brusszel


Svájci retesz - Az átláthatósági nyilatkozatról

Figyelő Online - Liliana de Sá Kirchknopf
2012.10.04  06:14   
mail
nyomtatás
A Svájci Hozzájárulás (Swiss Contribution) a svájci kormány által létrehozott program, amely több mint 25 milliárd forint felett rendelkezik. Célja a gazdasági és a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése Magyarországon, valamint Magyarország és az EU között. A programról szóló miniszteri egyezményt 2007 decemberében írták alá. Ez év júniusára a rendelkezésre álló tőkét már lekötötték, csaknem 40 projektet hagytak jóvá. Mindegyiket 2017-ig be kell fejezni. A programban Magyarország minimum 15 százalék hozzájárulással vesz részt.
Az adófizetők pénzét elkölteni nagy felelősség. Így a budapesti svájci nagykövetségen működő Svájci Hozzájárulási Hivatal (Swiss Contribution Office – SCO) csaknem öt éve különböző szinteken ellenőrzi a pénzek hatékony felhasználását. Ez a magyar és a svájci kormánynak egyaránt érdeke. Mint az élet minden területén, itt is jobb, ha megelőzzük a problémát, mint ha utólag kezelnénk. Engedjék meg, hogy áttekintsem a transzparencia érdekében tett magyar és svájci intézkedéseket.

Az átlátható pályáztatás a nyílt pályázattal kezdődik. Az SCO a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel közösen dolgozta ki a projektek értékelésének keretrendszerét. A cél az volt: a pályázat ne legyen túlságosan széles spektrumú, hogy ne legyen túl sok jelentkező. De ne is legyen túl szűk körű, hogy maradjon tere a versenynek.

A feltételeket az EU-s alapokéhoz hasonlóan szabtuk meg, és nyilvánosan vitattuk meg. Az SCO képviselőt delegál abba a magyar bizottságba, amely kiválasztja a finanszírozásra érdemes projekteket. Összesen 10 pályázatot írtunk ki, és körülbelül 100 ajánlat érkezett. Az SCO részt vett a projektek költségvetésének vizsgálatában is. Ha a büdzsé túlságosan bőre szabott volt, egyeztetéseket folytattunk a jelentkezőkkel. Ha nem tudták igazolni kiadási igényeiket, a büdzsét megkurtítottuk.

A projektekhez szükséges dokumentumok közé beillesztünk egy úgynevezett átláthatósági nyilatkozatot is. Ez a korrupció megelőzése érdekében történik. Aláírói vállalják, hogy nem fogadnak el és nem is kínálnak fel csúszópénzt a közbeszerzési folyamat alatt. Az SCO az egyes projektek teljes folyamatában részt vesz a tenderdokumentáció előkészítésétől a szerződés megkötésén át a pályázati tárgyalásokig. Svájcban egy nyilvános közbeszerzésnél alapelvnek számít a transzparencia, az egyenlőség és az egyenlő elbánás. Az ár nem az egyetlen kritérium a tenderek elbírálásánál, fontos a minőség, az élettartamköltség, a garanciák és a fenntarthatóság is. Magyarországon az általános gyakorlat szerint a közbeszerzéseknél az ajánlati ár az a tényező, amely alapvetően meghatározza a döntést. Ennek tükrében pozitívumként kell megemlíteni, hogy a magyar fél elfogadta a kiválasztási szempontok bővebb körét is annak érdekében, hogy a leggazdaságosabb ajánlat nyerjen.

Az SCO egy új elemmel is bővítette a pályáztatási folyamatot. Az átláthatósági nyilatkozat célja az, hogy kizárja még a lehetőségét is a korrupciónak. Az ötletet a Transparency International találta ki az 1990-es években, amely világszerte biztató eredményeket hozott. Pozitív tapasztalatokról számolt be például Német-, Olasz- és Lettország. Az SCO célja az volt, hogy Magyarországon is ismertté tegye az ötletet, hátha átveszi azt a magyar közbeszerzési gyakorlat is.

Az átláthatósági nyilatkozat az ózdi vízvezetékrendszer felújítása során debütált. Ózdon a régi, azbesztet tartalmazó csöveket cserélik ki korszerűbbekre. Azért esett a választás erre a projektre, mert viszonylag bonyolult és nagy összegű, 2 milliárd forint értékű. A Transparency International tanácsadóként vesz részt a folyamatban, továbbá az SCO pályázaton keresett egy független ellenőrt, aki a tervezést és a kivitelezést kíséri végig. A projekt tervezési fázisát követően az átláthatósági nyilatkozat intézményét kiterjesztettük a kivitelezésre is. A nyilatkozatot aláírta a helyi önkormányzat, valamint a kivitelezők képviselői is. A projekt a nyilvánosság számára vizuálisan is nyomon követhető lesz, egy a Transparency International magyar szakemberei által kifejlesztett szoftver révén.

Az átláthatósági nyilatkozattal kapcsolatos első tapasztalatok azt mutatják, hogy annak beépítése a közbeszerzési rendszerbe némileg megbonyolította a helyzetet. A folyamat többszereplős lett, mint korábban, a kizárólag az önkormányzat által finanszírozott projekteknél. A nyilatkozatot szinkronba kellett hozni a közbeszerzési törvénnyel is. A tenderek átláthatóságát tovább erősítik a végrehajtásról készült rendszeres jelentések és monitoringok. Az SC keretében egy projektet kétévente auditálnak – kivéve a kisebbeket –, s a befejezést követően van egy végső könyvvizsgálat is. Az auditorokat közbeszerzési pályázaton választjuk ki.

Végül, de nem utolsósorban az SCO a Corvinus Egyetemmel, a Transparency Internationallel és az NFÜ-vel közösen 2009-ben publikált egy kiadványt – amelyet 2010-ben aktualizáltak – arról, hogy miként előzhető meg a korrupció. A vékony, ámde praktikus információkkal teli füzet tájékoztat a jogi környezetről, tartalmazza azokat a telefonszámokat, ahol korrupciós bejelentéseket lehet tenni. A kiadványt az egyetemi és a kormányzati szektor, valamint a kereskedelmi kamarák is kedvezően fogadták.

A szerző a Svájci Hozzájárulási Hivatal vezetője

A szerző cikke hozzászólás a korrupcióról indított vitasorozatunkhoz. Eddigi hozzászólók: Alexa Noémi (30. szám); Christopher Laska (31. szám); Fejéregyházi Attila (32. szám); Bánfi Tamás és Barabás Tünde (33. szám); Riedl Zsuzsa (34. szám); Tátrai Tünde (35. szám); Víg Dávid (36. szám); Papp József (37. szám); Jancsics Dávid (38. szám); Pintér Zoltán (39. szám). Lapunk várja a reagálásokat, hozzászólásokat a szerkesztoseg@figyelo.hu e-mail címre.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200