Megszületett a még meg sem született jövő évi költségvetés első kiigazító csomagja. Az EU-nak ez talán elég, az IMF-fel azonban biztos nem jutunk rövid távon dűlőre.
Folytatódott a kormány kettős játéka az IMF-hiteltárgyalásokkal kapcsolatban. A nemzetgazdasági tárca 400 mil-
liárdos egyenlegjavító csomagot hirdetett meg a jövő évi költségvetéshez, ráadásul a nemzetközi szervezeteknél a biztosítékot valószínűleg nem kiverő intézkedésekkel. A miniszterelnök viszont többször is közölte, hogy kibírjuk az IMF-hitel nélkül. Mindennek tetejébe reklámkampány indult a gazdasági szabadságharc népszerűsítése érdekében.
Ember legyen a talpán, aki eligazodik a kormányzati szándékok dzsungelében, így továbbra is az a legvalószínűbb szcenárió, hogy a kabinet szükség esetére igyekszik magának nyitva hagyni a lehetőséget a megállapodásra, ugyanakkor politikai okokból a távolságot is megpróbálja tartani.
Konkrét dátum továbbra sincs a hiteltárgyalások folytatására. Az IMF e héten kezdődő közgyűlésére azonban népes magyar delegáció utazott el, így a jegybank vezetői mellett a nemzetgazdasági tárca és a tárgyalásokért felelős miniszter is folytathat háttérmegbeszéléseket a magyar szándékokról. A nemzetgazdasági miniszter által a múlt héten bejelentett pakknak elemzői vélemények szerint nem is az az elsődleges célja, hogy az IMF-ügyben előrelépés történjen. Sokkal inkább az EU-nak szól, a kormány szeretné elérni, hogy kikerüljünk a túlzottdeficit-eljárás alól.
A csomag kétségtelen előnye, hogy végre reális makrogazdasági pályát vázol fel (lásd a táblázatot). Az idei hiánycél megemelése nagyjából 100 milliárd forint további kiigazítási kényszertől mentette meg a kabinetet. Kedvező az is, hogy a kormány immár nem számol a jegybankra kirótt tranzakciós illetékkel. Ezzel az EU–IMF–EKB trojkánál is szereztünk egy piros pontot. Az is meglepetés, hogy a kabinet nem állt elő valami újabb hajmeresztő, nem ortodox bevételnövelő ötlettel, mint például az áfa további emelése. A csomag többnyire hagyományosnak nevezhető megszorító intézkedésekből áll.
|
Ennek nyomán elképzelhető, hogy az EU kivesz minket a túlzottdeficit-eljárás alól. Erről november 7-én döntenek Brüsszelben. Arra azonban nincs túl sok esély, hogy az IMF is elégedett legyen. Ők a költségvetés tartós egyenlegjavulását szeretnék látni, strukturális reformokat várnak, nem pedig egyszeri kiadáscsökkentéseket. (A bejelentett intézkedésekről lásd a táblázatot.) A valutaalap keddi lapzártánk idején publikált egy jelentést a világgazdaság idei kilátásairól. Ebben nagy nyomatékkal szerepel az a vélemény, hogy a bevételek növelése helyett inkább a kiadások fenntartható csökkentésére kell koncentrálni a kiigazító csomagoknál.
A magyar szokás szerint valószínűleg hirtelenében összerántott csomagnak vannak meglehetősen bizonytalan tételei is. Ilyen például az adóbeszedés hatékonyságának javulásától várt 95 milliárd forint. Össze lehet ugyan kötni az adóhatósággal a kiskereskedők pénztárgépeit, ehhez azonban komoly informatikai fejlesztés is szükséges, és ez időt vesz igénybe. Másrészt meg aki eddig nem adott számlát, az akkor sem fog, ha online kapcsolatban van a NAV-val.