Horvátországban tovább nőtt a munkanélküliség szeptemberben: a munkaügyi hivatal csütörtökön nyilvánosságra hozott adatai szerint 311 ezren voltak állás nélkül a 4,8 milliós országban, 9,7 százalékkal többen, mint egy évvel korábban.
Augusztushoz képest 3,2 százalékkal emelkedett az állástalanok száma, elsősorban a vendéglátóiparban kerültek sokan utcára az idegenforgalmi szezon befejeződésével.
A munkanélküliségi ráta most 18 százalék körül van. A horvát gazdaság negyedik éve recesszióban van, a hazai össztermék (GDP) a második negyedévben 2,2 százalékkal csökkent a múlt év hasonló időszakához képest. A zágrábi kormány a közelmúltban 0,8 százalékos növekedésről stagnálásra rontotta a gazdaság idei teljesítményére vonatkozó előrejelzését.
Közben csütörtökön több ezren tüntettek a horvát fővárosban a kormány megszorító intézkedései ellen, első ízben azóta, hogy a kabinet augusztusban - részben az IMF nyomására - ismertette a gazdasági reformokra, a túlméretezett közszféra karcsúsítására vonatkozó terveit.
A kormány a kollektív szerződés felmondására készül, mivel a több hónapja tartó tárgyalások során nem tudott egyezségre jutni a szakszervezetekkel. A három pedagógus szakszervezetet és a nővérek szakszervezetét tömörítő érdekképviseleti csoport felhívására, az ország minden részéből érkezett tüntetők lepték el Zágráb belvárosát. A demonstrálók "elárultatok bennünket" transzparensekkel vonultak fel, mert a kormány azt tervezi, hogy a kollektív szerződés felmondásával megvonja a közalkalmazottak béren kívüli juttatásait.
A szakszervezetek a tárgyalások során azt kérték, hogy a kormány szavatolja a megszorítások miatt megvont összegek későbbi, válság utáni visszafizetését, ezt azonban a kormány nem fogadta el.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.