A globális piacok pesszimista hangulatának hatására kis mértékben ugyan, de tovább mérséklődött a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe az elmúlt héten, az előző heti 2,5 százalékos esés után ezúttal 0,26 százalékkal került lejjebb a BUX.
Erre a hétre szinte teljesen eltűnt a piacokról az Európai Központi Bank és az amerikai Fed korábbi, monetáris élénkítő intézkedéseinek pozitív hatása, és a figyelem középpontjába egyre inkább a növekedési kilátások, illetve az európai válság megoldása körüli bizonytalanságok kerültek - írta heti elemzésében a CIB Bank.
Mindezek hatására csökkent a befektetők kockázatvállalási hajlandósága, a piaci hangulat pesszimistává vált, de a nagy negatív korrekció elmaradt. Itthon a hét fő eseménye a jegybanki kamatcsökkentés volt: a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa - az augusztusi lépéshez hasonlóan - újabb negyed százalékponttal 6,50 százalékra csökkentette az alapkamatot.
A kamatvágás a részvénypiacon nem váltott ki érdemi reakciót, a forint esetében pedig mérsékelt gyengülést okozott. A BÉT részvényindexe, a BUX a héten 48,5 ponttal, 0,26 százalékkal gyengült, 18.588,65 ponton zárta a hetet. A vezető részvények vegyesen teljesítettek, a Mol és az OTP erősödött, míg a Magyar Telekom és a gyógyszeripari papírok veszítettek értékükből.A forgalom mérséklődött az előző héthez képest: 35,58 milliárd forint értékben születtek üzletek a részvénypiacon az előző heti 45,17 milliárd forint után.
Az OTP egy hét alatt 0,75 százalékkal erősödött, 3.895 forinton zárt pénteken. A Mol 0,30 százalékos erősödéssel, 18.370 forinton fejezte be a hetet. A Magyar Telekom árfolyama 0,70 százalékkal 425 forintra csökkent. A gyógyszeripari részvények közül a Richter 1,83 százalékos veszteséget szenvedett el, 38.800 forintra csökkent az érfolyama. Az Egis részvények 17.600 forintot értek pénteken záráskor, 0,93 százalékkal kevesebbet, mint az előző héten. A kis- és közepes kapitalizációjú részvények mutatója, a BUMIX 24 ponttal, 2,18 százalékkal 1078,62 pontra csökkent.