brusszel


A magyar KKV szektor nemzetköziesedése

Figyelő Online - DR. PALÁNKAI TIBOR – DR. NAGY SÁNDOR GYULA – BARANYI MÁRTON – ENDRŐDI-KOVÁCS VIKTÓRIA – MIKLÓS GÁBOR
2012.10.07  14:53   
mail
nyomtatás
A szerzők 2011 nyarán és őszén végezték a kutatást a magyar kis- és középvállalkozások nemzetköziesedéséről. A nemzetköziesedés vagy transznacionalizálódás ugyanis egy feltörekvő gazdaság számára, mint amilyen a magyar is elengedhetetlenül fontos a további fejlődést előmozdító tőke megszerzése miatt.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara segítségével a Pest megyét lefedő Közép-Magyarországi Régióban a szerzők is végeztek egy felmérést. Ennek kiértékelését, amelyet 430 válaszadó kkv alapján tettünk meg, olvashatják a következő oldalakon.

A 2011 nyarán kiküldött kérdőívekre a válaszadók közel háromnegyede mikrovállalkozásként válaszolt. Csak valamivel több mint ötöde tartozott a kisvállalkozási kategóriába és elenyésző (valamivel több mint 5 százalék) vett részt a felmérésben, mint középvállalkozás.

Felmérésünk következő eleme volt, hogy a kkv közül hány vállalkozásnak van exportbevétele és ezek közül maga az export jövedelem (mint a kkv-k nemzetköziesedésének egyik legfontosabb fokmérője) mekkora részarányt képvisel a bevételi oldalon.

MIKRO

72,56%

KIS VÁLL.

22,09%

KÖZEPES VÁLL.

5,35%

Ezek alapján elmondható, hogy a Közép-Magyarországi Régióban működő kkv közül - érdekes módon - a legnagyobb mértékben a kisvállalkozások rendelkeznek ilyen irányú külföldi kapcsolattal. Ugyanakkor az már nem meglepő, hogy az egy vállalkozásra jutó exportjövedelemi intenzitás, vagyis, hogy a teljes bevételi struktúrának mekkora arányát teszi ki az export a középvállalkozásoknál a legmagasabb. Összefoglalóan ezt a következő táblázat adja meg:

Az exportjövedelmek aránya a bevételi struktúrában (százalék)

Az exportbevétellel (is) rendelkező vállalkozások aránya

Exportjövedelem aránya a teljes bevételi struktúrában

MIKRO

16,35 %

29,28 %

KIS VÁLL.

41,05 %

36,32 %

KÖZEPES VÁLL.

26,09 %

59,02 %

Egy másik kérdésünk alapján azt próbáltuk megvizsgálni, hogy összességében mekkora azoknak a vállalkozásoknak az aránya a Régióban, akik valamilyen módon képesek megjelenni a nemzetköziesedés folyamatában és hajlandóak is ezért tenni. Valamint természetesen amennyiben ilyen tevékenység megvalósult, akkor mekkora az ebből származó bevételi hányad. Mindez természetesen a nemzetgazdaságon belül, tehát Magyarországon belül értetendő, vagyis amikor a multinacionális vállalat helybe jön, és magyarországi jelenlétét igyekszik a magyar kkv szektor kihasználni.

A magyar kkv szektor beszállítói tevékenysége a multinacionális vállalatok irányába

Azon vállalkozások aránya, akiknek van beszállítói tevékenysége

Ebből a tevékenységből származó bevétel nagysága

MIKRO

22,44 %

34,24 %

KIS VÁLL.

27,37 %

44,31 %

KÖZEPES VÁLL.

17,39 %

27,00 %

Összefoglalóan elmondható tehát, hogy a - feltehetően - legkedvezőbb magyarországi helyzetben lévő Pest megyei és fővárosi kkv alig több mint 20 százaléka bír bármilyen nemű nemzetköziesedést jelentő kapcsolattal (beleértve akár a franchiset vagy akár a nemzetközi együttműködést jelentő kutatás+fejlesztés tevékenységet is).


