brusszel


Minden összejött - Nehézségek a Brokernet-csoportnál

Figyelő Online - Brückner Gergely
2012.09.27  06:38   
mail
nyomtatás
Nehéz a Brokernet Zrt. külső üzleti környezete, így a piacvezető pénzügyi tanácsadónak csökken a jutalékbevétele, eltolódott a tervezett tőzsdei bevezetése, és létszámleépítések is szükségessé váltak. Információk szerint a fő tulajdonosok is összezördültek. Ám a Brokernet-csoport vezetői töretlenül optimisták, hisznek a Demján Sándor vállalkozásaival elindított fizikai arany- és bankitermék-értékesítésben.
Szeptember elején Törökországban járt a Brokernet-csoport vezetése és a legsikeresebb pénzügyi tanácsadók. A napi ötórás, profi nemzetközi tréner vezette képzésnek többek között az volt a célja, hogy a munkatársak megismerhessék a nehéz üzleti környezetben felvázolható jövőképet, és a motiváció is fennmaradjon. Bogdánffy Péter, a Brokernet Zrt. alig egy hónapja kinevezett vezérigazgatója kifejezetten optimista, de azért hadat is üzen a babérjaikon ücsörgőknek: „Elismerjük a régi nagyságok, a vezérőrnagyok, az ezredesek teljesítményét, de a jövőben tőlük is és mindenkitől teljesítményt várunk, a tétlenséget nem toleráljuk, a pesszimista emberek ideje lejárt.” A csapat felrázását szolgáló szavak indokoltak, hiszen a céget ismerő belső és külső forrásaink szerint a Brokernet-csoport eddigi története során talán még sohasem találkozott ennyi kihívással. Mindez persze a pénzügyi iparágban tevékenykedő hazai és nemzetközi piaci szereplők körében most korántsem példátlan, ám a folyamatos növekedésen szocializálódott cégnél szokatlan.

Körülbelül egy éve, 2011 első fél évének végétől érzékelhető a lassulás. Mindezt pontosan számszerűsíteni igazán friss publikus adatok hiányában nem könnyű. Ami látható: a csoport zászlóshajója, a pénzügyi termékeket MLM-rendszerben értékesítő Brokernet Zrt. 2010-ben még 14,5 milliárd forintos forgalmat és teljes egészében osztalékként kifizetett 1,8 milliárd forintos adózott eredményt ért el. 2011-ben 11,6 milliárdos árbevétel után már csak 1,08 milliárd forint adózott eredmény keletkezett, amely után a tulajdonosok 600 milliós osztalékot vettek fel. Az idei évről a vezérigazgató nem közölt a Figyelővel tervszámokat, mert mint elmondta, a pénzügyi termékértékesítésben kimagasló októberi–decemberi időszak előtt nehéz lenne jó becslést adni.

Számok nélkül így kénytelenek vagyunk az általunk hallott becslésekre hagyatkozni. Eszerint az idei év csak jövő májusban nyilvánossá váló adatai az esztendő kétharmada után már borítékolhatóan további forgalom-visszaesést mutatnak. A nyári hónapokban már csak havi 350-400 millió forintos forgalmat generált a központi cég, ebből kiindulva az év végén a 7 milliárd körüli forgalom lehet reális. Bogdánffy Péter, ha számokat nem is, de több, már meglépett intézkedést vázolt lapunknak. „A biztosításoknál és a hitelezésnél is a visszaesés a piaci trend, ezért már tavaly ősz óta hozzányúltunk a vállalat szervezetéhez és költségstruktúrájához. A bevételcsökkenésnél nagyobb mértékben vettünk vissza a költségekből, úgy kalibráltunk, hogy még egy kifejezetten rossz értékesítési volumen esetén is szabad szemmel látható profitunk maradjon. Sokat várunk a jutalékok átalakításától, nemrég volt egy nagy rendezvényünk, hitet, lelkesedést, hurráoptimizmust tapasztaltam” – mondta magabiztosan.

Mit takarnak az említett intézkedések, hozzányúlások? Forrásaink szerint az év eleji 200 fős csoportszintű létszám egy tavaszi, majd egy nyári leépítési hullámmal 160 fő közelébe került. A vezérigazgató szerint a Brokernetnek most áramvonalas és ütőképes csapata van, akik jól kiszolgálják a jelenlegi forgalom mellett a hálózatot. Az alacsonyabb létszám, illetve ahogy hallottuk, a csökkentett fizetések egy idő után mindenképpen kisebb költséget is jelentenek, ahogyan 2012-ben már nem jelentkezik a korábban ez év tavaszára tervezett tőzsdei megjelenés egyszeri felkészülési költsége sem. „Az irodakoncepció is változott, azzal is motiváljuk a tanácsadókat, hogy nagyobb önállóságot kapnak” – mondja pozitívan Bogdánffy Péter, de mivel a költségcsökkentés kapcsán említi, vélhetően ez irodák bezárását jelenti.

