brusszel


Újabb rejtélyekre jöttek rá a mélytengeri állatfajoknál

Figyelő Online
2012.10.11  13:09   
mail
nyomtatás
Egyes mélytengeri állatfajok több tömeges kipusztulást is átvészeltek és régebben léteznek, mint azt eddig feltételezték - erről tanúskodnak Florida közelében talált 114 millió éves kövületek.
A floridai fosszíliák a legrégebbi maradványai ma is létező mélytengeri organizmusoknak, például tengeri sünöknek, tengeri csillagoknak, tengeri uborkáknak és kígyókarúaknak - mondta Ben Thuy, a Göttingeni Egyetem munkatársa, a felfedezést bejelentő nemzetközi kutatócsoport vezetője. A tanulmány a PlosOne című szaklapban jelent meg csütörtökön.

A Florida-közeli leletekből arra lehet következtetni, hogy a mai mélytengeri ökorendszerek sokkal régebb óta léteznek, mint azt eddig feltételezték. Feltehetőleg a mélytengereket kevésbé érintik a tömeges kihalások és a globális változások, mint a sekélyebb vizeket - fejtette ki a kutató. Szakértők eddig is úgy vélték, hogy a mai mélytengeri ökoszisztémák több átalakulás során, tömeges fajpusztulások és az óceánok globális változásai során jöttek létre.

Mivel azonban mélytengeri előlényeket ritkán találnak megkövült formában, e feltevésre eddig nem volt közvetlen megerősítés. A most felfedezett fosszíliák viszont arra engednek következtetni, hogy a tengerek mélyén élő lények jelentős része régebbi az eddig feltételezettnél - mondta el Thuy. "Még a világtengerek legutóbbi nagy változásai, a krétakor és a paleocén kor idején is léteztek olyan területek a mélyben, ahova az organizmusok elrejtőzhettek, visszavonulhattak" - tette hozzá. A kutatásban a németek mellett osztrák, svéd és angol szakemberek is részt vettek.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200