brusszel


Egy csésze kávé Schmidt Jenővel

Figyelő Online - Kamasz Melinda
2012.10.04  06:46   
mail
nyomtatás
Még mindig csak körvonalaik vannak az önkormányzatoknak arról, hogy jövőre mennyi pénzzel gazdálkodhatnak. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke szerint ez csak egy a bizonytalansági tényezők közül.
– Ön nemrégiben azt javasolta, tegyék lehetővé, hogy január elsejétől az önkormányzatok ne csak naptári éven belül vehessenek fel hitelt.
– Valóban, a stabilizációs törvény alapján csak naptári éven belül tehetjük ezt. Az új önkormányzati törvény alapján viszont 2013. január 1-jétől nem tervezhetünk működési hiányt. A két törvény ellentmondása azt eredményezi, hogy az év elejétől már nem lehet rövid hitelük az önkormányzatoknak, vagyis körülbelül 300 önkormányzat 200 milliárd forintos lejárt adóssággal kezdi az évet, mert visszafizetni ezt nem tudjuk.

– Miért épp most, szeptemberben állt elő ezzel a javaslattal?
– Mert bár jeleztük ezt a helyzetet augusztusban a bankoknak és a kormány képviselőinek, azóta sem történt semmi.

– Amennyiben módosítják a törvényt, később hogyan tűnik el ez a hitelállomány?
– Erre vonatkozó javaslatunkat is ismertettük az érintettekkel augusztusban. Minden évben csökkenthető az állomány 10 százalékkal, vagyis maximum 10 év alatt teljesen megszűnik. Emellett egy 30 milliárdos olyan alap létrehozását kérjük az államtól, amely az önkormányzatok segítségére lenne, ha végképp nem tudják fizetni a hiteleiket. Ez visszatérítendő támogatást adna, s mellé reorganizációs tervet várna el az önkormányzatoktól.

– Mi a tervük a hosszú hitelekkel?
– Mintegy 1000 milliárd forintról van szó, melyből nagyjából 600 milliárd a devizahitel. Itt átváltanánk az összes hitelt euróra, újratárgyalnánk a kölcsönök lejáratát. Végső esetben belépne a 30 milliárdos állami visszatérítendő támogatási alap és a reorganizációs terv megkövetelése.

– Érzik a banki hitelek leállását?
– Nagyon. De a bankok nem azért nem hitelezik az önkormányzatokat, mert kivéreztek a lakossági devizahitelek rendezésében. Sokkal inkább azért, mert nem látják a jövő évi változások pénzügyi hatását, így kockázatelemzést sem tudnak végezni.

– A bankok nem látják, de önök csak tudnak valamit a 2013-tól élő új feladatfinanszírozási rendszerről.
– A baj az, hogy mi sem tudunk lényegesen többet. Csak körvonalaink vannak arról, mennyi pénzünk lesz jövőre a hozzánk telepített kötelező feladatok ellátására. Kétségtelen, hogy az iskolák részleges államosítása és a járási hivatalok kialakítása csökkenti a feladatainkat, de még nagyon sok a bizonytalanság.

– Mikorra ígérik a részleteket?
– Októberre. Nekünk viszont már most meg kellene mondani a kollégáinknak, ki marad, ki megy, mit, hogyan szervezünk át, milyen tennivalót milyen ügymenetben végzünk majd.

– De ilyen szűkös keretek között miért javasolja mégis, hogy a közművek legyenek önkormányzati kézben?
– Az egy más helyzet. Ami minden állampolgárt érint, az mindenképpen önkormányzati feladat. Az, hogy legyen elhordva a szemét és mindenhol legyen ivóvíz, tipikusan ilyen. Sokkal inkább, mint egy ipari park üzemeltetése. Az itt elért hasznot pedig fel tudjuk használni a városunk, településünk fejlesztésére. Extraprofitot nem fogunk realizálni, és nemcsak azért, mert a választásokon rosszul járnánk.

– Ha már a választásoknál járunk, mit szól a kötelező választási regisztrációhoz?
– A kötelező regisztráció a jól működő állami népesség-nyilvántartási rendszer mellett alapvetően a kettős állampolgárok esetében értelmezhető csak. Ami önkormányzati szempontból fontos, hogy a helyi közösség iránt elkötelezett és tenni akaró polgárok aktív részvételét technikai szabályokkal ne korlátozzuk.

– Dohányzik?
– Szerencsére már nem.

– Támogatja az egyre erőteljesebb elrettentést a dobozokon?
– Mindenképp. Én is csak akkor tudtam leszokni, amikor láttam, milyen következménye van annak, ha valaki dohányzik

– A sportolók közül mostanában a kajakosok inkább elhagynák az országot, focista idegenlégiósaink inkább visszatérnének. Milyen tendenciát vél felfedezni ebben?
– A sportolóknak rövid idejük van arra, hogy bizonyítsanak. Ha egy válogatott keretbe nem férnek be, és így nem kerülnek ki az olimpiára, megértem, hogy olyan helyen akarnak sportolni, ahol erre van esélyük. A foci más. Ha megtelnek a stadionok, akkor haza tudjuk hozni a legjobbjainkat is. Ehhez azonban előbb a futballistáinknak bizonyítaniuk kell.

Névjegy
1966-ban született Tabon. A Miskolci Egyetem Dunaújvárosi Főiskolai Karán szerzett közgazdászoklevelet. 2002-től Tab polgármestere. 2011-től a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének az elnöke. Nős, két gyermeke van.

Kedvencek
Film › Gladiátor
Könyv ›  Frei Tamás: A megmentő, A bankár
Zene › Magna Cum Laude
Hobbi › kerékpár, úszás és a futball
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: önkormányzatok

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Nagy Szulejmán 
pénzügyi hadjáratai

A kaukázusi Krőzus nevét egyre gyakrabban hallani. Márciusban lesz 51 esztendős, de már komoly üzleti csatározásokat tudhat maga mögött.

E-testtartás-javító

Tizedik osztályos vállalkozási feladatból is nőhet ki sikeres startup. Legalábbis esélyes erre a WRU Companyre keresztelt diákcég Spiner nevű, testtartást javító kütyüje.

Nagyban játszik

Kedves buldózernek, a cirkuszi világ Bernie Ecclestone-jának tartják Guy Lalibertét, a Cirque du Soleil alapítóját.

top200