VISSZAESŐ VOLUMENEK
Az általunk elért tanácsadók, vezetők egy része azért nem titkolja, erős visszaesést érzékelt az üzletben, ami hangsúlyozottan nemcsak Brokernet-specifikus, hanem az egész piacot érinti. A Brokernet legerősebb lába korábban a unit-linked biztosítások értékesítése volt. Ez a szegmens csökken. Ma már elég ritka a teljesen új ügyfél, jellemzőbb a korábban megkötött és éppen kifutó unit-linked szerződések újrakötése. Hiába, a piac már telítettebb, a befektetési instrumentumok versenyében elveszett a korábbi adóelőny, és bár a Brokernet a mai napig tagadhatatlanul magas egy ügyfélre jutó díjbevételt realizál, ma már az egy ügyfélre jutó azonnali jutalék is alacsonyabb. A korábbi, az első éves ügyfélbefizetések 130 százalékára rúgó szerzési jutalékok rendszere átalakult, meghatározóbbak lettek a követő részesedések. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete nem titkoltan az éves ügynöki jutalékok maximálását is tervezi. Gecser Ottó, a Brokernet korábbi vezérigazgatója szerint az elnyújtottabb jutalékfizetés örömteli, hiszen kiegyenlítettebbé teszi az üzletet és fontosabbá az ügyfélápolást.

Természetesen a kirívóan jó üzleti érzékkel megáldott tulajdonosok, különösen a termékekkel kapcsolatban leginkább ötletgazdag Kostevc Péter azért igyekeznek a környezeti kihívásokra válaszokat is adni. A részben általa is birtokolt CIG Pannónia Életbiztosító számára például olyan termékötletet adott, amely alapján a biztosító nagyon sikeres új terméket fejlesztett. Mégis, összességében azt halljuk, hogy miközben korábban 2000-2500 új unit-linked szerződést is megkötött az ügynöki hálózat havonta, manapság már 500-700 új szerződés erősnek számít egy hónapra. Gecser Ottó ezen az összehasonlításon csak nevet; elmondása szerint a magas viszonyítási szám legfeljebb egyetlen hóra lehetett igaz, a kamatadó bevezetése előtti, 2006. augusztusi csúcshónapra, ezt összehasonlítani a mai eladással badarság.


ÚJ IRÁNYOK
Szegény embert az ág is húzza, még ha a Brokernetről nem is feltétlenül a szegény ember jut eszünkbe. Mindenesetre a csoportnak korábban szép bevétele volt a devizaalapú hitelek közvetítéséből is, de a kormányzat ezt az üzleti szegmenst gyakorlatilag egy tollvonással kiirtotta. A Brokernet ezért a stabil üzletekre és új szegmensekre összpontosít. Az új területek közül eddig nagyon sikeres a Demján Sándor érdekkörébe tartozó Solar Gold aranyspecialista céggel közösen kínált aranyszámla-befektetés értékesítése, valamint a szintén a Demján-csoportba sorolható Gránit Bank számlacsomagjainak eladása magán- és vállalati ügyfelek számára. Érdekesség, hogy a Brokernet egyik meghatározó részvényese, Kostevc Péter tulajdonosként is beszállt a Gránit Bankba.

A régi üzletekből pedig nagyon erős maradt a csoport alapkezelő cége, a Quantis, amely az árfolyamoktól függően mintegy 92–100 milliárd forintos állománnyal rendelkezik. Ezen piaci becslések szerint mintegy 1,5 milliárd forint körüli bruttó bevétel és 0,5 milliárd forint körüli nyereség érhető el. A társaság leginkább négy nagy biztosítói csoportnak dolgozik, az Avivának (immár MetLife), valamint a CIG-nek, az Uniqának és a Generalinak. Gecser Ottó elmondása szerint a tavalyi végtörlesztés nem dézsmálta meg a portfóliót, igaz, a szokásos év végi gyarapodás is elmaradt. Az üzlet szempontjából nagyon lényeges, hogy a nagy ügyfelek azok esetleges tulajdonosváltozásai esetén se távozzanak, de Gecser Ottó szerint a személyes szimpátia befolyása erre 1 százalék, a teljesítmény dönt 99 százalékban. Fontos fejlemény, hogy a vagyonkezelőben hamarosan hivatalosan is 30 százalékot szerezhet a liechtensteini LGT Capital.

A JÖVŐ
Ahogy a párkapcsolatokban is kritikus a hetedik év, úgy az ismert és sikeres MLM-cégek is rendre elfáradnak 7-8 év után – meséli Bogdánffy Péter. A Brokernetnél már biztosan tovább tartott a jó ciklus, de kár tagadni, most nincs növekedés. A külső környezet mellett ebben az említett MLM-ciklus is közrejátszhat. Az értékesítési hálózat tetején állók már kevésbé harapósak, mert eddigi munkájuk és az alattuk állók igyekezete elkényelmesíti őket, bőséges jövedelmet biztosít anélkül is, hogy halálra törnék magukat. Alul meg azért nehezebb, mert már nem olyan gyors a felívelési pálya. A baj az, ha a hierarchia közepe elvékonyodik – ad látleletet egy munkatárs.
Gecser Ottó mindezt másképpen látja: „Nem éljük meg vészkorszaknak a jelenlegi időszakot, bár látjuk a visszaesést, újra van lendület és van irány a munkatársak előtt.” A tőzsde sem került le végleg a napirendről – mondja Bogdánffy Péter, csak éppen jelen helyzetben, varázsgömb híján, nincs céldátum: „Igaz, az is biztos, hogy majd a tőzsdei történethez nem a 2010-es forgalmi szintből kell kiindulni, hanem egy kisebb bázisról kell hihető növekedési sztorit bemutatnunk.”

