brusszel


A Fitch óriási veszély közeledtét jelzi

Figyelő Online
2012.09.28  10:45   
mail
nyomtatás
Az amerikai hazai össztermék (GDP) 3,8 százalékának megfelelő, több mint 600 milliárd dolláros takarékossági csomagot - a benne foglalt kiigazító lépések drámai mértékére utalva - a "fiscal cliff", szabad fordításban a "költségvetési szakadék széle" félhivatalos elnevezéssel tartja számon a piaci zsargon.
A Fitch Ratings szakelemzői közölték, hogy az Oxford Economics szimulációs modelljét felhasználó számítási módszerük alapján a hiánycsökkentő csomag jelentette költségvetési sokk miatt az amerikai gazdaság 2013 egészében csak 0,4 százalékkal növekedne. Ez 1,9 százalékponttal kisebb mértékű GDP-bővülési ütem lenne a Fitch alapeseti prognózisában valószínűsített jövő évi növekedésnél.

Költségvetési szakadék érvényesülése 1 %-os visszaesést produkál Európában

A hitelminősítő a "fiscal cliff" intézkedéseinek teljes mértékű és állandósuló érvényesítése esetére 2014-ben is csak 1,9 százalékos amerikai növekedéssel számol, ami 0,9 százalékponttal kevesebb az alapeseti előrejelzésnél. Mindezt egybevetve az amerikai államháztartási kiigazítási csomag mostani formájában összesen csaknem 3 százalékpontnyi teljesítménybővülési mínuszt jelentene a következő két évben a cég által alapesetben várt kumulatív növekedéshez képest.

A hitelminősítő szerint ennek jelentős hatásai lennének a világgazdaság egészére. Ugyanezt a számítási modellt használva a Fitch közgazdászai kimutatták, hogy a "fiscal cliff" teljes mértékű érvényesülése az euróövezetben jövőre 1,0 százalékos visszaesést eredményezne, ami 1,3 százalékponttal rosszabb teljesítmény lenne a Fitch által alapesetben 2013-ra jósolt 0,3 százalékos növekedésnél. Ez egyben azt is jelentené, hogy ebben az esetben az euróövezet két egymás utáni évet recesszióban töltene, mivel a Fitch Ratings globális prognózisa szerint a valutauniós GDP-érték az idén átlagosan 0,5 százalékkal csökken.

Az amerikai államháztartási intézkedéscsomag maradéktalan végrehajtása esetén a világgazdaság egésze jövőre mindössze 1,3 százalékkal növekedne a Fitch Ratings által használt számítási modell szerint; ez éppen a fele lenne a hitelminősítő jövő évi alapeseti forgatókönyvében szereplő 2,6 százalékos globális GDP-növekedési ütemnek.

A Fitch szerint a jelenlegi törvény által előírt államháztartási kiigazítás mértéke és üteme azzal a veszéllyel jár, hogy az amerikai gazdaságot "elkerülhető és felesleges" recesszióba sodorja. A cég londoni elemzői ezért arra számítanak, hogy a kiigazítást végül "kezelhetőbb", az amerikai GDP-érték 1,5 százalékának megfelelő szintre enyhítik jövőre. A Fitch Ratings új negyedéves globális előrejelzése alapesetben is meglehetősen borúlátó. A ház közölte, hogy a világgazdaság egészében erre az évre 2,1, jövőre 2,6, 2014-ben 3 százalékos növekedéssel számol. Ez a prognózis 2011-re 0,1, a jövő évre 0,2 százalékponttal rosszabb az előző, júniusban összeállított negyedéves becslésnél. A cég 2014-re most adott először globális növekedési prognózist.

A Fitch új előrejelzése szerint az euróövezeti gazdaság az idén fél százalékkal visszaesik, és jövőre is csak 0,3 százalékkal növekszik; ezek 0,1, illetve 0,6 százalékponttal visszavett prognózisok. Az euróövezetben más nagy londoni házak is idei recessziót és igen lanyha jövő évi növekedést várnak. A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays gazdaságkutató részlegének e hét elején Londonban ismertetett új, felülvizsgált negyedéves globális prognózisa 2012-re szintén 0,5 százalékos visszaesést valószínűsít az euróövezetben, 2013-ra szóló növekedési becslésüket pedig az eddigi 0,8 százalékról ugyancsak 0,3 százalékra rontották a cég elemzői.

Ezt a Barclays azzal indokolta, hogy előző prognózisa óta jelentősen romlottak a globális üzleti bizalom jelzőszámai, tükrözve a világgazdaság ipari szektorában zajló folyamatos lassulást.A közép- és kelet-európai gazdaságok vannak kitéve a legnagyobb mértékben az euróövezeti adósságválságnak, ezért ennek az országcsoportnak a gazdasági kilátásai a leggyengébbek a globális felzárkózó térségen belül - vélekedtek csütörtöki helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők, akik szerint Magyarországon az idén és jövőre is egész éves recesszió várható.

Recesszióban maradunk

A City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőcége, a Capital Economics közgazdászai a világgazdaság felzárkózó piaci térségéről befektetők számára összeállított, Londonban ismertetett átfogó helyzetértékelésükben közölték: jóllehet az euróválság pénzügyi járványveszélye a valutauniós jegybank (EKB) legutóbbi intézkedései nyomán enyhült, a ház szerint azonban ez átmeneti állapotnak bizonyulhat.

Ráadásul az euróövezetből a közép- és kelet-európai térségre átterjedő reálgazdasági járvány még súlyosbodott is, tekintettel a szoros kereskedelmi kapcsolatokra. Lengyelország, amelynek nagy belső piaca van, várhatóan felülteljesítő lesz a térségen belül, "a spektrum másik végén van" ugyanakkor Magyarország és Csehország, amelyek valószínűleg a következő egy év jelentős részében is recesszióban maradnak.

A Capital Economics előrejelzése szerint az általa egy csoportba vett térségi gazdaságok - Magyarország, Csehország, Lengyelország, Törökország és Oroszország - közül Magyarország és Csehország az idei év egészében egyértelműen recesszióban lesz, de a ház a magyar gazdaságban 2013 egészére is visszaesést vár. Az elemzéshez fűzött részletes táblázatos prognózisból kitűnik, hogy a Capital Economics londoni elemzői Magyarországon az idén 1,5 százalékos, jövőre 0,5 százalékos GDP-mínusszal számolnak. Csehországban a ház 2012-re 0,8 százalékos visszaesést, 2013-ra 0,5 százalékos növekedést valószínűsít.Ez eddig a legborúlátóbb prognózis a magyarországi GDP-kilátásokkal kapcsolatban a City elemzői közösségén belül.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás
címkék: Reggeli Monitor

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.