brusszel


Gigászi rádióteleszkóp pásztázza az eget Ausztráliában

Figyelő Online
2012.10.06  11:05   
mail
nyomtatás
Ausztrália pénteken óriás rádióteleszkópot avatott az ország nyugati részében lévő sivatagban: a berendezés segítségével a csillagászok távoli galaxisokat fedezhetnek fel és minden korábbinál pontosabban tárhatják fel a világegyetem mélységeit.
Az Australian SKA Pathfinder (úttörő) névre hallgató távcsövet a nyugat-ausztráliai sivatagban lévő Murchinson radioasztronómiai obszervatóriumban állították fel: 36, egyenként 12 méter átmérőjű antennája van. A gigászi méretű berendezés, amelynek a költsége 140 millió ausztrál dollár (31,2 milliárd forint) a már működő teleszkópokénál nagyobb sebességgel pásztázhatja az égboltot.

Nagy érzékenységű antennái a Tejútról érkező leggyengébb sugárzást is képesek észlelni, így információkat képeset szállítani a távoli galaxisokról is.

A teleszkóp rádióhullámainak tanulmányozásával a csillagászok egyedülálló információkat kaphatnak a világűrről Brian Boyle, a Brit Nemzetközösség Ipari és Tudományos Kutató Szervezetének igazgatója szerint.

A hullámok "tájékoztatást adhatnak a csillagok létrejöttében szerepet játszó gázokról és olyan egzotikus jelenségekről, mint a pulzárok és kvazárok, kitágítva így a világegyetem fizikai törvényeivel kapcsolatos ismereteink határait" – mondta Brian Boyle.A radioasztronómia az univerzum keletkezéséről tájékoztat bennünket – tette hozzá. Chris Evans ausztrál tudományügyi miniszter szerint a teleszkóp, amely 50 évre biztosít kutatási lehetőséget Ausztráliának, az egyik legnagyobb teljesítményű a világon, és a kapacitása messze meghaladja a már működőkét.

A 2,5 milliárd dolláros (544 milliárd forintos) SKA (Square Kilometre Array) nevű, több ezer antennát összekötő távcsőhálózat-programban, amelynek az építése 2016-ban kezdődik, a Dél-afrikai Köztársaság és Új-Zéland is részt vesz. A program célja a szupernóvák, sötét lyukat, sötét energia, és a világegyetem 14 milliárd évvel ezelőtti keletkezése nyomainak a kutatása.Csupán az ausztráliai teleszkóp adatait 130 intézmény mintegy 330 tudósa tanulmányozza – közölte a miniszter az ABC rádióban.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200