brusszel


A harmadik T

A szerkesztő véleménye
Figyelő Online - Váczi István
2012.10.04  06:04   
mail
nyomtatás
Saját rekordját is megdöntötte a fideszes törvénygyár, amikor egy nappal a hétfői rendkívüli kormányülés után már be is tiltotta a nyerőgépeket. A konkrét intézkedést mindenki megítélheti világnézete, erkölcsi érzéke, avagy üzleti morálja szerint, noha a teljes tiltás hatékonysága több mint kétséges. Az internettől elzárt, kistelepülésen élő szegényeket leszámítva a játékosok megtalálják a pótszert, amely jó eséllyel nem generál majd adóbevételt.
Ami igazán jellemző a kormányzatra, az maga az eljárás. Nemcsak a rajtaütésszerű törvényalkotás, hanem az is, ahogyan a hatalom látványosan semmibe veszi az érintett gazdasági szereplőket. Sőt, kifejezetten azzal indokolja a gyorsaságot, nehogy esélyük legyen befolyásolni a döntést.

Ha ez volt a cél, összepacsizhatnak az illetékesek, sikerült csőbe húzni a szektort, amely már amúgy is csak vegetál. Tavaly óta a működő nyerőgépek száma 22 ezerről 2000-re csökkent. Más kérdés, hogy társadalmi szinten egyáltalán ennyire is szükség van-e, ám egészen hétfőig úgy tűnt, hogy folyamatos távfelügyelet mellett maradhatnak a gépek. Az ágazat cégei ezért több százmillió forintot fektettek az átállásba. Jobban tették volna, ha elrulettezik a pénzt.

Ezzel új fejezetet nyitott az Orbán-kormány, a szocialista kultúrpolitika három T-jét a magángazdaságra adaptálva. A támogatott kategóriába tartoznak a sok munkahelyet teremtő, főként termelő beruházások. Az ezeket végrehajtó vállalatokat nem lehet államosítással fenyegetni vagy különadókkal zrikálni, hiszen akkor egyszerűen más országba viszik a fejlesztéseket. Rosszabb helyzetben vannak a helyhez kötött szolgáltatók. Nekik az extra terhek mellett azzal is számolniuk kell, hogy a kormány időről időre állami vetélytársat ereszt rá egy-egy szektorra vagy vállalatra, és utána annak lejt a pálya. A harmadik T eddig hiányzott, de most ezt is kiadta a (szavazó)gép.

Ez a lépés is segít megérteni, miként lavírozzuk magunkat egy olyan helyzetbe, amelyben a gazdaságpolitika már tényleg csak abban bízhat, hogy jövőre elromlik az emberek hűtője, ezért nő a fogyasztás. A beruházások bővülését nehezen is lehetne várni, ha a kormány és a parlament két nap alatt lenulláz egy egész ágazatot, még ha annak társadalmi hasznossága vitatható is. A kiszámíthatatlan szabályozási környezetben nem csoda, hogy utoljára a 90-es évek közepén fektettek be ilyen keveset új és megújított eszközökbe a vállalatok. Mindez a gazdaság további zsugorodását vetíti előre. Másfél évtizede a hanyatlást éles fordulat, bő fél évtizedes fellendülés követte, de ehhez most nemcsak a külső, hanem a belső feltételek is teljesen hiányoznak.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200