Svájci retesz - Az átláthatósági nyilatkozatról
Figyelő Online
- Liliana de Sá Kirchknopf
2012.10.04 06:14
A Svájci Hozzájárulás (Swiss Contribution) a svájci kormány által létrehozott program, amely több mint 25 milliárd forint felett rendelkezik. Célja a gazdasági és a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése Magyarországon, valamint Magyarország és az EU között. A programról szóló miniszteri egyezményt 2007 decemberében írták alá. Ez év júniusára a rendelkezésre álló tőkét már lekötötték, csaknem 40 projektet hagytak jóvá. Mindegyiket 2017-ig be kell fejezni. A programban Magyarország minimum 15 százalék hozzájárulással vesz részt.
Az adófizetők pénzét elkölteni nagy felelősség. Így a budapesti svájci nagykövetségen működő Svájci Hozzájárulási Hivatal (Swiss Contribution Office – SCO) csaknem öt éve különböző szinteken ellenőrzi a pénzek hatékony felhasználását. Ez a magyar és a svájci kormánynak egyaránt érdeke. Mint az élet minden területén, itt is jobb, ha megelőzzük a problémát, mint ha utólag kezelnénk. Engedjék meg, hogy áttekintsem a transzparencia érdekében tett magyar és svájci intézkedéseket.
Az átlátható pályáztatás a nyílt pályázattal kezdődik. Az SCO a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel közösen dolgozta ki a projektek értékelésének keretrendszerét. A cél az volt: a pályázat ne legyen túlságosan széles spektrumú, hogy ne legyen túl sok jelentkező. De ne is legyen túl szűk körű, hogy maradjon tere a versenynek.
A feltételeket az EU-s alapokéhoz hasonlóan szabtuk meg, és nyilvánosan vitattuk meg. Az SCO képviselőt delegál abba a magyar bizottságba, amely kiválasztja a finanszírozásra érdemes projekteket. Összesen 10 pályázatot írtunk ki, és körülbelül 100 ajánlat érkezett. Az SCO részt vett a projektek költségvetésének vizsgálatában is. Ha a büdzsé túlságosan bőre szabott volt, egyeztetéseket folytattunk a jelentkezőkkel. Ha nem tudták igazolni kiadási igényeiket, a büdzsét megkurtítottuk.
A projektekhez szükséges dokumentumok közé beillesztünk egy úgynevezett átláthatósági nyilatkozatot is. Ez a korrupció megelőzése érdekében történik. Aláírói vállalják, hogy nem fogadnak el és nem is kínálnak fel csúszópénzt a közbeszerzési folyamat alatt. Az SCO az egyes projektek teljes folyamatában részt vesz a tenderdokumentáció előkészítésétől a szerződés megkötésén át a pályázati tárgyalásokig. Svájcban egy nyilvános közbeszerzésnél alapelvnek számít a transzparencia, az egyenlőség és az egyenlő elbánás. Az ár nem az egyetlen kritérium a tenderek elbírálásánál, fontos a minőség, az élettartamköltség, a garanciák és a fenntarthatóság is. Magyarországon az általános gyakorlat szerint a közbeszerzéseknél az ajánlati ár az a tényező, amely alapvetően meghatározza a döntést. Ennek tükrében pozitívumként kell megemlíteni, hogy a magyar fél elfogadta a kiválasztási szempontok bővebb körét is annak érdekében, hogy a leggazdaságosabb ajánlat nyerjen.
Az SCO egy új elemmel is bővítette a pályáztatási folyamatot. Az átláthatósági nyilatkozat célja az, hogy kizárja még a lehetőségét is a korrupciónak. Az ötletet a Transparency International találta ki az 1990-es években, amely világszerte biztató eredményeket hozott. Pozitív tapasztalatokról számolt be például Német-, Olasz- és Lettország. Az SCO célja az volt, hogy Magyarországon is ismertté tegye az ötletet, hátha átveszi azt a magyar közbeszerzési gyakorlat is.
Az átláthatósági nyilatkozat az ózdi vízvezetékrendszer felújítása során debütált. Ózdon a régi, azbesztet tartalmazó csöveket cserélik ki korszerűbbekre. Azért esett a választás erre a projektre, mert viszonylag bonyolult és nagy összegű, 2 milliárd forint értékű. A Transparency International tanácsadóként vesz részt a folyamatban, továbbá az SCO pályázaton keresett egy független ellenőrt, aki a tervezést és a kivitelezést kíséri végig. A projekt tervezési fázisát követően az átláthatósági nyilatkozat intézményét kiterjesztettük a kivitelezésre is. A nyilatkozatot aláírta a helyi önkormányzat, valamint a kivitelezők képviselői is. A projekt a nyilvánosság számára vizuálisan is nyomon követhető lesz, egy a Transparency International magyar szakemberei által kifejlesztett szoftver révén.
Az átláthatósági nyilatkozattal kapcsolatos első tapasztalatok azt mutatják, hogy annak beépítése a közbeszerzési rendszerbe némileg megbonyolította a helyzetet. A folyamat többszereplős lett, mint korábban, a kizárólag az önkormányzat által finanszírozott projekteknél. A nyilatkozatot szinkronba kellett hozni a közbeszerzési törvénnyel is. A tenderek átláthatóságát tovább erősítik a végrehajtásról készült rendszeres jelentések és monitoringok. Az SC keretében egy projektet kétévente auditálnak – kivéve a kisebbeket –, s a befejezést követően van egy végső könyvvizsgálat is. Az auditorokat közbeszerzési pályázaton választjuk ki.
Végül, de nem utolsósorban az SCO a Corvinus Egyetemmel, a Transparency Internationallel és az NFÜ-vel közösen 2009-ben publikált egy kiadványt – amelyet 2010-ben aktualizáltak – arról, hogy miként előzhető meg a korrupció. A vékony, ámde praktikus információkkal teli füzet tájékoztat a jogi környezetről, tartalmazza azokat a telefonszámokat, ahol korrupciós bejelentéseket lehet tenni. A kiadványt az egyetemi és a kormányzati szektor, valamint a kereskedelmi kamarák is kedvezően fogadták.
A szerző a Svájci Hozzájárulási Hivatal vezetője
A szerző cikke hozzászólás a korrupcióról indított vitasorozatunkhoz. Eddigi hozzászólók: Alexa Noémi (30. szám); Christopher Laska (31. szám); Fejéregyházi Attila (32. szám); Bánfi Tamás és Barabás Tünde (33. szám); Riedl Zsuzsa (34. szám); Tátrai Tünde (35. szám); Víg Dávid (36. szám); Papp József (37. szám); Jancsics Dávid (38. szám); Pintér Zoltán (39. szám). Lapunk várja a reagálásokat, hozzászólásokat a szerkesztoseg@figyelo.hu e-mail címre.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.