Figyelő Online
2012.10.08 22:28
Megtartotta alakuló ülését az eurózóna válságkezelésre életre hívott, önálló intézménye, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) kormányzótanácsa hétfőn Luxembourgban.
A kormányzótanács Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfőt választotta meg elnökéül, az ESM vezérigazgatójának pedig Klaus Reglinget, az eurózóna eddigi mentőalapja, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (European Financial Stability Facility, EFSF) vezetőjét nevezte ki. Juncker az alakuló ülést követő sajtótájékoztatón az ESM megalakulását a gazdasági és monetáris unió jövője szempontjából történelmi mérföldkőnek nevezte.
"Az euróövezet most már állandó és hatékony tűzfallal rendelkezik, amely természetesen létfontosságú része annak az átfogó stratégiának, amely a pénzügyi stabilitást hivatott biztosítani a valutaunióban" - jelentette ki a luxemburgi politikus, aki szerint ezzel bezárult az európai intézményrendszerben tátongó rés. Klaus Regling bejelentette, az ESM ettől a naptól kezdve teljesen működőképes, hitelkihelyezési képessége pedig 200 milliárd euró, ami a következő 18 hónapban 500 milliárd euróra bővül. "Az ESM készen áll, hogy teljesítse küldetését, segítséget nyújtson a tagállamoknak, természetesen a megfelelő feltételek teljesülése esetén" - nyilatkozta a német közgazdász, aki elmondta, hogy a kormányzótanács közösen határoz a legfontosabb döntésekben, például, hogy milyen feltételekkel, mely tagállamnak milyen formában nyújt hitelt az ESM, ami Regling véleménye szerint az egész szervezet legitimitását megerősíti.
Az ESM lesz az eurózónában tervezett bankunió mentőalapja is. A tervek szerint az euróövezet bajba jutott bankjai, az Európai Központi Bank által felügyelt közös bankfelügyelet megszületése után, közvetlenül az ESM-hez fordulhatnának segítségért. Klaus Regling viszont arra az újságírói kérdésre, hogy mikor láthat neki az ESM a bankok közvetlen feltőkésítésének, azt válaszolta, hogy ez csak akkor lehetséges, ha létrejön és működni kezd a közös bankfelügyelet, "ami még eltarthat egy ideig". Az Európai Stabilitási Mechanizmust létrehozó szerződés szeptember 27-én lépett életbe, miután a februárban aláírt szerződés ratifikációs dokumentumát Németország is letétbe helyezte az Európai Unió Tanácsánál.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.