárd dollár kártérítésre vált jogosulttá, miután egy kaliforniai bíróság esküdtszéke úgy ítélte meg, hogy a Samsung megsértette az iPhone gyártójának több szabadalmát.
A szabadalom veszélyes fegyver: az Apple az elmúlt hónapban 1 milliárd dollár kártérítésre vált jogosulttá, miután egy kaliforniai bíróság esküdtszéke úgy ítélte meg, hogy a Samsung megsértette az iPhone gyártójának több szabadalmát. A koreai elektronikai óriás azonban válaszcsapásra készül: az általa birtokolt negyedik generációs hálózati adatátvitelhez kapcsolódó szabadalmak használata miatt még az iPhone 5 egyesült államokbeli bevezetését is kérdésessé teheti. Mások sem maradhatnak ki a fegyverkezési versenyből: a Google kifejezetten a szabadalmak tulajdonjoga miatt vásárolta meg a Motorola mobileszközöket gyártó részlegét, és már perbe is szállt az Apple-lel.

Habár a pokol most szabadult el, az „új gazdaság" már több mint egy évtizede megmutatta, hogy a régi találmányokra kidolgozott szabadalmi rendszer alkalmazása a jelenlegi technológiai fejlődés mellett problémákhoz vezethet. Az Amazon.com által levédett, egy kattintással lebonyolítható internetes vásárlás már a múlt században is heves jogi vitákhoz vezetett. A Barnes & Noble könyváruház pedig emiatt kényszerült még egy kattintást kérni a világhálón keresztül vásárló ügyfeleitől.

Ugyan a jelenlegi szabadalomháború is kárt okozhat a fogyasztóknak, mivel az elérhető termékpaletta csökkenéséhez vezethet, a béke is áldozatokkal jár. Azok a kereszt-licencelési megállapodások, amelyek keretében a szerződő cégek szabadon felhasználhatóvá teszik egymás számára a felsorolt szabadalmakat, korlátozhatják a versenyt, mivel az ilyen egyezségek rögzíthetik a piaci részesedéseket, illetve megnehezíthetik új versenytársak belépését.

Ha sem a háború, sem a béke nem vezet pozitív eredményre, mi lehet a megoldás? A Chicagói Egyetem jogprofesszora, Richard Posner, aki az egyik szövetségi kerületi fellebbviteli bíróság kidobta az Apple keresetét a Motorola Mobility-vel szemben, mert úgy véli, hogy a szabadalmi rendszer alapjaiban hibás, és a legtöbb iparágban nem lenne szükség szabadalmakra.

Mi a magyarázata ennek az első ránézésre radikális véleménynek? A szabadalmak egy szűk mezsgyén próbálnak egyensúlyozni. Egyrészt ösztönözni szeretnék az innovációt, ezért a befektetett erőforrásokért cserébe kizárólagos jogot, azaz monopóliumot biztosítanak a feltalálónak. Másrészt azonban, mivel a monopólium nem hatékony, ezt a jogot csak korlátozott időtartamra (az Egyesült Államokban 20 évre) biztosítják.

Ugyan a rendszer bizonyos iparágakban - például a gyógyszergyártásban - jól működik, olyan területeken, ahol a technológia 3-5 évenként elavul, egy 20 éves védelem inkább rosszízű tréfaként hat. Arról nem is beszélve, hogy sokszor külső ösztönzők nélkül is megérheti a cégek számára, hogy komoly összegeket fordítsanak kutatásra: például azért, mert az elsőként piacra lépő szereplő komoly előnyre tehet szert.

A jelenlegi szabadalomháború minden valószínűség szerint nem az innovációt védi, hanem éppen gátolja a technológiai fejlődést. Az egymást szabadalmakkal sakkban tartó cégek ugyanis kétszer is meggondolják, hogy beépítenek-e valamilyen új technológiát készülékeikbe; ha pedig mégis emellett döntenek, annak az lehet a következménye, hogy versenytársaik jogi úton szorítják ki őket egyes piacokról. Ha azonban ennek a szabadalomháborúnak az eredményeképpen a döntéshozók újragondolják a szabadalmi rendszer alapjait, akkor a háború után maradt romokon új virágok sarjadhatnak ki.

 

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200