Magyarországon a piaci verseny egyértelműen erősödött hazánk 2004-es uniós csatlakozásával. Ennek - mint minden folyamatnak - van negatív és pozitív oldala is. Felmérésünkben arra is választ kerestünk, hogy a magyar kkv szektor versenyképességét milyen tényezők befolyásolták. A 7. táblázatból kitűnik, hogy messze magasan a válaszadók közül a „nem volt hatással" feleletet adták meg. Viszont az is igaz, hogy nincsen olyan kontrolcsoport, amelyik igazolná, hogy ezek nélkül a támogatások/változások nélkül most hol tartanánk. Összefoglalóan megjegyezhetjük, hogy a legtöbb változás kis mértékben segítette a magyar kkv szektort törekvéseiben.

A magyar kkv szektor versenyképességét befolyásoló tényezők a kkv-k megítélése szerint (százalék)

Nagy

Kis

Nem volt hatással

Kis

Nagy

mértékben segítették

Mértékben hátráltatták

Állami/uniós támogatások

9,3%

18,8%

61,2%

3,3%

7,5%

Széchenyi-kártya program

16,0%

16,0%

64,7%

1,0%

2,3%

Hazai piaci igények

változása

6,2%

22,1%

15,4%

27,2%

29%

Nemzetközi / uniós piaci

lehetőségek

5,2%

14,3%

67,5%

7,0%

6,0%

Verseny az itthon

megjelent külföldi cégekkel

1,3%

2,8%

48,8%

24,8%

22,2%

Új technológiai fejlesztések

14,0%

28,4%

50,6%

4,4%

2,6%

Végül az vizsgáltuk meg, hogy milyen segítségre számítanak a kis- és közepes vállalkozások tevékenységük során. Összességében azt kaptuk, hogy a vállalkozásokhoz minél közelebbi szinten kívánják a problémáikat a döntéshozóknak felvetni és kezelni. Ez annyiban megfelelő is lehet, hogy a kkv-k a szubszidiaritás elvét próbálják - tudatosan vagy sem - követni. A felmérésünkre kapott válaszok alapján megállapítjuk, hogy a legnagyobb segítséget a kamaráktól és a Magyar Államtól várják el.

Milyen segítséget várnak el a magyar kkv-k? (százalék)

Kereskedelmi és Iparkamara

Helyi / városi önkormányzat

Magyar Kormány

Európai Unió

A munkavállalók és a cégvezetés számára oktatás,

továbbképzés biztosítása

81,3%

9,2%

24,4%

10,4%

Szaktanácsadás

83,6%

13,2%

18,0%

10,9%

Külföldi piacok feltárása és segítség nyújtása az

ottani megjelenéshez

50,3%

7,9%

50,7%

38,4%

Belföldi piaci igények feltárása

67,8%

33,4%

33,1%

1,9%

Kamattámogatott hitel

9,3%

6,1%

89,1%

27,3%


5. JAVASLATAINK A MAGYAR KIS- ÉS KÖZEPESVÁLLALKOZÁSOK NEMZETKÖZIESEDÉSÉT SEGÍTŐ HAZAI GAZDASÁGPOLITIKA FELÉ

Az utolsó részben a fentiek alapján a magyar kkv szektor számára megfogalmazott javaslatainkat kívánjuk bemutatni. A javaslatokat a cikkben bemutatottakkal összhangban a magyar kis és középvállalkozások fejlődése céljából tartjuk fontosnak.

1. KKV nemzetköziesedési stratégia megalkotása
2. Olyan külföldi tőkeberuházások vonzása az országba, melyek a hazai KKV szektort használják beszállítónak (közvetett export)
3. Partnerség a KKV érdekképviseletekkel
4. Oktatási program (helyi kamarák szervezésben a helyi felsőoktatási intézmények bevonásával)
5. A KKV-k nemzetköziesedését támogató intézmény megalakítása (EU-s jó gyakorlatra alapozva).

 

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200