Román kivárás
Sokáig nagyon bízott a Brokernet menedzsmentje a siker exportálhatóságában. Szlovákia, Románia, Oroszország, Ukrajna merült fel irányként, az első kettőben a cég el is indult. Úgy tudjuk, Szlovákiában ugyan működik, de a tavaly beharangozott romániai Brokernet-indulás már csírájában gellert kapott. Bogdánffy Péter szerint nagyon furcsa piaci szituációba került a román cégük. Négy nappal a piacra lépés után a Romániában jogszabály-alkotási joggal is rendelkező helyi felügyelet betiltotta a biztosítások MLM típusú értékesítését. Ezt ugyan később feloldotta, de ekkor meg olyan kötelező hatósági képzést párosított az eladáshoz, hogy a működés továbbra is lehetetlen. A román Brokernet mindenesetre így sem zárt be, csak jelen pillanatban nem ad el érdemben biztosítást, a jelre várnak Magyarországról, és akkor alternatív termékek értékesítését kezdik meg.
A fő tulajdonosok összezördülése

A Brokernet-csoport tulajdonosai közül a három nagyobb részvényes, Kósa Erika, Kostevc Péter és Kutvölgyi Pál leginkább az fb-üléseken ütközteti véleményét. Belső forrásaink szerint a két meghatározó tulajdonos, Kósa Erika és Kostevc Péter már hosszabb ideje tűz és víz viszonyba került egymással. Konfliktusuk szakmai része leginkább talán abban fogható meg, hogy miközben a belső munkamegosztás szerint a közvetítő csapatért felelős Kósa Erika továbbra is szentül hisz az MLM-rendszerű értékesítésben, Kostevc Péter új utakkal is próbálkozna. A két kisebb tulajdonos közül Körtvélyesi Zoltán Kósa Erika férjeként elkötelezett, míg Kutvölgyi Pál sokszor a mérleg nyelve szerepét kapja. Bogdánffy Péter határozottan tagadta az erős konfliktust, szerinte építő jellegű viták vannak, amelyek előrelendítik a céget. Gecser Ottó árnyaltabban fogalmazott, bár szerinte is eltúlzott az éles konfliktusról vázolt kép. „Korábban a tulajdonosok a napi tevékenységben nem nagyon vettek részt, az elmúlt egy évben valóban nehezebb a piac, a részvényesek aktívabbak, hosszabb időt töltenek a vállalatnál. Ha többet vagy otthon a feleségeddel, többet is vitatkoztok azon, hogy hol tartsátok a tejet. Mi azt gondoljuk a menedzsment részéről, hogy a vélemények ütköztetésének több a hozadéka, mint az esetleges hátránya.”
Vezércsere
Idén augusztusban a 36 éves Bogdánffy Péter váltotta a 62 éves Gecser Ottót a Brokernet élén. Bogdánffy Péter, az új vezérigazgató korábban ügyvédként több jogi ügyben is eljárt a Brokernet érdekében. 2008-ban váltott a gazdaság világába, előbb a Siemensnél, majd 2011-től már a Brokernetnél töltött be üzleti posztokat. Igyekeztünk lekáderezni az új vezetőt. Munkatársai nagyon tehetséges szakemberként írták le, aki annak ellenére, hogy csak 2011-ben csatlakozott a cégcsoporthoz, régről ismeri a társaságot, és kifejezetten élvezi Kostevc Péter bizalmát. Nem tartja problémának, hogy korábban nem szerzett pénzügyi-biztosítói ismereteket, mint mondta, a csoport ma már annyira komplex, hogy egyszerűsítés lenne pusztán a biztosítói termékekre koncentrálni. Kinevezésével egyidejűleg az igazgatóság elnökévé is választották. A távozó Gecser Ottó lemondott tisztségeiről, igaz, egyelőre állandó tagja az igazgatósági üléseknek. Gecser Ottó elmondta, hogy betöltötte a 62. életévét, a napi operatív munkából hátrébb szeretett volna lépni, mert az időben és a gondolkodás szabadságában is behatárolja a stratégiai tervezést. Ő pedig a napi ügyek kezelése helyett már a szakmai befektető bevonására, új utak keresésére szeretne koncentrálni.
mail
nyomtatás
címkék: brokernet MLM

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Trump harca

Egyelőre nem sok sikert könyvelt el a tabudöntögető új amerikai elnök, ami a gazdaságélénkítési tervére is árnyékot vet.

Mankó a hitelzűrzavarban

Fogyasztóbarát bankkölcsön

Bankból a katedrára

Rekordszámú gyereket sikerült elérni az idén a pénzügyi tudatosságra nevelő programmal.

A nagy meglepetés

Lakossági állampapír-vásárlás

top200