brusszel


Magyarország kimarad a Déli áramlatból?

Figyelő Online - Antal Gergely
2012.10.08  11:31   
mail
nyomtatás
A horvát lobbi miatt a Gazprom már azt a forgatókönyvet mérlegeli, hogy a Déli Áramlat gázvezeték Magyarország helyett Horvátországon haladjon keresztül - írja Kostis Geropoulos a New Europe Online hírportálon.
Horvátország élénken érdeklődik a Déli Áramlat iránt és várja a Gazprom döntését a vezeték útvonalát illetően. „Kapcsolatban állunk és egyeztetünk az Európai Bizottsággal és az összes érintett országgal a döntés meghozataláig" - nyilatkozta Leveric, horvát gazdaságügyi miniszter-helyettes. Minderre Horvátország 2014-es EU csatlakozása miatt van szükség.

Horvátország az eredeti tervek leírásakor, 2010-ben elszalasztotta a lehetőséget, hogy tranzitországgá váljék, de még ugyanebben az évben kormányközi megállapodást kötöttek a Vlagyimir Putyin vezette orosz küldöttséggel egy horvát leágazásról. Putyin terveinek megfelelően a diverzifikálódó orosz gázhálózat új vezetéke Bulgárián, Szerbián, Magyarországon és Ausztrián keresztül vezetne Észak-Olaszországba - ebben a képletben pedig egyelőre nem szerepel Horvátország.

A Plinacro, a horvát állami gázvezeték-üzemeltető vállalat egyik munkatársának nyilatkozata szerint Zágráb tárgyalásokat folytat a Gazprommal annak lehetőségéről, hogy Horvátország a magyarok helyére léphessen a tervekben. „Természetesen fontos a leágazás, de sokkal előnyösebb lenne, ha a fő vezeték érintené Horvátországot" - mondta Ratimir Oreskovic. „Év végére döntést fog hozni a Gazprom. A kérdés csak az, hogy Szerbia és Szlovénia között melyik országban megy majd a vezeték. Ha a horvátokra esne a választás, az rövidebb és olcsóbb is lenne" - tette hozzá.

Mindkét tisztviselő kiemelte, hogy Horvátország több tárgyalási sorozatban is részt vesz - többek között érdeklődnek a Nabucco, a Jón-Adriai vezeték (IAP) és a Transz-adriai vezeték (TAP) iránt is. A fenti folyamatok reményeik szerint elősegítik a LNP (folyékony földgáz) kitermelésének 2017-re tervezett megindulását.

A megkeresésre reagálva a Gazprom azt nyilatkozta, hogy jelenleg a különböző opciókat tekintik át, ezek közül igyekeznek kiválasztani a legjobbat. A döntés során a részvételi szándékot kifejező országok javaslatait is figyelembe veszik. A gyorsabb kivitelezés érdekében néhány regionális céggel már fel is vették a kapcsolatot. A NEFMI és a projektben a magyar felet képviselő MVM nem nyilatkozott az ügyben.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200