brusszel


Meghiúsult a BAE és az EADS megafúziója

Figyelő Online
2012.10.10  16:04   
mail
nyomtatás
Leállnak a BAE és az EADS megafúziójáról szóló tárgyalások - tudatta szerdán közös közleményben a két vállalat.
A tervezett megafúzió híre szeptember közepén járta be a világot: a brit BAE Systems hadiipari óriáscég akkor jelentette be, hogy tárgyalásokat kezdett az Airbus anyavállalatával, az EADS csoporttal az összeolvadásról. A döntést most azzal indokolták, hogy az ötlet nem találkozott az ügyletben érintett kormányok tetszésével. A legkritikusabb pont az volt, hogy Németország és Franciaország továbbra is meg akarta tartani az állam irányító befolyását az új cégben, a briteknek viszont ez nem tetszett.

A BAE teljes egészében magántulajdonban lévő cég, de az állam egy aranyrészvényt birtokol, amely a "közérdek sérelme esetén" vétójogot biztosít. Az EADS, az erőteljes politikai befolyással együtt járó presztízsszempontok gyakori ütközése miatt, iparági szakértők szerint amúgy is nehezen irányítható vállalat. A brit csoport közlése szerint az összevonás után létrejövő vállalat részvényeinek 40 százalékát a BAE, 60 százalékát az EADS részvényesei birtokolták volna, az összesített bevétel meghaladta volna a 90 milliárd eurót.

A két vállalatcsoport együttes árbevétele 72 milliárd euró volt 2011-ben, világszerte 220 ezer főt foglalkoztattak. A fúzió révén globális óriásvállalat jött volna létre a légi-, hadi- és biztonságtechnikai iparban, francia, német, spanyol, brit és amerikai gyártóbázisokkal. Az EADS konzorciumban a német és a francia állam közvetlenül, illetve közvetve 22,36-22,36 százalékkal, a SEPA spanyol állami holding pedig 5,44 százalékkal részesedik, a többi közkézen van. Tom Enders, az EADS és Ian King, a BAE vezérigazgatója sajnálatosnak tartja a fúzió meghiúsulását. Mindkét vezető erőteljesen szorgalmazta az egyesülést, mint ami megfelel az iparági logikának, és amely egyedülálló lehetőség egy világméretekben vezető vállalat létrehozására.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200