brusszel


A válságban felértékelődik a humán erőforrás menedzsment szerepe

Figyelő Online
2012.10.03  13:13   
mail
nyomtatás
A Humán Szakemberek Országos Szövetségének (HSZOSZ) elnöke szerint a humán erőforrás (HR) menedzsment nem fog eltűnni a gazdaságból, sőt a válságban felértékelődik az ilyen szakemberek munkája
Poór József szerdán a Pécsett, az Országos Emberi Erőforrás Menedzsment nemzetközi konferenciát megelőző sajtótájékoztatón azt mondta, hogy válságos időszakokban rendre napvilágot látnak a cégek, intézmények HR-részlegeinek leépítéséről szóló elképzelések. Amíg a mostani gazdasági krízis elején még nőtt a HR területén a munkavállalók száma, a szakma képviselői a közelmúltban újra a "célkeresztbe" kerültek.

A Szent István Egyetem tanáraként is dolgozó szövetségi elnök nemzetközi adatokra is hivatkozva hangsúlyozta, hogy a válságban a humán erőforrás menedzsment dolgozóinak nem szűkült, hanem bővült a feladatköre, ugyanis a munkaerő felvétele és képzése mellett egyre több feladat hárul rájuk az elbocsátott alkalmazottakkal, és egyebek mellett a szakszervezetekkel való intenzívebb kapcsolattartásban, a munkaügyi megbeszélésekben, egyeztetésekben. Poór József szólt arról, hogy a magyarországi kis- és középvállalkozások jelentős része nem engedi, vagy nem engedheti meg magának HR-szakember alkalmazását. Ezeknél a cégeknél rendszerint egy vezető látja el az ezzel kapcsolatos munkát, amely azonban nem olyan hatékony, mint ha erre képzett szakember végezné.

A HSZOSZ elnöke ezért is tartaná hasznosnak, hogy a cégvezetők közül a jövőben minél többen vegyenek részt HR-kurzusokon, ahol meggyőződhetnek arról, hogy ez fontos terület, "nem lehet csak úgy lesöpörni az asztalról". Mellár Tamás közgazdász, a Pécsi Tudományegyetem tanára elengedhetetlennek nevezte a humán erőforrás menedzselését, amit a a hazai foglalkoztatás és aktivitás alacsony szintjével indokolt. A rendszerváltással elveszett másfélmillió munkahelyet nem sikerült újra létrehozni - mondta. "Mindaddig nem lesz magyar fellendülés és stabilizálás, amíg ezt a nagy sebet valahogyan be nem tudjuk gyógyítani" - fogalmazott.

A professzor szavai szerint a gazdasági növekedés kétharmad részét a humán tőke adja, ezért koncentrálni kell a színvonalának emelésére és bővítésére. "A válságot eddig sokkal jobban vészelték át azok az országok, ahol a humán tőke magasabb színvonalú, ahol képzettebb szakemberek és jobb oktatási háttér áll rendelkezésre." - jegyezte meg. Mellár Tamás úgy látja: nem csökkenteni, hanem növelni kell a humán erőforrásra fordítandó összegeket, mert "ez a menekülés lehetséges útja.

"Az Országos Emberi Erőforrás Menedzsment konferencia mintegy 150 résztvevője szerdán több mint 50 előadást hallhat a humán erőforrás menedzsmentet érintő legfontosabb kérdésekről. Az eseményen bemutatták az Átalakuló emberi erőforrás menedzsment című könyvet, amely 51 oktató és gyakorló szakembernek köszönhetően ismerteti a HR-szakma aktuális helyzetét.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás
címkék: Gazdaságmunka

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.